Číslo 12 / 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s astronomem.
Jiřím Grygarem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Jiří Grygar, astronom, astrofyzik

Býváte médii oslovován mnohem častěji jako popularizátor vědy a zpochybňovač esoterických blábolů, aktivit a byznysu, než jako vědec. Nemrzí vás to?

Myslím, že si za to mohu sám. Kdybych se neangažoval v popularizaci vědy nějakých šedesát let, tak by se mne média na vysvětlování vědy široké veřejnosti přirozeně neptala. Pokud pak jde o kritiku esoterických blábolů, tak za to můžete zčásti vy, protože jste si v roce 1994 vymyslela Sisyfos – Český klub skeptiků, a já jsem se v tom nápadu zhlédl. Mám dojem, že širokospektrální média obecně vědce příliš neoslovují jako vědce, protože chtějí čtenáře, posluchače a diváky spíše bavit. Infotainment je populární; vědecké informace jsou hůře stravitelné. V EU je Česko na posledním místě v žebříčku zájmu veřejnosti o vědu.

Mohl byste vysvětlit oč ve výzkumu, na kterém se podílíte, jde? Co má zjistit?

V srpnu 1912 startoval rakouský fyzik Viktor Hess v balónu Böhmen z Ústí nad Labem, aby při výstupu do pěti kilometrů měřil změny elektrické vodivosti vzduchu. Během šestihodinového letu ukázal, že existuje tajemné záření z vesmíru, které tuto vodivost ovlivňuje. V roce 1936 obdržel za objev kosmického záření Nobelovu cenu za fyziku. Teď se píše rok 2013 a dodnes nevíme, co je zdrojem tohoto záření často extrémně vysokých energií – částice kosmického záření mívají energie až stomiliónkrát vyšší, než kolik dociluje obří urychlovač LHC v laboratoří CERN – a jakými prostředky příroda těchto rekordních energií dociluje. Už od roku 1999 se skupina astročásticové fyziky ve Fyzikálním ústavu Akademie věd podílí na rozsáhlém mezinárodním projektu Observatoře Pierra Augera, která se ve spolupráci mnoha států z celého světa vybudovala v argentinské pampě. Její stavba byla dokončena v roce 2008, ale už během výstavby jsme získávali první měření vlastností těchto extrémně energetických částic. Od té doby běží Observatoř naplno a získává jedinečné výsledky, protože jde o nejvýkonnější aparaturu k výzkumu kosmického záření na světě. A proč je to zkoumání důležité? Ve vědě to chodí tak, že když se nějakou záhadu nedaří dlouho rozřešit, tak odborníci vědí, že půjde o velmi důležitý problém; těžké otázky jsou zkrátka nejvíce vzrušující.

Trávíte kvůli tomu ročně řadu týdnů v argentinské pampě. Jak tam ta komunita astrofyziků žije? V jakých podmínkách? Jak tam bydlíte, a jak trávíte volný čas?

Místo, v němž se nachází Observatoř, je tak trochu ztracená varta. V městečku pod Andami, kde je centrála Observatoře, končí asfaltová silnice, dál na jih už vedou jen prašné cesty. Na Observatoři trvale pracuje poměrně malý počet zaměstnanců, odhadem asi tak čtyřicet lidí, převážně Argentinců. Vědecký provoz observatoře však zajišťují účastnické státy, jichž je nyní osmnáct, z toho jedenáct evropských, dále pak odborníci z obou Amerik, Austrálie a dokonce z Vietnamu, což úhrnem představuje asi pět set vysokoškoláků, většinou fyziků, astronomů, informatiků a inženýrů. Podle rozvrhu tam přijíždějí buď na instalaci různých zařízení a jejich údržbu a vylepšování, anebo na pozorovací směny jako na každé astronomické observatoři. Bydlí většinou v pronajatých domcích pro turisty, výjimečně v hotelích. Pokud jde o mne, jezdím tam na pozorovací směny, čili v noci pracuji u řídícího pultu observatoře, odkud ovládáme činnost sedmadvaceti velkých astronomických kamer rozmístěných v pampě až na vzdálenost téměř sta kilometrů. Někdy se před směnným provozem či po něm účastníme také pravidelných mezinárodních pracovních porad, které tam probíhají na jaře a na podzim – pro nás je to naopak na podzim a na jaře – kdy se zasedá v sálech turistického centra od rána do pozdních večerních hodin. Pracujeme přirozeně bez ohledu na nějaký zákoník práce denně či nočně ve všední dny i o víkendech, takže volného času tam člověk moc nemá, protože na observatoři se slouží i za špatného počasí.

Jaká je tam krajina, rostliny, zvířata, jací jsou místní lidé?

