Číslo 15 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se spisovatelkou.
Alenou Ježkovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Milan Kruml, mediální analytik

O lásce a nenávisti

Tak jsem se dočetl, že venezuelský státní rozhlas odvysílal pořad El Contacto con Maduro (Kontakt s Madurem), v němž venezuelského prezidenta nejprve zpovídali dva provládní novináři a pak následoval jeho dlouhý monolog. Pořad nemá být pravidelný, podle prezidenta se bude vysílat, jen „když je to nutné nebo když přijde inspirace“. Přičemž nemají chybět „návrhy, ideje, stížnosti, kritika, dobré zprávy a informace“. Politici jednoduše milují média. Všude na světě, od České republiky až po Japonsko. Není nic lepšího než oslovit jejich prostřednictvím potenciální voliče a sdělit jim svá moudra, vysvětlit svět a popsat omyly svých kritiků či protivníků. Dá rozum, že na žebříčku mezi politiky nejpopulárnějších médií stojí nejvýše rozhlas a televize. Mají největší dosah a obracejí se takříkajíc přímo k masám.
To s novinami je to mnohem horší – čtenář může být netrpělivý a nedočíst zásadní text postavený na vršení logických argumentů a přiměřené míře demagogie až do konce, politik může mít smůlu na zlomyslného nebo přihlouplého redigujícího redaktora, který svými zákroky text znehodnotí. Je sice pravda, že se většinou politici snaží pojistit tím, že se redakce zavazují do jejich textů nijak nezasahovat, což ale neznamená, že by se to nakonec nemohlo stát.

Co se týče internetu, ten politici přímo nesnášejí. A nelze se jim divit. Jeho prostřednictvím se sice dostávající jejich názory k příjemcům velmi rychle, ale je to spojené s velkým rizikem. Uživatelé si mohou dovolit texty a výroky komentovat, a to nejen obdivným způsobem. Považte tu hrůzu – nikým nevolení diskutující, kteří se mohou navíc zbaběle skrývat pod různými přezdívkami, si tu dovolují nejen sarkastické poznámky (všichni politici sice deklarují smysl pro humor, ale nesmí se týkat jich samotných) a buřičské výzvy, ale dokonce i vulgární výlevy. Kdyby se jich dopustili na nějakém mítinku, ochranka by si je jistě podala, ovšem na síti se cítí beztrestně a to jim dodává odvahy. Politici sice čas od času apelují na diskutující, aby potlačili svou zbabělost a diskutovali pod skutečnými jmény, ale jen zřídka jejich výzvy dopadnou na úrodnou půdu. Sítí se navíc mohou rychle šířit vtipy a parodie snižující důstojnost politika, vyvolávající pochybnosti o jeho schopnostech, a co nejhůř, mohou se objevit – jako přílepek k jeho úvaze – poznámky, které ho usvědčují z neznalosti nebo z manipulace.
Zlaté dobré rádio a televize. Jak příjemné a komfortní možnosti nabízejí každému politikovi. Ano, je pravda, že čas od času musí podstoupit konfrontaci s nějakým odpůrcem či novinářem, ale to se dá přežít – navíc zkušený vystupující ví, že v takových případech není čas na nějaké ověřování toho, co říká, zná postupy, jak odpůrce znevěrohodnit, a pokud se mu podaří zatlačit protivníka do defenzivy, má vyhráno. Ale proč hned myslet na nejhorší – obě média nabízejí přece nejen nějaké debaty, ale i krásný prostor v délce mnoha minut, který má politik sám pro sebe, aniž by ho někdo obtěžoval.
Záleží samozřejmě na tom, v jaké pozici se člověk právě nachází. V té nejvyšší má logicky takových možností nejvíc – televize a rozhlas přenášejí jeho zásadní projevy (nebo je nezkrácené vysílají ze záznamu) pronesené u příležitosti Vánoc, Velikonoc, různých výročí nebo pokud by zemi ovanuly nějaké temné mraky. V jejich průběhu se může vyjadřovat i k otázkám, kterým sice nerozumí, ale zato má funkci. Ani politici na hierarchicky nižších postech si nemohou příliš stěžovat, sice těch zásadních projevů už tolik není, ale pořád ještě mají k dispozici celkem komfortní prostor. A pokud se jim zdá, že ho ubývá, je třeba použít nátlakovou metodu. Tak například položit otázku: Plní médium, které zapomíná na projevy kupříkladu premiéra, stále ještě veřejnoprávní funkci?
Rádio a televize jsou tedy pro politiky pravým požehnáním. Jediným rušivým, a nebál bych se říci nepříjemným až otravným elementem jsou jejich zaměstnanci či spolupracovníci. Ti v podstatě mohou za to, že politici sice milují média, ale nesnášejí novináře.



  S dospíváním nejsou žádné žerty  
  Dívejte se
 
  
Jak hladí Němec     
  Pořiďte si
 
  Jsou dobří – ale pro koho?   
  Téma