Číslo 32 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Jiřím Lábusem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

„Adrenalin není jen to, když na vás někde střílí, adrenalinové může být i zasedání evropských lídrů, kteří se v pět ráno domluví na novém způsobu boje s dluhovou krizí a vy musíte informaci bleskově odvysílat,“ říká bruselský zpravodaj Ondřej HouskaBrusel není nuda

Český rozhlas má od července nového stálého zpravodaje v Bruselu. V sídle Evropské unie po čtyřech letech vystřídal Pavla Nováka redaktor zahraniční redakce Radiožurnálu Ondřej Houska. Ve svém novém působišti se zaměří především na ekonomická témata, kterými evropský kontinent v současnosti nejvíc žije. 

V Bruselu jste jako zpravodaj u Evropské unie působil už v roce 2009. V čem bude vaše současná mise jiná?
V roce 2009 bylo mým hlavním úkolem informovat o tehdejším českém předsednictví Evropské unie. Nyní bude náplň mojí práce mnohem širší, ale český aspekt, případně dopady dění v Evropské unii na Českou republiku budou samozřejmě i nadále velmi významné.

Evropa dneška – to je krize, ekonomické turbulence, potíže eura... Těm tématům se nelze vyhnout. Přesto: plánujete mimo běžnou zpravodajskou agendu informovat o dění v „unijní centrále“ i jinak?
Kromě zpravodajství se chci věnovat i publicistice, to znamená psaní různých analýz a komentářů a dělání rozhovorů, ať už pro stanice Českého rozhlasu nebo i pro některá jiná média. Informování o Evropské unii je podstatou mojí práce v Bruselu – už vzhledem k tomu, jak zásadní význam má toto téma i pro Česko. Jakákoliv další témata typu život v Belgii či Nizozemsku jsou pro mě jen doplňková.

Vzděláním jste historik se zaměřením na soudobé dějiny. Oceňujete takovou průpravu i jako rozhlasový zpravodaj?
Je to podle mě velká výhoda. Byť mojí původní specializací v rámci postgraduálního studia nebyly přímo dějiny evropské integrace, ale meziválečná Evropa, je velmi užitečné znát kontext současného dění. Člověk si pak uvědomí, že řada na první pohled přelomových událostí nebo trendů tu už v minulosti byla.

Co považujete na zpravodajské práci v Bruselu za nejtěžší?
Nejtěžší jsou dvě věci. Za prvé neudělat chybu, což možná může znít banálně, ale může se to stát možná snadněji než jinde, a to vzhledem k tomu, jak obsáhlá je zdejší agenda. A za druhé není vždy jednoduché podat na předem vymezeném prostoru celkem složitá témata co nejpřijatelnějším a nejsrozumitelnějším způsobem. Ale budu se snažit.

Novinář ve spořádaném Bruselu asi moc adrenalinových situací nezažije. Nebo ano?
Adrenalin podle mě není jen to, když na vás někde střílí. Adrenalin přece může být i to, když se evropští lídři v pět hodin ráno domluví třeba na vzniku nějakého úplně nového způsobu boje s dluhovou krizí a vy musíte tuto informaci co nejrychleji pochopit, vyhodnotit její význam a bleskově ji odvysílat.

René Kočík

Foto Tomáš Novák



  Paradox na druhou    
  Jak to vidí Miloš Čermák
 
  Aby se nezapomnělo...

  Pořiďte si  
 
  Brusel není nuda
  Téma