Číslo 32 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Jiřím Lábusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby se nezapomnělo...

V červnu uplynulo sto sedm let od narození Jiřího Voskovce a Supraphon při té příležitosti připravil nové CD Jiřímu Voskovcovi k narozeninám sestavené Karlem Kolišem z nahrávek v jeho archivu.
Úvodní, velice originální a zcela neznámou písničku My všichni to víme, zpívá a capella Voskovec roku 1964 doma v New Yorku, „aby se nezapomnělo“. Je to píseň z poslední, již nepremiérované inscenace Osvobozeného divadla Hlava proti Mihuli. Tedy i poslední v Česku vzniklá skladba Jaroslava Ježka. Partitura se nezachovala, takže jde o vzácný muzikologický dokument.
Téměř celý pětasedmdesátiminutový obsah se tak či tak týká nahrávek Supraphponu. Půlodinovka Kde jsem se narodil je dialog, pořízený V+W roku 1974 ve Vídni – do „znormalizované“ a od roku 1960 „socialistické“ vlasti se Voskovcovi, právem, nechtělo. Necelý pak vyšel na dvojdeskovém albu Supraphonu (rok sleeve note neuvádí). Nezasvěcený posluchač by zde potřeboval nějaký komentář, protože jinak stěží pochopí kdy a za jakých okolností Werich koupil Voskovcův rodný dům a co s ním podnikal. K případnému „zasvěcení“ nejsou ovšem nutné znalosti teatrologa nebo historika, stačí mít přečtenou třídílnou, nedávno vyšlou korespondenci V+W, aby posluchač kupříkladu chápal narážky na obrazy v majetku Voskovcova bratra.

V červnu uplynulo sto sedm let od narození Jiřího Voskovce Objevem nesmírné historické ceny je následující dvacetiminutový Voskovcův návrh Rozhovoru přes oceán, LP desky která pak v roce 1965 opravdu vyšla. Voskovec se tu jeví jako geniální trojjediný dramaturg, režisér a autorský herec s fantastickým smyslem pro estetické zákonitosti fonografie (pandán ke „kinematografie“); konečně měl už tehdy za sebou četné rozhlasové zkušenosti. Je to vlastně jedinečná „zvuková režijní kniha“.

Následující „dopimluv“ je reakcí na Werichovu odpověď a pak už slyšíme výsledné dílo, Rozhovor přes oceán 1965, fiktivní telefonní dialog, který vyšel v Supraphonu na LP desce Klobouk ve křoví jako pandán stejnojmenné tehdy vydané Voskovcovy knížky.
Čistě korespondenční ráz má pětiminutový úryvek Živej sen, ve kterém Voskovec líčí, jak se mu zdálo, že byl zvolen prezidentem USA a ihned nařídil, aby ministerstvo zahraničí vymohlo na čs. vládě odjezd Werichovy rodiny na dlouhodobou návštěvu Ameriky.

Petr Pavlovský, kritik

Foto Supraphon



  Paradox na druhou    
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Aby se nezapomnělo...

  Pořiďte si  
 
  Brusel není nuda
  Téma