Číslo 40 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s malířem.
Otto Plachtem.

 

 

 

 

 

 

Když byl Alan chlapec malej…

Francouzský komiksář Emmanuel Guibert (1964) udělal díru do světa hlavně trilogií Alanova válka. Český překlad vyšel péčí pražského Meandru v roce 2010. Teď vychází jako takzvaný prequel u stejného nakladatele Alanovo dětství (překlad Alena Jurion, 168 stran). Je to typicky americký nešvar, který sází na čtenáře jako pasivního konzumenta: pokud se téma osvědčí jednou, je třeba je nastavovat, co to jde, a vyždímat do bezvědomí. Naštěstí novinka žádný kvalitativní úraz neutrpěla – spíš naopak.

Trilogie o titulním chlapíkovi (americký vojín Alan Ingram Cope) a „jeho“ válce (druhá světová) totiž nudila skoro ukázkově: rozvleklý průvodce po cvičišti i bojišti sázel na to, že cokoli paměť starého pána vyplaví, má cenu rovnou zlata. Realistická, takřka bezpříznaková černobílá kresba pak mdlý dojem ze scénáře jenom potvrzovala. Alanovo dětství je ale jiné. Tlumená, pokorná kresba tu dobře slouží celkové náladě – příjemné, konejšivé nostalgii. Samotné vzpomínání pak nabízí sled intenzivních výjevů z hrdinova dětství a mládí, kdy svět byl jednou velkou hrou a tajemstvím, dobrodružstvím a objevem. Cope svoje vzpomínky nijak nefiltruje, a tak se Guibertovi daří nahodit slovem i obrazem rovnou profilové figury: úzkostná matka, tajemný, nedostupný otec, jedna tetička náboženská hysterka, druhá blázen, jeden strýček alkoholik, další pak fixovaný celoživotně na příjmy a výdaje. Vlastně moderní americká společnost v kostce. Na líci touha po úspěchu a penězích, na rubu hluboké komplexy, neurózy, osobnostní krize.
Právě tahle nepřímá kritičnost, funkčně podpořená bezprostředním, naivním pohledem dítěte, je na novém komiksovém albu Emmanuela Guiberta cenná. Měkkost a zřejmá něha pasáží, kde vystupuje Alan tehdy, versus nesentimentální, reflektovaný obraz, který podává tentýž Alan z odstupu šedesáti sedmdesáti let. A pak samozřejmě dramatické, až mysticky vyladěné finále, které se ale nesluší prozradit. Pokud dospělost rámovaná válkou nudila, pak dětství v předcházejících dekádách nenudí ani chvíli. Dá se na něm poučit nesrovnatelně víc.

Radim Kopáč, literární a výtvarný kritik



  Když nepomohou ani...
  Dívejte se      
 
  Kde žili zmizelí sousedé   
  Nalaďte si
 
  Zóna rozkoše, smíchu a radosti
  Téma