Číslo 18 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s houslistou.
Pavlem Šporclem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alena Wagnerová, spisovatelka a publicistka

Blýskání na lepší časy?

Texty koaličních smluv nepatří právě ke čtenářským bestsellerům. Většímu zájmu veřejnosti se začínají těšit až ve chvíli, kdy média začnou vládnoucím stranám dokazovat – a nic nedělají raději než to – že neplní, k čemu se v koaliční smlouvě zavázaly. Pro většinu občanů to ovšem neznamená žádné překvapení, ale jen potvrzení jejich nedůvěry vůči politikům a politice, která je společná celé dnešní Evropě.
Také já jsem dosud nepatřila ke čtenářům koaličních smluv. Ale řada okolností mne letos přinutila k tomu, přečíst si hned dvě koaliční smlouvy, a to současné německé velké koalice CDU/CSU s SPD a české trojkoalice ČSSD, KDU-ČL a parlamentního nováčka hnutí ANO. Výsledkem dlouhých vyjednávání politických partnerů jsou smlouvy, německá, která má plných 184 stran, a česká, která jich má něco přes čtyřicet. Vtipálek by teď mohl říct, že to odpovídá rozdílu ve velikosti obou zemí. Mně se ovšem zdá, že německá je tak obsáhlá proto, že téměř v každém odstavci jsou zabudovány kličky, vytáčky a zadní dvířka, které umožňují koaliční úmluvu realizovat jen polovičatě, a přitom se na ni odvolávat. Angela Merkelová je známá svým mistrovstvím obrátit systémem složitých souvětí počáteční tvrzení v jeho pravý opak na konci, aniž si toho někdo všimne. Jako typický příklad pro tento systém výmluv mohou ve smlouvě sloužit tři odstavce, které se zabývají frackingem, jehož zákaz německá veřejnost pro jeho nevypočitatelné následky žádala. Zatímco v prvním odstavci se hovoří o vysokém riziku, které je s frackingem spojeno, a čtenář očekává, že bude následovat jeho zákaz, se v dalším odstavci dozvídá, že žádost o svolení pro výzkum vhodných míst pro těžbu touto metodou musí být podložen podklady, které zaručují, že nebude ohrožovat kvalitu vody a přírodní prostředí. Čte-li dál, dozví se nakonec o ustavení grémia ze zástupců spolkových zemí, odborníků a podnikatelů, které bude zpracovávat poznatky nutné k překonání současných deficitů a vytvoření dostatečné základny pro další kroky. Jaké asi? Poslední politické signály nasvědčuji tomu, že bude třeba silného občanského hnutí, aby se oněm „dalším krokům“, rozuměj těžbě, zabránilo.
Česká koaliční smlouva naproti tomu v případě frackingu vystačí s jednou větou: „Nedovolíme obnovení průzkumu a těžby zlata ani zahájení průzkumu a pozdější těžbu břidlicového plynu.“ To je jasná řeč, a tou je nesena celá koaliční smlouva současné české vlády, takže ji po smlouvě německé člověk čte jako příjemné osvěžení. Jasné je přihlášení se ke koncepci silného demokratického státu sloužícího veřejnému zájmu a obecnému blahu. Zkušenosti s vševládnoucí neviditelnou rukou trhu máme tedy už, doufejme, za sebou. Kulturu definuje smlouva potěšitelně jako veřejnou službu, velmi jednoznačně se přihlašuje k nutnosti překonat úpadek českého zemědělství a překvapující formulací volné krajiny jako hodnoty o sobě překonává omezenost myšlení v kategoriích účelu a prostředku. Že by česká politika začala nabývat nový dech a podařilo se jí překonat politický marasmus posledních let, který nás stál v Evropě mnoho z naší polistopadové dobré pověsti? I otevřené jmenování sboru vládních poradců tomu nasvědčuje.
Záležet bude na tom, do jaké míry se vládě podaří její slibný politický projekt realizovat a získat tím důvěru občanů. V tomto ohledu lze vládní rozhodnutí, že stát na dostavbu Temelína neposkytne žádnou záruku, které přivedla ČEZ ke zrušení tendru zadávacího řízení, považovat za velmi diferencované. Vláda se zcela nedistancovala od jaderné energie, ale ukázala meze její podpory s ohledem na ekonomické ukazatele. A ČEZ to rychle pochopil.
Další úkol, který na vládu teď čeká, je záchrana Šumavy a její jedinečné přírody jako Národního parku s ohledem na skutečné potřeby obcí a ne lačných investorů, protože volná krajina je, jak stojí v koaliční smlouvě, hodnotou o sobě.



  Na Brusel!  
  Zpěvník Jana Buriana
 
  
Memoár Řezníčka...     
  Pořiďte si
 
  Hrdinové, vlastenci, rozervanci...
  Téma