Číslo 47 / 2012.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebním publicistou.
Jiřím Černým.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milan Slezák, komentátor ČRo 1 – Radiožurnál

Podzimní oslava máty peprné

Takže jsme znovu vstoupili do ohavného času plískanic. Mokro, vlezlo, pochmurno. Jak dojatě teď vzpomínáme na letní parna! Jak to bylo krásné, když bylo třiatřicet ve stínu a z modroučké oblohy nás opékalo slunce! Nynčko to chce zalézt do sucha a tepla a něco pěkného si přečíst. Nevím jak vy, ale já si otevřu buď nějakou historickou detektivku, nebo šestidílné Dějiny mystiky (je mi stydno, tři díly zůstávají zataveny do igelitového obalu). Anebo se možná vrátím k Zrcadlu vzdálených časů, tlustému, čtivému a zasvěcenému průvodci po čtrnáctém století.

A co lahodného k tomu? Já si dám mátu. Svoji mátu. Ta mi spolehlivě připomene léto. Chvíle, kdy jsem se u svého víkendového domku mohl nazout pouze do lehkých sandálů a zajít si pro čerstvé, voňavé, leckdy ještě orosené lístky přímo na záhon. Dotčenou mátu jsem kdysi zachránil a ona mi to štědře splácí. Dcera se ji chystala vyhodit. Zakoupila ji v kterémsi hypermarketu či supermarketu a v panelákovém bytě rostlinka ztratila sílu. Zchřadla natolik, že se zdálo, že ji nikdo a nic nemůže zachránit. Přišlo mi jí líto, navíc na zahradě jsem mátu neměl – kdeže jsou časy mé bývalé bylinkové skalky -, a tak jsem shrbeného, povadlého ubožáčka vyvezl z Prahy. Podmínky nebyly valné, bylo podzimně nevlídno a půda už byla přituhlá. Neměl jsem na zahradě ani vhodné místo, kam bych mátičku narychlo vysadil. A tak jsem jí vyrobil malý důlek mezi jahodami, a tam ji založil i s plastovým kontejnerem. Holomrazy, které později udeřily, vysunuly rostlinku s kořenovým balem z kontejneru; to už jsem se s mátou loučil. Ale na jaře, když jsem ji chtěl hodit do kompostéru, jsem si všiml oddenků. Na rozdíl od uschlé nadzemní části vypadaly zdravě a vitálně. Vložil jsem tedy mátu už bez plastového obalu do důlku mezi jahody, přidal kompost – a do dvou let, a že to byly roky s urputnými zimami, mi dvakrát odepisovaná máta vytvořila bujnou plantáž. Rozběhla se na metr daleko do trávníku a nebýt toho, že jsem začal rozdávat odkopky, asi by se v brzké budoucnosti utkala s neméně odnožujícími bambusy v lítém boji o nadvládu nad zahradou.

Mým odolným mátám se u známých prozatím daří, dokonce i v panelákových bytech. Ale co až rostlinky vyčerpají omezený rozsah živin, který jim květináček poskytuje? Hnojit je chemicky, to by byl hřích. Napadlo mne, že vyčerpané rostlinky nechám odpočinout na záhonu a známým místo nich poskytnu nové, silné odkopky. Leč je tu také další možnost, a to už není moje invence. Jedna z odběratelek mát prohlásila, že nové odkopky ráda odebere, ale starou vyčerpanou rostlinu mi nevrátí. Chce ji zasadit do půdy před svůj panelový dům, na okraj trávníku, ke keři, někam, kde nebude překážet a bude se moci pokusit o přežití, kde snese případné občasné posekání – a kam se na ni bude moci chodit. Považuji to za výborný nápad. Četl jsem, že malých zahrádek na sídlištích přibývá, že někde si kvůli nim dokonce mezi paneláky založili i komposty. Někdo namítne: co s takovou zahrádkou stane, když o ni lidé, kteří ji založili, ztratí zájem, když se odstěhují nebo když zemřou? Není jednodušší nechat na sídlišti trávník, který je možné udržovat snáze a bez účasti obyvatel sídliště? Jednodušší to je určitě, ale je to škoda. Když vám záhonek zplaní – a nemluvím o velkých plochách, skutečně jen o malém místečku třeba na jednu tři bylinky někde tam, kde záhonek nepřekáží –, příroda si s tím snadno poradí.

Mimochodem: kdysi jsem experimentoval s mátou vodní, rolní i kadeřavou, nově jsem se chystal na mátu jahodovou a ananasovou, ale už asi zůstanu u té osvědčené houževnaté bojovnice, která vítězí nad úpornými mrazy a tak skvěle chutná. Ctěné hypermarkety a supermarkety, zpravidla vás obcházím velikánským obloukem – ale tohle zboží se vám vážně povedlo!



  Vzpomíná překladatel
  Nalaďte si
 
  Kdo neskáče, není Sparťan!

  Navštivte  
 
  Před pikolou, za pikolou...
  Téma