Číslo 2 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Naďou Konvalinkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Kde se stýká nebe se zemí

„Žlutavý kostel vlá na hoře zelené, to je korouhev této krajiny tiché a svěcené, to je Svatý Kopeček u Olomouce, místo pro poutníky a výletníky...“ Snad každý zná úvodní verše básnické skladby Jiřího Wolkera opěvující místo, kde se stýká nebe se zemí, místo, kterým za několik staletí prošly desetitisíce poutníků. Tamní poutní chrám Navštívení Panny Marie jako by láskyplně hlídal město Olomouc a celou hanáckou rovinu. Na procházku po Svatém Kopečku a jeho nejbližším okolí pozve 10 ledna ve 20.00 Páteční večer na Vltavě.

„Žlutavý kostel vlá na hoře zelené...“

Putování začne v Samotiškách. Ty jsou spjaty s osobností překladatele Otto Františka Bablera, který tu strávil značnou část života. Dnes v jeho domě žije syn Otto. Bablerovu osobnost připomene ukázka z jeho překladu Dantovy Božské komedie. Poté se vrátíme do nedávno obnovené poutní aleje vedoucí na Svatý Kopeček. Tady mělo v září 2001 – den po teroristickém útoku na Spojené státy – světovou premiéru velikonoční oratorium skladatele Pavla Helebranda Evangelium podle houslí. Kromě Hradišťanu s Jiřím Pavlicou, kterému byl svěřena role Ježíše Krista, v něm účinkovalo více než sto herců a zpěváků.
Na konci poutní aleje se octneme před majestátní bazilikou Navštívení Panny Marie. Za vznikem chrámu stál sen obchodníka s vínem Jana Andrýska, kterému se v době pobělohorské zjevila na kopci zvaném Svatá hora Panna Maria. Pod vlivem tohoto hlubokého duchovního zážitku dal v letech 1629 až 1633 společně s premonstráty z olomouckého kláštera na jejím vrcholu postavit kapli. Kaple byla posléze rozbořena švédskými vojsky a opět obnovena. V letech 1669 až 1679 byl na Svatém Kopečku podle projektu barokního architekta Giovanniho Pietra Tencally postaven poutní chrám Navštívení Panny Marie. Po zhruba čtyřiceti letech byl doplněn o dvě boční křídla a ambit s kaplí Panny Marie podle návrhu Domenica Martinelliho. Novodobé dějiny místa vyvrcholily 21. května 1995 návštěvou papeže Jana Pavla II., chrám byl tehdy povýšen na baziliku minor.
Svatý Kopeček ale není jen poutní chrám, je to také místo, kde žili prarodiče Jiřího Wolkera manželé Skládalovi, za nimiž básník až do svých dvaceti let dojížděl na prázdniny. A které oslavil už zmíněnou básní Svatý Kopeček ve stylu apollinairovského pásma, otištěnou roku 1921 ve sbírce Host do domu. Uslyšíme ji v podání devadesátiletého hereckého barda Františka Řeháka. A navštívíme i Wolkerův kříž a dům básníkových prarodičů s pamětní deskou a básníkovou bustou.
Jaký by to ale byl výlet na Svatý Kopeček, kdybychom nenavštívili krámky přilepené ke zdím kostela, které se kdysi nazývaly štonty. V jednom z nich se v lednu roku 1896 narodil malíř a grafik Karel Svolinský. Ostatně výtvarníků spjatých se Svatým Kopečkem je celá řada. Patří mezi ně i další místní rodák Stanislav Menšík nebo Bohumír Dvorský, který se tam přistěhoval ve třicátých letech minulého století.
Rozhlasové putování po Svatém Kopečku doprovodí prozaické črty Františka Telíška z jeho knihy Svatokopecké příběhy v podání Igora Bareše.

Jan Sulovský, dramaturg



  Svátky s Grýlou na Islandu
  Zpěvník Jana Buriana
 
  
S Jaromírem na zámku
  Pořiďte si
 
  Jak holky vnímají své tělo
  Navštivte