Číslo 31/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Pavlem Tesařem.

 

 

 

 

 

 

 


 

Labyrintem Íránu je už třetí kniha někdejšího zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislava TurečkaV zemi, která budí strach i obdiv

Pět a půl roku se Břetislav Tureček hlásil z Jeruzaléma jako zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě. Zpravodajskou misi uzavřel v červnu, kdy ho vystřídal Štěpán Macháček. Ještě předtím vyšla kniha Labyrintem Íránu, v níž Tureček nabídl svůj pohled na jednu z nejzajímavějších a nejsledovanějších zemí současného světa.

Výbušným a novinářsky mimořádně atraktivním regionem Blízkého východu se Břetislav Tureček zabývá od roku 1993. Kromě stovek článků a reportáží vydal zatím tři knižní publikace. Po knize Světla a stíny islámu (2007), přinášející postřehy z cest do řady blízkovýchodních zemí, a publikaci Nesvatá válka o Svatou zemi (2011), ve které se zaměřil na neutuchající izraelsko-arabský konflikt, se autor vydal na „cestu do nitra jaderné říše“, jak stojí v podtitulu jeho nejnovější práce Labyrintem Íránu (Knižní klub).
Zúročil v ní více než patnáctileté poznávání této země. „V knize Labyrintem Íránu se ve větší míře věnuji politice. Pokouším se poodhalit komplikovaný svět duchovenstva a neuvěřitelně složitou mocenskou strukturu státu,“ píše autor v úvodu. Všechna tato „těžká“ témata mají ale podle něj naštěstí i lidský rozměr. „V knize tak promlouvají konkrétní zastánci i odpůrci íránské politiky, její strůjci i její oběti.“
Důkladně zdrojovaná a nápaditě prokomponovaná reportážní kniha se opírá také o řadu unikátních svědectví lidí žijících v České republice – Íránců, kteří uprchli před šáhovým či později islamistickým režimem, nebo třeba českých přátel kurdského vůdce Abdula Rahmana Ghassemloua, který předtím, než ho v roce 1989 zavraždila ve Vídni íránská tajná služba, prožil léta v Československu a působil jako docent na VŠE. O své zkušenosti se s autorem podělili světoví odborníci, kteří sledují vývoj v současném Íránu, ale také čeští politici včetně dnešního prezidenta, diplomaté a obchodníci. „Írán je prostě téma pro jeden velký politický thriller, kde autor vůbec nepotřebuje smyšlené příběhy, protože tep mohou nebezpečně zrychlovat i ty skutečné,“ poznamenává Tureček, který tuší, že těmi, komu kniha neudělá radost, budou íránští diplomaté v Praze. „Protože nepopisuji jejich zemi jenom z pohledu, jaký by si přáli.“
V Labyrintu Íránu nepromlouvá jen pečlivý analytik, ale také nadšený cestovatel – což dokládají i zdařilé fotografie, které reportér pro knihu pořídil. Stereotyp o zemi, kde běžný turista nemá co pohledávat, pak vyvrací starší Češka, kterou autor cituje: „Vnímáme Írán stejně zkresleně, jako Zápaďáci dříve koukali skrz prsty na státy východního bloku. Přitom je to neuvěřitelně pestrá a moderní země, a nezažila jsem jediný náznak nepřátelství místních lidí vůči cizincům.“
Blízkému východu se Břetislav Tureček hodlá věnovat i poté, co se jeho působení v Českém rozhlase uzavřelo. Kromě publicistické činnosti bude o tomto regionu přednášet na vysoké škole.

René Kočík



  Islandské léto           
  
Zpěvník Jana Buriana
 
  
Jdi a trp...           
  
Dívejte se
 
  Tanec ve stínu diktatury
  Téma