Číslo 2 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Naďou Konvalinkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Milan Slezák, komentátor ČRo

Všude vůkol samý nefrit

Od prosince rejdí po povrchu Měsíce Nefritový králík. Nepošklebujme se rychlosti, jakou je schopen se pohybovat, na Měsíci se chodí a jezdí pomaleji, dvě stě metrů za hodinu je s ohledem na tamní podmínky rychlost ucházející, a pochvalme ho za to, že dokáže zdolávat i svahy o sklonu třiceti procent. Nefritový králík je čínské experimentální vozítko, zbrusu nový „lunochod“, a jeho mise má přispět k debatě o vzniku Měsíce a jeho vývoji, a také zpřesnit informace o tom, jaké nerostné bohatství se tam skrývá. Název vozítka je výsledkem masové internetové diskuse, v níž hlasovalo na tři a půl milionu Číňanů.
Proč králík – a proč nefritový? Podle starých čínských bájí žijí na Měsíci bohyně Čchang E, která kdysi na Zemi ukradla svému muži jeho díl nápoje nesmrtelnosti a vznesla se do nebes (podle škarohlídů v podobě žáby), dále stařec, o němž se ví jedině to, že se stále znovu pokouší vyřezat skořicovník – a zajisté uznáte, že tuto společnost nemůže doplňovat nikdo jiný než právě Nefritový králík. V tomto případě ještě ten původní, žádné ultramoderní vozítko přecpané elektronikou a fungující na solární panely, nýbrž mytologická bytost, která v hmoždíři stlouká bylinky na elixír nesmrtelnosti. (Někdo vám asi řekne, že to není králík, ale zajíc – jenže jak to prověřit?) Výjimečný není jen tím, že je Měsíčňan a že elixír nesmrtelnosti evidentně nepotřebuje. Výjimečné je i jeho jméno, protože k nefritu se Číňané odjakživa stavěli s velkou úctou. Stejně jako k jadeitu. Měli pro ně stejné jméno, jü.
Ve staré Číně byl nefrit kamenem bohů, drahokamem cennějším nad zlato;, pro svou jedinečnost i pevnost materiálem vhodným k zhotovení císařské pečeti. Oblíbili si ho jak šperkaři, tak umělečtí řezbáři. Lidé mu přičítali zajímavé vlastnosti. Domnívali se třeba, že brání hnilobě, a proto kladli k nebožtíkům nefritové amulety. Vznešenější a movitější osoby se svého času dokonce pohřbívaly v jakýchsi nefritových rubáších přiléhajících k tělu a kryjících i hlavu a nohy. Příklad? V druhém století před Kristem byl princ Liou Šeng uložen do honosné hrobky v oděvu skládajícím se z 2498 nefritových plátků různé velikosti spojovaných zlatým vláknem. Nefritový posmrtný oděv jeho ženy, princezny Tou Wan, čítá 2160 destiček. Zlaté nitě, které je spojovaly, vážily sedm set gramů.
Nefrit je průsvitný, občas čirý. Překvapí vás, že se z něj v Číně stal symbol upřímnosti? Zlomí se, ale ohnout jej nelze. Může tedy symbolizovat odvahu. Mívá ostré hrany, ale neporaní: není to výraz taktu a slušnosti? Josef Guter v knize Bohové a symboly staré Číny vypočítává další vlastnosti, které tento nerost symbolizuje: dokonalost, urozenost, čistotu, ctnost, nesmrtelnost.
Nad matkami držela ve staré Číně ochrannou ruku Nefritová paní alias Princezna barevného oblaku. Dívka, která se půvabně nese, má „nefritovou chůzi“ – a pravděpodobně i „nefritové nohy“ a „nefritové vrcholy“ (= ňadra). Na nebesích je Nefritová síň a Nefritový oheň, který opečovává hodnostář s funkcí generála, a v Západním ráji mají Nefritový rybník. Nebi vládne Nefritový císař, který, toť se ví, třímá nefritové žezlo. Sídlí v již zmíněné Nefritové síni. Nefritovému císaři musejí všechna ostatní božstva jedenkrát ročně osobně podat raport. Vedle jeho trůnu stává Nefritová dívka, vyznačující se drahými šperky a laskavou povahou, a také, jaká to úleva v té přemíře nefritu, Zlatý hoch. Žít ve staré Číně, oba bych si předcházel. Věřilo se, že zesnulý musí přejít Most bez návratu, jeden z pěti mostů, které vedou před pekelný tribunál. Ti, kteří za svého života činili dobro, projdou bez úhony, protože je ochrání Nefritová dívka a Zlatý hoch. Darebáky neochrání nikdo. Démoni kroužící kolem Mostu je bez návratu srazí do vody plné nenasytných hadů.
Takže, milé dámy z Čech, Moravy i Slezska, které jste si oblíbily nefrit, a vím, že vás není málo: vězte, že s měsíčním králíkem a těmi dalšími jste v moc dobré společnosti!



  Svátky s Grýlou na Islandu
  Zpěvník Jana Buriana
 
  
S Jaromírem na zámku
  Pořiďte si
 
  Jak holky vnímají své tělo
  Navštivte