Číslo 39 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavíristou.
Karlem Košárkem.

 

 

 

 


 

 

Byť sláva romantismu dávno pohasla, jsou Paměti ze záhrobí ve Francii stále živé. Českým posluchačům je zprostředkuje herec Alfred Strejček.Po stopách prožitého času

Z Pamětí ze záhrobí francouzského spisovatele a diplomata Francoise-René de Chateaubrianda (1768–1848) se bude v závěru září číst na stanici Vltava.
Tuto autobiografickou knihu začal Chateaubriand psát roku 1803. Rozsáhlé a zároveň autorovo poslední dílo čítající přes čtyři tisíce stran rukopisu zahrnuje podstatnou část jeho života. Během psaní se text čím dál více měnil v jakýsi esej o autorovi samém. Chateaubriand jde po stopách vlastního prožitého času, snaží se postihnout vše, ale nezastírá, že s uplývajícím časem o všechno postupně přichází. Chateaubriandův vztah k okolnímu světu je nesouhlasný, polemický, je obezřetný především ve vztahu k mocným panovníkům, je obhájcem svobody tisku. Čteme vzpomínky člověka, který dlouho žil a byl přímým účastníkem vzrušeného dobového dění (jako literát, jako politik a diplomat), byl svědkem zániku jednoho a vznikání nového světa. Jeho paměti čteme po letech i kvůli jejich vysoké literární kvalitě: mnohé stránky této rozsáhlé knihy patří nejen do historické, ale i krásné literatury.
Francois-René de Chateaubriand pocházel ze staré rodové šlechty. Roku 1801 se proslavil jako autor povídky Atala. V roce 1803 jej Napoleon pověřil diplomatickou funkcí, ale později přešel s legitimisty do opozice. Po Napoleonově pádu byl Chateaubriand za restaurace Bourbonů stoupencem ústavnosti, stal se vyslancem v Berlíně a v Londýně. Roku 1824 upadl v nemilost. V roce 1833 navštívil dvakrát krále Karla X. v českém exilu: „Když jsem dvacátého šestého v osm hodin večer dorazil do Buštěhradu, ležel král v horečkách na lůžku. Pan de Blacas mne uvedl do ložnice. Karel X. mne dojímá jako člověk, ale jako panovník mne zraňuje. Nechávám se unášet tímto dvojím citem v jeho rozporuplnosti, nepokouším se jej sjednotit.“
Chateaubriand dnes patří mezi největší francouzské moderní prozaiky, je významným preromantikem, předjímá řadu rysů typických pro pozdější francouzský romantismus. Jeho ohlas a vliv je nesmírný a autor patří k základním hodnotám evropské kultury.
Dvanáctidílnou četbu na pokračování z Chateaubriandových Pamětí ze záhrobí z překladu Aleše Pohorského připravil Jaroslav Havel. V režii Ivana Chrze účinkuje Alfred Strejček.

Od středy 26. září, vždy v 18.30, vysílá Vltava

Petr Turek, redaktor ČRo 3 – Vltava



  Z lodní četby
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Prokofjev kompletně 

  Pořiďte si  
 
  Schikaneder a jeho doba
  Téma