Číslo 31/ 2013.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Pavlem Tesařem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Koudelka, publicista

Proč se lidem na světě tak líbí

Řeknu to hned na začátku. Lidem, NÁM, se na světě líbí proto, že bereme drogy. Zní to fantasticky, ale je to tak. Nejde o drogy v množném čísle, ale o jednu konkrétní drogu. Nemohli bychom už bez ní žít. Je to kyslík. Ani si neuvědomujeme, jak jsme na něm závislí. Máme ho chválabohu dost, aspoň zatím, tak si ho dáváme, co hrdlo ráčí. Jen tím, že jsme na drogách (na kyslíku), si lze vysvětlit, s čím vším se smiřujeme. Jen osm procent lidí podporovalo podle průzkumu vládu, která ne a ne odejít. Nemohli jsme se už dívat, jak nad ní stále viselo heslo: Nepustit se svého koryta! A přece – na demonstrace proti systému, který u nás panoval a panuje, nikdo nechodil a nechodí. Proč? Kyslík! Stačí se trochu vydýchat, a je zase dobře. A protože jsme vlastně trvale „pod vlivem“, umožňujeme, aby se věci, které jsou nepřiměřené, a dokonce protizákonné, stávaly normou. Všimněte si, kolikrát už potrefené husy opakovaly, že uplácet poslance výnosnými posty není uplácení. Ani korupce. A byly to husy v poslanecké sněmovně. Když „něco“ budou dělat všichni, společnost přijme novou morálku. Vždycky si vzpomenu, jak takovou manipulaci s míněním lidí přivítal Lenin a bolševici, když se to dočetli v Černyševského díle Co dělat? Co je dobré pro dav a co se mu líbí, je norma. Tak se tvořila ideologie diktatury proletariátu. Dnes se tímto způsobem tvoří ideologie peněz, mafií, diktatura chamtivosti neoliberalismu.
Ve Švýcarsku probíhá soud s českými rozkrádači z Mostu. Mají vrátit miliardy a jít do vězení. Rozkrádači (měl bych říci „podezřelí z rozkrádání“) tvrdí, že jsou nevinní. Není pochyb o tom, že ve světle našeho vývoje za posledních dvacet čtyři let jsou podle svého přesvědčení nevinní. Před nimi totiž rozkrádali už jiní, a jak léta šla, stávala se tato zlodějská činnost normou. Na „dřívější“ morálku se zapomnělo a ti, kdo se této špinavé hry zúčastnili, se vzájemně amnestovali. To, že se stalo normou špehování, odposlouchávání iniciované Američany, nám připomněl Američan Oliver Stone, režisér znamenitých filmů odhalujících lži, přetvářky a normy nového globálního pořádku. „Proč jste šli do NATO?“ zeptal se nás, „když teď musíte poslouchat, co se vám nařídí?“ A to si dovolil říci 4. července, na Den nezávislosti! Vadí vám, že vás někdo odposlouchává? Nakonec si řeknete: Tak ať! My nemáme co skrývat. Dokud máme dobrý vzduch a hezky se nám dýchá, dotud se nám na světě líbí. Že jsou nové normy morálky a zločinu globální, o tom mě přesvědčil případ s bolivijským prezidentem Moralesem. To opravdu nikoho nerozčílilo, že prezidentské letadlo odklonili a prohledali? Takové demokratické země jako Francie, Portugalsko...! Jen proto, že mohl odvézt z Moskvy Snowdena, toho bojovníka za lidská práva a svobodu informací! Ne, všichni zůstali klidní, trochu jako „pod vlivem“.
Morálka není morálka, zločin není zločin, korupce není korupce. Odposlouchávání, ideopolicie vybavená dokonalou technikou – jako bych to už někde slyšel. Proč se lidem přes to všecko na světě tak líbí – tak, že zcela ignorují mínění největšího filozofa? Tvrdil, že nejlepší je nenarodit se, a když už se to stalo, tak rychle spěchat zpátky. Právě vyšla kniha profesora Davida Benatara Nebýt či být, která radí totéž. Dobře ví, že ho nikdo neposlechne a lidstvo se bude množit dál, ať se děje, co se děje. Proč? Vysvětlení je prosté, jako dýchání. A teď v létě, když lidé odjíždějí do hor a k moři, je to teprve pochopitelné. Právě tam je nejvíc kyslíku!



  Islandské léto           
  
Zpěvník Jana Buriana
 
  
Jdi a trp...           
  
Dívejte se
 
  Tanec ve stínu diktatury
  Téma