Číslo 10 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Martinem Hubou.


 

 

 

 

 

 


 

Potkal hraboš Karpelese…

Investigativní novinářka Standa Mottla-Wollnerová, harmonikář Pepča „Čéča“ Fňukna, „ropouch“ Ján zo Zákopca, ale také herečka matka Kuráž, její kolega Planďák, patla K. Nížák či mistr hrabu Androš Lysohlávka… Takovými (a mnoha dalšími) postavičkami zalidnil svou novou knížku The Vole – hraboš hrdina „umělecký pětibojař“ (rozuměj zpěvák, textař, spisovatel, malíř a fotograf) Vlastimil Třešňák.

V disciplíně literární jsme ho dosud znali jako autora několika povídkových souborů a novel, ale také románu Klíč je pod rohožkou, jedné z prvních Knih roku v prestižní anketě Lidových novin. Jeho poslední próza je žánrově zcela jinde – sám Třešňák ji už v podtitulu nazývá „konopnou pohádkou“, což je docela výstižné označení. Hravý text o dobrodružstvích udatného hraboše Luboše z pražských Hlubočep a jeho židovského Vlastimil Třešňák napsal rozvernou knížku pro dospělé (i) dětikamaráda Icika Karpelese může konvenovat jak bujnou fantazií obdařeným dětským čtenářům, tak jejich rodičům, kterým se při Třešňákově knížce patrně vybaví uvolněná atmosféra „travnatých“ večírků z mládí. Dospělí také plně docení literátovu hru s českými reáliemi či rafinovaný sarkasmus, s nímž text protkal vtipně „maskovanými“ figurami zdejšího kulturního i společenského světa a polosvěta.

Kniha s dráždivě nevinným názvem („the vole“ znamená v angličtině hraboš) má zajímavou historii. Příběh prý vznikal pro pobavení přátel i potěchu samotného autora, promítl se do něj Třešňákův zájem o dějiny českého trampingu (dedikace patří zakladateli skautského hnutí, Setonovu souputníkovi Siru Robertu Baden-Powellovi) a další díl Konopných pohádek (pro změnu o krtku Mullerovi) by na sebe neměl nechat dlouho čekat.
A ještě obvyklá pochvala pro nakladatelství Galén. Také touto publikací se jeho edice Olivovníky, přibližující tvorbu folkařů z generace Šafránu, může bez rozpaků pochlubit: osobitý obsah i formát knížky, poctivá typografie a spousta stylizovaných černobílých fotek tvořících nedílnou součást celého toho konopného vyprávění.

Milan Šefl

Foto archiv Galén



  Marx nebyl jen Karel
  Nalaďte si
 
  Potkal hraboš Karpelese

  Pořiďte si  
 
  Trnkovo století   
  Téma