Číslo 43 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Jaromírem Hanzlíkem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Hněv lidu

Je to pravda, že narůstá hněv lidu? Nejvyšší odborový předák tomu říká „naštvanost“, jak se píše v novinách. Čím se měří naštvanost, či hněv lidu? Na celostátní stávku to prý nestačí.
Těchto pár slov ale možná stačí na to, abychom si uvědomili, jakou prožíváme historickou situaci, jakých dějin jsme svědci a účastníci, a co jsme vlastně zač. Hned dopředu si odpovím: Jsme nuly, jsme bezpáteřné, bezcharakterní nuly, smiřující se s průměrným životem bez vizí, bez programů a ideálů, přežívající ubohou konzumentskou existenci.
Schválně volím tato příkrá, téměř nepřijatelná slova, abych se aspoň trochu přiblížil jazyku francouzského filozofa Stéphana Hessela, který před nedávnem probouzel svět svým manifestem nazvaným Indignéz vous! Rozhořčete se!
Myslel si, že probudí hněv lidu.
Byla to výzva k vyjádření odporu proti nespravedlnosti systému, který znevýhodňuje, uráží a tupí 99 procent občanů, stojících proti jednomu procentu, přivlastňujícímu si bezostyšně moc a majetek. Myšlenka rozhořčení zmobilizovala  protestující v New Yorku (Occupy Wall Street) a v dalších městech Spojených států, ve Španělsku, v Londýně, v Římě a jinde.
Potřeba manifestu, programu, je jistá. Každý, komu jde o obrodu slušné společnosti, o obnovu lidských práv a o uplatňování zákonů, to ví.
Jenže, komu tento apel adresovat? Parlamentu?
„Je nejvyšší čas ukončit vaše zasedání, jež jste zostudili opovrhováním vším dobrým a poskvrnili všemi neřestmi. Nejste než sebranka a odpůrci blahodárné správy. Nejste než nájemní ničemové.“
Tak oslovil anglický parlament Oliver Cromwell v roce 1653. Několika větami.
My chodíme v roce 2012 pod billboardy a plakáty, ze kterých se na nás usmívají kandidáti do jakýchsi dalších voleb. Zvolíme je? My je zvolíme. Změní se něco?
Když čtu slova odborového předáka, vidím tam termíny jakoby převzaté z nějaké ekonomické přednášky: HDP, DPH, škrty, zadlužení, prognózy, sazby a procenta. Možná by z nich sestavil nějakou písničku Ivan Mládek, ale na hněv lidu to vliv mít nebude. I opoziční předák mluví jazykem vládní politiky, se kterou prý nesouhlasí osmdesát procent občanů. Tak s čím vlastně nesouhlasí? Co chce těch osmdesát nebo devadesát devět procent?
Změnu, spravedlnost, rovnost příležitostí. Možná osmihodinovou pracovní dobu, právo na zdraví a vzdělání. To budeme pořád dokola omílat staré požadavky dělnické třídy ze začátků průmyslové revoluce? Když to jinak nepůjde, tak ano!
Tak hluboko jsme klesli, že si musíme jít znovu vybojovat stará práva a privilegia. Možná i s vidlemi? „Ne, prosím, vidle ne!,“ odmítá radikální postoj šéf odborů. Ale naštvanost je prý obrovská. Zatím bez vidlí.
Lidé se opravdu zlobí, to je fakt. Řadu z nich se podařilo přesvědčit, že se zlobí bezdůvodně – vždyť se jim žije celkem dobře, mají foťáky, kamery a počítače, jezdí na dovolenou do Turecka, tak co by chtěli. A oni souhlasí – to jsou ty bezpáteřné konzumentské nuly. Je jich hodně. Další se podařilo přesvědčit, že se zlobí zbytečně. Stejně se tím nic nedokáže, ti nahoře si rozhodnou sami, co bude dál. Další procento jsou rebelové, kteří se sofistikovaným procesem nechali pohltit systémem – mají pocit, že rebelují, ale vlastně nerebelují. Ekologové, chariťáci, graffiťáci, squatteři, hackeři, piráti.
Z hněvu lidu toho mnoho nezůstalo. Pár opravdových chudáků, bezdomovců, invalidů a pár přesvědčených bojovníků za spravedlnost pro každého, třeba i pro cikány. Jako je ten Ind, který jim pomáhá v Ostravě.
Stačí tak málo lidí na změnu? Je tak malý hněv dostatečný? A teď přichází pointa: Stačí! Je! Nemusel bych ani chodit pro argumentaci k autorovi knihy Černá labuť N. N. Talebovi, který dokumentuje teorii neočekávaných nepředvídatelných převratných změn. Každý slyšel přísloví o pověstné poslední kapce. I malý hněv lidu stačí ve chvíli, kdy se nahromadí ve společnosti tolik špatných věcí, že už je prostě nelze dál snášet.



  Hněv lidu
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Dobročinná akademie 

  Dívejte se  
 
  Beigbeder pod vlivem  
  Pořiďte si