Číslo 16 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s kapelou DVA.
Bárou a Janem Kratochvílovými.


 

 

 

 

 

 

 

 

Klíčovým tématem románu Rudolfa Slobody Krev je otázka, jak se v lidském životě projektuje dobro a zlo, Bůh i SatanKrvavé psaní o život

„Snažil jsem se popsat duševní stav úředníka, kulturního pracovníka, který po listopadu 1989 zjistil, že je odepsaný, odstavený; jeho frustrace nespočívá jen v politickém krachu, ale také v poznání, že se stal starcem. Byl ideologem a nemůže se smířit s pocitem, že dělal nějaké chyby. Nová doba, jaro 1990, zaútočí na jeho iluze a starý pán přece jen zapochybuje, a i to jen částečně, o svém životě a zaměstnání. Ale pochybnosti jako rakovina hlodají kdysi silného muže.“

Takto uvádí význačný slovenský spisovatel Rudolf Sloboda (1938–1995) čtenáře do svého monumentálního románu Krev (takřka 740 stran). Autor je u nás přirovnávaný ke slovenskému Egonu Bondovi či Bohumilu Hrabalovi. Těsnou blízkostí románového vypravěče a autora samotného, jakož i schopností pohlížet na události okolo sebe z krajně osobitých úhlů by se jeho Krev dala považovat i za jakýsi protipól Vaculíkova Českého snáře.
Ale Sloboda je nezaměnitelně svůj, okouzlující i nesnesitelný, a především krutě a nemilosrdně upřímný k svému románovému „hospodáři“, jenž vypráví epizody ze svého života, jízlivě komentuje aktuální politické dění, hledá svého (ne)katolického (protože mimo církev jsoucího) Boha a vyrovnává se se svými vinami, excesy, rodinnými radostmi i bolestmi. Po formální stránce je to jeden proud úvahových reflexí, prokládaný útržky malých, někdy poetických, jindy všedních epických dějů, přelévajících se mezi rodinnými i úzce osobními i společenskými motivy. Výsledkem jsou fascinují obrazy z příběhu člověka, který není ochoten slevit ze své opravdovosti až k sebezničení. Doslova a do písmene „psaní o život“.
Klíčovým tématem Slobodovy Krve je otázka, jak se v lidském životě projektuje dobro a zlo, Bůh i Satan. Oba mají v hospodářově případu plno práce – s krajní upřímností se tu probírá hrdinův opakovaně léčený alkoholismus, suicidální sklony i trauma hospodářova života – nenaplněná ochota stát se na čtyřiadvacet hodin spolupracovníkem StB.
Rozhlasová četba na pokračování (od soboty 19. dubna vždy v 18.30 na stanici Vltava) z velerománu evropské ražby nemůže být ničím jiným než pokusem o částečnou interpretaci obrovského chagallovského plátna, na němž se vznášejí božské i krajně lidské postavy nad Děvínskou Novou Vsí, kde Slobodův hospodář (stejně jako jeho autor) žije v zahradní chatce Na Slovinci. V té chatce, v níž v roce 1995, čtyři roky po vydání Krve, potvrdil spisovatel blízkost sebe a románového hospodáře dobrovolným odchodem ze života.
Text mimořádného Slobodova románu Krev z překladu J. A. Pitínského a Ondřeje Mrázka v Tvůrčí skupině Brno nastudoval s Radoslavem Šopíkem režisér Lukáš Kopecký.

Tomáš Sedláček, dramaturg



  ...záchrana indického dítěte?  
  Dívejte se
 
  
Zálety s mazanou liškou
  Navštivte
 
  V nitru beatnika? Naděje i...   
  Téma