Během výstavby jsme měli možnost prohlédnout si krajinu, protože jednotlivé kamery jsou rozmístěny v pampě na ploše tři tisíce čtverečních kilometrů, a tak jsme poznali nemalý kus země i část And. Pampa je v podstatě plochá a prašná, s trsy trávy či křovin, bez stromů. Jen kolem usedlostí jsou vysazené topoly jako větrolamy. Místní farmáři pěstují hlavně krávy, koně, kozy a ovce, mezi jejich pozemky je řada čerpadel ropy. Vlhkost vzduchu je nízká, takže většina z nás tam má problémy s přeschlými nosními sliznicemi. Kolem jezírek lze pozorovat vodní ptáky a také kondory, občas člověk narazí na lamy či plaché pásovce. Místy jsou na úbočích celé lesíky kaktusů a většinou též lze vidět na obzoru jednu, či dokonce celé pásmo vyhaslých sopek. Teplota málokdy klesá pod bod mrazu a výjimečně tam i zasněží, v létě však není příliš horko, teplota ve stínu dosáhne vzácně třiceti stupňů, protože celá pampa má nadmořskou výšku přes tisíc čtyři sta metrů, ale některé kamery jsou až tisíc osm set metrů nad mořem. Místní lidé jsou vůči cizincům přátelští; jsou vlastně na naše poměry velmi chudí, ale ochotní pomoci. Většinou mluví jen španělsky, ale my Češi tam máme dvě výhody. Prakticky všichni znají Václava Havla a vědí o Pražském Jezulátku.

Prý nás „stvořily“ hvězdy, tedy stvořily prvky, z nichž se skládá živá hmota. Zní to poeticky, ale dá se říci, že hvězdy jsou počáteční příčinou i existence švába nebo štěnice. Zplozenci hvězd – je to nadsázka?

Je to pravda jak pro nás, tak pro ty štěnice. Naše tělesné schránky jsou vystavěny z organických molekul a v každé organické molekule najdeme atomy uhlíku. Už asi půl století víme, že ve velmi raném vesmíru existovaly pouze nejjednodušší prvky Mendělejovy tabulky, a sice vodík a hélium s nepatrnou příměsí lithia, berylia a bóru. Tehdy nebyl nikde ani uhlík, ani kterýkoliv těžší prvek. Postupně se teoretikům podařilo spočítat, že těžší prvky vznikají z těch nejlehčích mnohem později, až v nitrech prvního pokolení hvězd při termonukleárních reakcích. Pak je ještě zapotřebí prvky, které se uvnitř „uvaří“, dostat z nitra hvězdy do kosmického prostoru. O to se postarají výbuchy supernov. Všichni od baktérií počínaje až po Homo sapiens jsme doslova hvězdný prach.

Kdysi jste mi řekl, že život ve vesmíru je víc než pravděpodobný, už proto že žádný jev nebo existence něčeho není ve vesmíru ojedinělá, ale opakuje se. Jenže…

Problém je v tom, jak často se ten který jev ve vesmíru opakuje. Pokud je vesmír prostorově nekonečný, tak se v něm skutečně každý jev vyskytuje vícekrát. To však ještě neznamená, že se o něm můžeme něco dozvědět, protože většinu nekonečného vesmíru nejsme a nebudeme schopni nikdy pozorovat vinou zákona o nepřekročitelné rychlosti šíření elektromagnetického záření. Záleží tedy také na četnosti jevu v prostoru a času, abychom měli naději pozorovat více exemplářů téhož jevu. Ve vesmíru je určitě mnohem více planet než hvězd, ale mnohem méně hvězd s planetami vhodnými pro život pozemského typu. Na počátku existence Sluneční soustavy před čtyřmi a půl miliardami let zde zřejmě nebyl ani ten velmi primitivní život, pouze jeho stavební materiál v podobě organických molekul. Před půl miliardou let došlo na Zemi doslova k explozi různých druhů živočichů a rostlin, ale přímí předchůdci člověka se objevili teprve před několika málo milióny let a Homo sapiens je starý asi sto padesát tisíc let. Z těchto časových intervalů lze usoudit, že primitivní život ve vesmíru je nejspíš docela častý, ale bude velmi těžké ho na tu dálku odhalit.

Mimozemšťané – tvorové obdařeni inteligencí jsou tedy jen moderní pohádkové bytosti? Přece nelze jejich existenci jen tak vyvrátit.

Inteligentní život bude asi velmi vzácný, takže vzdálenosti mezi nejbližšími inteligentními sousedy ve vesmíru budou možná srovnatelné s velikostí pozorovatelného vesmíru, což je pomyslná koule o průměru nějakých třiceti miliard světelných let. Existuje dokonce silný argument proti dostatečně blízkému výskytu inteligentního života. Říká se mu Fermiho paradox, protože s tou myšlenkou poprvé přišel italský fyzik Enrico Fermi v roce 1950. Položil totiž otázku, jak to, že zde na Zemi nemáme na návštěvě zástupy mimozemšťanů z civilizací, které vznikly na planetách hvězd, jež jsou starší než naše Slunce – hvězd starších než Slunce je ve vesmíru většina. Fermi argumentoval tím, že technický pokrok lidstva se očividně zrychluje, takže cizí civilizace jen o sto tisíc let starší by neměla mít nejmenší problém nás navštívit s cílem navázat obchodní a diplomatické styky, nebo nás zotročit či sníst. Existuje asi padesát variant vysvětlení Fermiho paradoxu, ale zatím nejpravděpodobnější je to původní: mimozemšťané nás dosud nenavštívili, protože uvnitř námi pozorovatelného vesmíru nejsou.

Věra Nosková, spisovatelka a publicistka

Foto Václav Bibr, Jiří Nosek, Věra Nosková, archiv autorky



  Troška zábavy v Čajovně
 
  
Je čas poznat Cholina    
 
  Kam utek Stolkolet?