Číslo 26 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s operní pěvkyní.
Andou-Louisou Bogzou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Magické působení jména Rafael Kubelík

Před sto lety se narodil Rafael Kubelík, dirigent a skladatel a také výrazně slyšitelný představitel jasného protikomunistického postoje. Jeho návrat z exilu k zahájení Pražského jara v roce 1990 a živá nahrávka Mé vlasti, která tehdy vznikla, i koncert na Staroměstském náměstí v den prvních svobodných voleb se záhy staly legendou, která nebledne ani o čtvrtstoletí později. Osobnost Rafaela Kubelíka připomene Český rozhlas Vltava speciálním programem na přelomu června a července.

Rafael Kubelík se stal nejen hudební legendou, ale také výrazně slyšitelným představitelem protikomunistického postoje. Jeho návrat z exilu k zahájení Pražského jara v roce 1990 i koncert na Staroměstském náměstí v den prvních svobodných voleb vstoupily do historie. Rafael Kubelík se stal nejen hudební legendou, ale také výrazně slyšitelným představitelem protikomunistického postoje. Jeho návrat z exilu k zahájení Pražského jara v roce 1990 i koncert na Staroměstském náměstí v den prvních svobodných voleb vstoupily do historie. Rafael Kubelík se stal nejen hudební legendou, ale také výrazně slyšitelným představitelem protikomunistického postoje. Jeho návrat z exilu k zahájení Pražského jara v roce 1990 i koncert na Staroměstském náměstí v den prvních svobodných voleb vstoupily do historie.

Rafael Kubelík byl bezesporu jedním z největších českých umělců 20. století. Na skutečnou éru, v níž se proměnilo jeho dlouholeté působení v čele Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu v Mnichově, se vzpomíná dodnes. Dirigoval také v londýnské Královské opeře Covent Garden a v Metropolitní opeře, hostoval u řady evropských a amerických orchestrů. Čtyři desetiletí v cizině, po která jsme jeho jméno mohli oficiálně slýchat nanejvýš ze zahraničního rozhlasového vysílání, však vykonala v tuzemské kulturní paměti své. A po památném návratu do osvobozujícího se Československa už mu nebyla dopřána příliš dlouhá doba k tomu, aby v povědomí zakotvil tak, jak by si jeho dosavadní působení zasloužilo. I proto má osmnáct let po jeho odchodu ještě stále smysl připomínat Kubelíkovy aktivity a nahrávky i názory a postoje.

Touha slyšet Kubelíka

Stanice Vltava tak bude činit zejména v jubilejní den, poslední červnovou neděli, ale i ve dnech předcházejících a zčásti i následujících. Z desek zazní Kubelíkova interpretace Smetany, Dvořáka, Suka, Janáčka, Martinů, ale také Beethovena, Mozarta, Berga či Mahlera. Kubelík pochopitelně natáčel i opery – na 21. června Vltava připravila Weberova Oberona s Plácidem Domingem v jedné z hlavních rolí. Červnové vysílání, zejména během posledního víkendu, připomíná Kubelíka také jako skladatele a dá prostor rovněž houslovým kompozicím jeho otce. A posluchači se mohou těšit i na vzpomínky slavného dirigenta, jejichž záznam vznikl v roce 1970 v Mnichově v Rádiu Svobodná Evropa.

Rafael Kubelík se narodil 29. června 1914 na zámečku v Býchorách

Dvakrát se věnuje tomuto umělci rovněž pořad Akademie. Ve středu 25. června v něm na dirigenta vzpomínají cembalistka Zuzana Růžičková, někdejší člen České filharmonie Karel Špelina, klarinetista Jiří Hlaváč a publicista Bohuslav Vítek, který píše v Magazínu Klubu Vltava: „Jméno Rafael Kubelík na nás působilo nekonečnou řadu let doslova magicky. Nebylo to vzrušení z čehosi zakázaného. Byla to touha slyšet alespoň jedinou nahrávku mimořádného umělce, kterého uznával celý svět, dirigenta, který šířil slávu české hudby daleko za hranicemi své staré vlasti.“
Vždyť Rafael Kubelík například během let, kdy se odmítal vrátit do rodné země, natočil čtyřikrát – pokaždé u jiného světového labelu – Smetanovu Mou vlast: s proslulými orchestry v Chicagu, Bostonu, ve Vídni a Mnichově. S Berlínskými filharmoniky pořídil komplet Dvořákových symfonií ještě dříve než u nás doma Česká filharmonie. Poprvé v Evropě natočil s jedním orchestrem všechny Mahlerovy symfonie… To vše bylo před rokem 1990 v Československu běžně nedostupné a neznámé.

Symbol odboje

Ve středu 2. července pak ve večerním pořadu Akademie na svého otce vzpomíná historik dějin umění Martin Kubelík. Rafael jako mladý stanul v čele České filharmonie a spoluzakládal po válce festival Pražské jaro. Po komunistickém puči však záhy pochopil, že na aktivitách nastupujícího režimu se nehodlá podílet, a ze zájezdu do Británie už se s rodinou nevrátil. Martinovi bylo tehdy dvaadvacet měsíců. Natáčelo se v roce 2011 v rodinném domě v Kastanienbaum na předměstí Lucernu, tam, kde byl dirigent od šedesátých let doma, kde měl zázemí a kde také zemřel. Bydlel u jezera Vierwaldstättersee ve tři století starém domě, k němuž přistavěl ateliér. Pod schodištěm je v obytné pracovně křídlo, u kterého komponoval, studoval partitury nebo zkoušel se sólisty. Místnost plná knih, obrazů, památek z cest vypadá jako za života této legendy české hudby i československého exilu.
„Byl velký humanista, k němuž patřila zodpovědnost, disciplína, nekompromisnost. Tím, že odešel z Prahy, mi umožnil výchovu ve svobodě,“ říká syn. Své vlastenectví podle něj prožíval horoucně a opravdově. Výrazně se občansky angažoval a stal se jedním ze symbolů zahraničního odboje proti komunistickému režimu. Jeho vlastenectví bylo založeno na víře, že každý člověk má právo a svobodu se vyvinout jako individuální osobnost. Martin Kubelík zdůrazňuje: „O toto právo táta celý život bojoval a nemělo to co dělat s politikou ani ideologií.“

Výlet do Býchor

Rafael Kubelík se narodil 29. června 1914 v Býchorách u Kolína, kde jeho otec, v té době již světoznámý houslista Jan Kubelík, vlastnil novogotický zámek. Památkový objekt, po válce zestátněný a dnes už opět v soukromém držení, není přístupný, na Kubelíky tam není kde vzpomenout. Avšak i lesy kolem mohou být výletním cílem. Navíc z okraje Kolína téměř do Býchor jezdí o víkendech vláčky postupně obnovované úzkokolejné železnice a jedna ze zastávek paralelní naučné stezky pro pěší se Býchorám a jejich hudební tradici podrobně věnuje. Památce obou vynikajících hudebníků je možné se poklonit v Praze na Vyšehradě. Jejich ostatky jsou uloženy vedle sebe na Slavíně.

Petr Veber, vedoucí Redakce vážné hudby ČRo Vltava



  Jáma (vztahů) a (inverzní)...
  Pořiďte si    
 
  Výpověď o životě „objekta“
  Navštivte
 
  Rafael Kubelík       
  Téma