Číslo 33 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s výtvarníkem a filmařem.
Janem Balejem.


 

 

 

 

 

 

 


 

 

Punk a reggae v Babylonu

Poněkud tajuplný titulek označuje vltavské Pokračování za pět minut (pátek 15. srpna, 20.00), které čerpá z knihy vzpomínek polského hudebníka Roberta Brylewského a dotváří ho hudba kapel Brygada Kryzys a Izrael.

„Kariéra nám byla u prdele, studium, vojna a práce zrovna tak.“ Robert Brylewski (vpravo)

Kniha Punk a reggae v Babylonu s podtitulem Autobiografie – rozhovor Rafała Księżika s Robertem Brylewskim (česky 2014 v nakladatelství Smršť) přináší vzpomínky Roberta Brylewského (1961), jednoho z nejvýznamnějších představitelů polského punk rocku, nové vlny, reggae a alternativní hudby, spoluzakladatele kapel Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael a Armia.
Rozhovor s frontmanem hned několika významných polských kapel se netýká jen hudby, ale i dějin Polska posledních padesáti let – od dětství v šedesátých letech přes dospívání v letech sedmdesátých a zakládání hudebních skupin v letech osmdesátých, chaotická léta devadesátá až po současnost. To vše z perspektivy hudebníka, alternativního umělce, člověka, který se nebál a nebojí mít vlastní názor a který to umí zdůvodnit.
V knize se vypráví o věcech vážných (střetnutí s brutálností komunistických oddílů bezpečnosti) i o věcech groteskních a absurdních (paní ze státního úřadu cenzury například přepsala verš „tráva je spásou národa“ na mravokárné „tráva je prokletím národa“). Je to ale především kniha o hudbě, která lidem otevírala oči. Ta hudba se poslouchala i v Československu. A je to i kniha o jiném životě, než vedli konformní občané totalitního státu: „Vedli jsme úplně jiné životy než ostatní. Lišili jsme se i zevnějškem. Kariéra nám byla u prdele, studium, vojna a práce zrovna tak. To nám přidávalo na sebevědomí a bezprostřednosti.“

Petr Turek, slovesný dramaturg

Foto Marcin Kaliński


  Rozlučte se s penězi
  Jak to vidí Petr Koudelka
 
  Punk a reggae v Babylonu
  Nalaďte si
 
  Jak se kupuje prales
  Téma