„Chceme nabídnout posluchačům cosi navíc, naše přidaná hodnota spočívá v tom, že budeme stanicí analytické publicistiky, kde bude dost času na to, aby se vše probralo do hloubky,“ slibuje šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Daniel Raus. Stanice s přidanou hodnotou

Na počátku byl plán generálního ředitele Petra Duhana na zřízení stanice mluveného slova. Počítalo se s celodenním zpravodajským servisem, který měly ve večerních hodinách doplnit žánry určené pro náročného rozhlasového posluchače. Změna nastala po rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání o převodu frekvencí BBC, na nichž do konce února vysílá Rádio Česko, soukromému provozovateli. Český rozhlas tak musel původní plány přepracovat. Od prvního března přestanou vysílat tři jeho stanice – Rádio Česko, Leonardo a ČRo 6 – a o slovo se přihlásí nová stanice Český rozhlas Plus. Jejím šéfredaktorem se stal dosavadní šéfredaktor Šestky Daniel Raus.

Jakou přidanou hodnotu znamená slovo Plus v názvu stanice?
Chceme nabídnout posluchačům cosi navíc nejen vůči jiným stanicím Českého rozhlasu, ale také například vůči běžnému zpravodajskému servisu. Naše přidaná hodnota spočívá v tom, že budeme stanicí analytické publicistiky, kde bude dost času na to, aby se vše probralo do hloubky. Proto jeden z dvojice našich hlavních sloganů zní: Český rozhlas Plus – rádio s názorem.

Komu je nová stanice určena především?
Nejmenší změna to bude pro dosavadní posluchače Šestky – pro ně se vysílání stanice, na kterou jsou zvyklí, rozšíří o dvě odpolední hodiny, začínat se bude už v šestnáct hodin. Spojnicí mezi vysíláním Leonarda a stanicí Plus bude stejnojmenný odpolední magazín, jakýsi extrakt toho, co Český rozhlas Leonardo připravoval. Posluchačům Rádia Česko bude jistě vyhovovat několik programových řad, na kterých budou spolupracovat lidé z této stanice. Samozřejmě budeme oslovovat i nové posluchače. Věřím, že magazínem Leonardo zaujmeme stávající posluchače Dvojky na středních vlnách. Počítáme ale i s komunikací prostřednictvím sociálních sítí, míříme především na tu část mladé generace, která má zájem o analytický pohled na současné problémy. Jí bude určen kupříkladu nedělní pořad Student Plus. Jeho smyslem je, aby studenti dostali prostor k vysílání o studentech.

Jaká bude programová struktura nové stanice?
Dá se říci, že s měnícím se denním rytmem, s tím, jak se odpoledne bude měnit ve večer a večer v noc, budeme od co nejširšího posluchačského záběru směřovat k formátům určeným pro stále přesněji vymezené posluchačské skupiny. Začínáme, jak už jsem řekl, magazínem Leonardo, který může zaujmout opravdu širokou posluchačskou obec – v podstatě každého, koho zajímá svět kolem nás. Pravidelně se zde budeme setkávat například s astronomem Jiřím Grygarem. Po sedmnácté hodině dostane slovo pořad Den podle... Ten bude postavený na výrazných osobnostech typu Libora Dvořáka či Lídy Rakušanové, které budou se svými hosty rozebírat několik hlavních událostí dne. Po osmnácté hodině zařazujeme tradiční pořad Názory a argumenty, který považujeme za dědictví Svobodné Evropy a Šestky. Komentáře se mírně zkrátí, vše bude trochu svižnější. Kdysi psal Ferdinand Peroutka komentáře na dvanáct i více minut, dnes už to není z mnoha důvodů možné: změnila se doba, změnil se způsob přijímání zpráv i názorů, a my to musíme respektovat. Ale krácení nebude drastické, v průměru zhruba o minutu. Když si to vyžádá téma, může být komentář delší, ale nebude to norma.

Jak bude vypadat večerní programové schéma?
Proti televiznímu zpravodajství zařazujeme v sedm večer každodenní kontaktní pořad Radiofórum: každý, kdo chce sdělit svůj názor a debatovat o něm, bude mít možnost. Nebudeme se zde opírat jen o telefonické spojení, chceme v maximální míře využít i sociální sítě. Osmá hodina je v televizi filmová a seriálová a my na tuto dobu nasazujeme, jak nám velí odpovědnost veřejnoprávního média, alternativu – pořady vyžadující soustředění a zájem o téma: Politická literatura, Lidé pera, Portréty, Kořeny, tedy víceméně tradiční pořady, které posluchači Šestky už znají. Součástí večera bude od deváté hodiny pořad s názvem Pro a proti, ve kterém osobnosti odlišných názorů budou mít možnost prezentovat a obhájit v diskusi své argumenty. Po tomto střetu idejí už přijde čas na zklidnění: po dvaadvacáté hodině poběží profilový rozhovor a výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií – a konečně po třiadvacáté hodině budeme v souladu s tradicí Šestky reprízovat pár pořadů, mezi nimi erbovní Názory a argumenty.

Jak posluchači novou stanici naladí?
Budeme vysílat na středních vlnách, na internetu a v DVB-T. Samozřejmě všechny naše pořady si zájemci budou moci kdykoli poslechnout v iRadiu. V digitálním multiplexu se budeme dělit o jeden kanál se stanicí Český rozhlas Jazz. Ta bude vysílat do šestnácti hodin, pak předá štafetu stanici Plus.

Původních plánů vysílat po celý den na VKV jste se nevzdali?
Doufám, že v budoucnosti se vysílání stanice Plus rozšíří do dalších časů a že získáme kmitočty na velmi krátkých vlnách, To by znamenalo rozšíření formátu stanice tak, že během dne by se její vysílání blížilo programu dnešního Rádia Česko a v podvečer by přešla na formát analytické publicistiky.

Milan Pokorný

Foto Vendula Kosíková



  Ženská letora je nestálá
 
  Simon s Garfunkelem,
  i bez Garfunkela
 
  Stanice s přidanou hodnotou