Číslo 39 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s klavíristou.
Karlem Košárkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věra Nosková, spisovatelka

Ale vždyť my jsme spolu tančili!

Když slyšíme mluvit o stáří, vybaví se slova jako smutek, opuštěnost, nemoc, zapomnětlivost, nedoslýchavost, či dokonce stařecká demence, což jsou skličující a otravné atributy. Pokud si ovšem neuvědomíme, že jsou to podobná klišé jako radostné, nadějeplné, rozverné, půvabné, svěží, eroticky naladěné mládí. Na mládí, vyjma toho posledního, mnohdy škoda vzpomínat. Leckomu z nás bylo dupáno po sebeúctě a sebecitu, bývali jsme celkem bezmocní, bez možnosti úniku ze zatuchlých poměrů. No ale připusťme, že s mládím jsou spojené přece jen nějaké naděje. Pak ale také dodejme, že se stářím jsou spojené neotřesitelné jistoty. A to je fakt.
Tak třeba po osmdesátce jste si naprosto jisti, že jste se ve dvaceti nezabili na motorce, ve třiceti nedostali AIDS, že vás v padesáti neskolil infarkt a v šedesáti jste neonemocněli blbě léčitelnou rakovinu. Máte také jasno, co jste zvorali, komu jste se měli radši vyhnout, a že jste měli svým dětem častěji naplácat na zadek, dokud to ještě nebylo trestné týrání a nebylo jim šedesát. Jste tak bohatí věděním, jak to na světě chodí a jak si chytře a rozumně počínat, jste natolik poučeni ze svých chyb, že byste mohli druhým radit, jen kdyby vás někdo chtěl poslouchat! Jen jedna jistota je protivná, a sice že tu určitě nebudete za dalších padesát let. V osmnácti v to doufat můžete.
Když je vám sedmdesát a víc, jste oblažováni zážitky, k nimiž vám probuzená dlouhodobá paměť otevírá kouzelná vrátka. A toho posledního zázraku jsem už delší dobu účastna, neboť můj přítel, jemuž je osmdesát šest, mi vypráví, vzpomíná, vypráví, vzpomíná...  Nedávno opět přijel do Prahy a brousili jsme po Vinohradech, kde vyrůstal a jejichž výstavbu jako dítě sledoval. Našli jsme dům, kde s rodiči bydlel, kde si hrával s kamarády z okolních bloků. S radostným údivem četl tři jména na zvoncích, jejichž nositele důvěrně znal jako předškoláky! Třeba ti kámoši ještě žijí! Ale nikdo nám neotevřel. Podařilo se nám prolomit nedůvěru jednoho z nájemníků a dostali jsme se až do mezibloku, travnatého dvorku s klepadlem, trávníkem a stromy, kde se tehdy žilo naplno. Prostor byl prázdný, zanedbaný, zjevně neužívaný. Příteli se vybavovala jména tehdejších kamarádů, zvědavé holčičky, která si chtěla hrát na doktorku, líčil legrační stany, které si stavěli z dek a košťat, hry, které hráli, to vše před osmdesáti lety! Vzpomínal na řezbáře bydlícího v podkroví, na souseda – detektiva z ochranky prezidenta Masaryka, postál před vchodem do bytu v přízemí, z jehož okna vyskakoval o Vánocích na ulici tatínek, aby před synem zamaskoval, že do poslední chvíle zapaloval na stromku svíčky a prskavky. Lidé v domě se tenkrát znali, byli k sobě zdvořilí, sem tam si vypomohli, společně jezdili na výlety. Děti si hrály na dvorku bez dohledu, jen je z okna občas zkoukla některá matka nebo jim spustila z patra na šňůře v košíku svačinu. Richardova maminka měla v obýváku improvizovaný módní salon, zaměstnávala pět děvčat, šily róby pro dámy. Otec byl bankovní úředník, ale v jistém období zůstal doma a pracoval pro rodinu na plný úvazek včetně vaření. Byl tedy mužem v domácnosti, i když se tehdy ještě neříkalo, že je to trendy a sexy.
Konečně reakce na zazvonění! V dalším domě se ozval známý ženský hlas. Richard tu stovku schodů do pátého patra domu bez výtahu vyběhl jako mladík. S kamarádkou mladší o dva roky se neviděli víc než půl století. Objímají se, žasnou, radují se. Ale vždyť my jsme spolu tančili! zvolá čas od času dojatá paní a znovu si padnou do náruče.
Odcházím s vědomím, že jsem zatím málo tancovala a že to musím ještě dohnat.



  Z lodní četby
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Prokofjev kompletně 

  Pořiďte si  
 
  Schikaneder a jeho doba
  Téma