Číslo 21 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Petrou Špalkovou.


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Petr Koudelka, publicista

Za řekou Moravou

Jako dítě jsem často stával na břehu Moravy a hleděl jsem do Asie. To jsem tehdy ovšem nevěděl, až mnohem později jsem si někde přečetl, že jeden antický autor prý napsal do svého geografického zápisníku: Asie začíná za řekou Moravou.
Ten Řek to myslel upřímně a doslova, přišel na to, když zkoumal s pomocí tehdejších omezených možností podobu světa. Ti, co ho potom citovali, to interpretovali už obrazně a výsměšně, chtěli tím naznačit něco negativního, vyjádřit, že Asie je něco jiného než Evropa. Něco horšího asi.
Bylo mi pět nebo šest roků a Morava tekla hluboko pode mnou okrajem města Kroměříže. Náš dům stál třicet nebo čtyřicet metrů od řeky a dospělí měli strach, abych se neutopil. To by bylo velmi obtížné: sejít po příkrém břehu dolů k vodě se samo už rovnalo sportovnímu výkonu, pak přeskákat kameny, někde balvany a vstoupit do studené, často kalné řeky. Ani by mě nenapadlo! Tak jsem jen tak stál a pozoroval protější břeh, Asii. Rostly tam krásné vysoké stromy, pod nimi nábřežní pěšinka pro chodce a cyklisty, za pěšinkou pěkné vilky s předzahrádkami, výstavná rodinná škola a další domy a vilky ulice Ferdinanda Stoličky, cestovatele, geologa, geografa, který ukončil svůj život kdesi v Asii. Původně jsem myslel, že má pomník v Nepálu, v Káthmandú, a že tam i při vyčerpávajících cestách skonal. Ve skutečnosti zemřel v šestatřiceti v ladackém Murghí, v Indii, kde má i hrob a pomník v Le. Je po něm pojmenovaný motýl Parnassius stoliczkanus a také ostrov Stolička v souostroví Země Františka Josefa. Prošel Himálaj, navštívil desítky míst, třeba Šrínagar nebo Shimlu. A kousek od Shimly leží Sunder Nagar, kde bydlí indičtí rodiče mého zetě Dineshe. Ladak, Himáčalpradéš – to je teprve Asie! To jsem ovšem jako dítě nevěděl.
Ferdinand Stolička prováděl mapování pro Indický geologický ústav. A tento fakt mě přivádí k druhému příběhu, vztahujícímu se ke mně a k Asii, rozprostírající se za řekou Moravou. Před pár lety jsem chtěl na Krym a uvažoval jsem o práci pro naše krajany v Bohemce, osadě nedaleko města Džankoj. Trasu cesty jsem si našel na mapě. Jedna varianta vedla přes Polsko do Oděsy a na Simferopol. Na severu Krymu je Džankoj a odtamtud je to skok do Bohemky. Mířil jsem tedy na Ukrajinu. Díval jsem se na mapu a nevěděl jsem, jestli hledím do Evropy, nebo do Asie.
Už tehdy, když jsem vzal do ruky mapu Evropy, vydanou v Německu v devadesátých letech, měl jsem tušit, že v tom není jasno. Ukrajina v ní nebyla. Dnes si asi rvou vydavatelé Euroreiseatlasu vlasy: Proč jsme ji tam tenkrát nedali! To jsme ještě netušili, že ji budeme nutně potřebovat do Evropské unie!
Na pražském hlavním nádraží mi úředníci odmítli informace o vlakovém spojení do Simferopolu. Nejsme kompatibilní s ukrajinskou železnicí, řekli mi. Musím prý hledat na internetu.
A tak jsem hledal a hledám dodnes, puzen silou zvědavosti, rovnající se badatelskému talentu mého velkého krajana Ferdinanda Stoličky. Kde vlastně leží Ukrajina? Chtěl bych to vědět, už kvůli politickým událostem posledních týdnů. Nepřekvapí mě už nic. Nepřekvapilo mě ani, že se neshodneme (my lidé na této planetě v 21. století), kde jsou hranice mezi Evropou a Asií. Jaksi zhruba to víme, od Uralu na jih, a tak dále. Možností je ale více. Nepřekvapilo mě ani, že v některých amerických učebnicích je nejvyšší horou Evropy nikoliv Mont Blanc, ale Elbrus, protože Američané rýsují hranici Asie směrem přes Kavkaz. Někteří geografové, zejména britští, po letech sporů trvají na tom, že hranice vede ještě jižněji, a zahrnují do Evropy také Gruzii, Arménii a Ázerbajdžán. Ví o tom Obama, Putin, Rasmussen, takzvaný prezident Evropy Van Rompuy a ti druzí, kteří se dnes přetahují o Ukrajinu? Nebo k nim tyto informace ještě nedorazily?
Co víme s jistotou? Že o podobě a budoucnosti světa rozhodují geografové, zeměměřiči. Tušil to už Franz Kafka, když vymyslel zeměměřiče K. a poslal ho do Zámku. Jenže K. byl „pravděpodobně“ zeměměřič. Anebo se za zeměměřiče jen vydával? To nelze definitivně stanovit.
Možná je Asie už za řekou Moravou, možná už za Vltavou, kdoví.



  Znovu na Island
  Zpěvník Jana Buriana       
 
  Jak trýznivě se rodí film   
  Dívejte se
 
  Svět knihy představí Radiotéku   
  Navštivte