Číslo 23 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s filmovou dokumentaristkou.
Olgou Sommerovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 

Bít se pro ano a pro ne též se bít

O Vlastě Chramostové bylo za posledních dvacet let natočeno mnoho televizních i rozhlasových dokumentů. Nebylo proto snadné ji přesvědčit, aby se za svým životem ohlédla ještě jednou. Tentokrát to bude ohlédnutí prostřednictvím jejích rozhlasových rolí.
Rozhodně ale nejde o rozverné vzpomínání na postavy, které Vlasta Chramostová ztvárnila před mikrofonem. Ambicí pořadu je hlubší pohled na témata a osudové zvraty, které život známé herečky provázely, a často najdeme jejich odlesk i v její herecké práci. „U mě divadlo, celá moje práce, všechno vždycky bylo spjato se společenskými ději. V padesátých letech byl můj muž označen za nepřítele vlády a strany, v sedmdesátých letech jsem byla disidentka a chartistka a po listopadu 1989 jsem se objevila na seznamech spolupracovníků StB,“ shrnuje herečka stručně spojitosti svého života se změnami, kterými si česká společnost za uplynulých šedesát let prošla. Když v pořadu zazní ukázka například ze hry Vím, že nic nevím, jejímž hlavním hrdinou je Sokrates, dozvídáme se, jak publikum v rozbouřeném roce 1968 spontánně reagovalo na slova o svobodě a jak se napětí v tehdejší společnosti stalo prakticky součástí tohoto představení.

„Nejšťastnější jsem byla v disentu. Sice to byly nejkrutější časy, ale byla jsem nejvíc v souladu sama se sebou,“ říká Vlasta Chramostová.

Léta prožitá v izolaci od milované práce se Vlasta Chramostová snažila naplnit alespoň nějakou aktivitou, a tak díky rozhlasovému archivu a podomácku pořízeným záznamům můžeme slyšet úryvky z představení jejího bytového divadla nebo třeba pojednání Evy Kantůrkové o Janu Husovi, které natočila v době, kdy byla ve špatném psychickém stavu. Jako refrén zaznívají pasáže ze Cyrana, kterého Vlasta Chramostová vždy toužila hrát. Vysvětluje proč a názorně předvádí, které myšlenky romantického rytíře přijímá za své. Právě o ně se opírala v době, kdy ji pronásledovala StB a kdy byla odsouzena za uctění památky Jana Palacha. „Já jsem byla nejšťastnější v disentu. Sice to byly nejkrutější časy, nesměla jsem hrát divadlo, byla jsem takzvaně neosoba, ale byla jsem nejvíc v souladu sama se sebou.“
Ohlédnutí Vlasty Chramostové za jejím životem a rozhlasovými rolemi je kritické, herečka v něm neztrácí nadhled a dovede si přiznat chyby a omyly. Dřívější herecké výkony a současné komentáře nestojí v kontrastu proti sobě, ale společně utvářejí zajímavý pohled na život a osud ženy, která nikdy nestála v závětří a nečekala, až se přežene bouřka. Cyranovo zvolání „Bít se pro ano a pro ne též se bít“ můžeme dnes stejně jako dřív pokládat za její motto.
Rozhlasové vzpomínání Vlasty Chramostové vysílá v neděli 10. června po 22. hodině ČRo 2 – Praha.

Jan Herget, redaktor ČRo 1 – Radiožurnál



  Jak to bylo s Lidicemi    
  Dívejte se
 
  Strach, nejistota, pochyby

  Jak to vidí Filip Rožánek  
 
  Chcete slyšet nebeskou hudbu?
  Téma