Číslo 36 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou a zpěvačkou.
Lucií Černíkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klicperovci mají osobitou tvář

Na třech jevištích – hlavní scéně, Studiu Beseda a V podkroví – nabízí i v nové divadelní sezoně přitažlivý repertoár Klicperovo divadlo Hradec Králové. Za ředitelování zkušeného Ladislava Zemana vystřídal na postu uměleckého šéfa dnešního principála brněnského „Provázku“ Vladimíra Morávka David Drábek – plodný dramatik i experimentující režisér vyhraněné poetiky. Podařilo se tu stmelit velmi kvalitní činoherní kolektiv, excelující ve výrazně zesoučasňujících adaptacích klasiky (naposledy Grabbeho Don Juan a Faust nebo Beaumarchaisova Figarova svatba) a zejména ve světových premiérách autorských novinek, provokujících textovou osobitostí i surreálnou imaginací a psaných zdejším hercům přímo na tělo (Drábkovi oceňovaní Jedlíci čokolády).

Půvabná knížka Karla Poláčka Bylo nás pět v Hradci Králové ožila v podobě nápadité „klipové“ montáže

Dokladem tohoto inspirativního, především mladými diváky fandovsky přijímaného přístupu může být Drábkův humorně satirický „příběh vrhačky“ Koule, jenž vzbudil mediální pozornost už v původní rozhlasové verzi. Letošní jubilantka Pavla Tomicová téměř nesejde z pódia v benefiční, mnohotvárně vykreslené postavě temperamentní atletické královny Mileny, která na slávu dopující socialistické rekordmanky doplácela v osobním životě a nedokázala se vyrovnat ani se zásadními společenskými změnami. V sérii mrazivě jízlivých, ale též chápavě jímavých výjevů se dobře uplatní i její kolegové, s kabaretně groteskní perziflážní nadsázkou zobrazující mnohé celebrity.
Dvě nedávné premiéry hlásí se k podnětům regionálním. Kromě rozbíhavé, symboly a asociacemi zahlcené koláže Martina Františáka Věc Čapek jde o zdejší dramatizaci půvabné knížky Karla Poláčka Bylo nás pět od Jany Sloukové a mladého režiséra Jana Friče. Pohodovou atmosféru klukovské party v meziválečném Rychnově nad Kněžnou zpřítomnili v podobě nápadité „klipové“ montáže (s vynecháním několika figurek a rozvinutou partií indické cesty), při využití dobových šlágrů a také vzpomínající postavy tragicky končícího autora.

Vít Závodský, divadelní publicista

Foto Patrik Borecký



  Všichni ti z Nového Hollywoodu
  Pořiďte si
 
  Bohyně ze Žítkové    

  Nalaďte si  
 
  Cesta do klimtovské Vídně
  Téma