Číslo 41 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s dokumentaristou.
Miroslavem Jankem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Klasika s noblesou i nové horizonty

Symfonický orchestr Českého rozhlasu vstupuje do své 88. koncertní sezony s programem, jenž chce nejen pohladit po duši své letité příznivce, kteří s neobyčejnou věrností navštěvují koncerty v pražském Rudolfinu. Připravena je i zásadní novinka: nová koncertní řada v Obecním domě se chystá oslovit jak stálé abonenty, tak zájemce o jednotlivé koncerty. Do nové sezony rozhlasoví symfonici vstoupí v pondělí 6. října.
Hlavní koncertní řada v pražském Rudolfinu zůstává věrná letitým tradicím a přináší návštěvníkům koncertů díla světového symfonického repertoáru v podání osobností, které jsme zvyklí pravidelně vídávat na koncertních pódiích. Ne nadarmo tato řada dostala název Klasika s noblesou.

Šest večerů s hudebními láskami

Samotný zahajovací koncert 6. října ve Dvořákově síni Rudolfina programově reflektuje letošní výročí Richarda Strausse. Proběhne na něm také křest nového CD, které rozhlasoví symfonici natočili pod vedením šéfdirigenta Ondreje Lenárda ve svém staronovém domově – rozhlasovém Studiu A na Vinohradské 12.
Koncert navíc bude příležitostí připomenout si, že nejmladší ze sólistů SOČRu Jan Mráček zvítězil v jedné z nejvýznamnějších světových houslových soutěží, která nese jméno houslového virtuosa Fritze Kreislera a konala se v polovině září ve Vídni. Jde o velký úspěch, který nalezne mezi českými interprety jen nemnoho srovnání. Český rozhlas nabídl Janu Mráčkovi příležitost ke stálé spolupráci ještě v době, kdy neměl tento pomyslný vavřín ve svém držení, ale jeho hra byla již tak imponující, že se jeho skvělá budoucnost dala předvídat. Bylo jen otázkou času, kdy se Mráčkovi podaří vyniknout v nejvýznamnějším světovém kontextu.
Koncertní řada v Rudolfinu pak opětovně představí ty dirigenty, kteří s orchestrem spolupracují mnoho let. Šéfdirigent Ondrej Lenárd bude řídit šest koncertů, na nichž zazní díla autorů, která jsou jeho srdci nejbližší. Vždyť skladby Antonína Dvořáka, Petra Iljiče Čajkovského, Gustava Mahlera či Johannesa Brahmse patří k jeho celoživotním hudebním láskám a nelze si představit jiné završení Lenárdova čtyřletého působení v čele SOČRu než právě v symbióze s těmito autory. Těmi, kteří Lenárda na pódiu při tomto hudební exkurzu v roli sólistů doprovodí, jsou houslisté Ivan Ženatý, Michael Barenboim (jde o syna jednoho z nejslavnějších světových dirigentů), Roman Patočka či klavírista Hugues Leclere. I autor těchto řádků bude mít čest provést pod taktovkou Ondreje Lenárda Brahmsův 2. klavírní koncert.
Klasika s noblesou nabídne dále vystoupení vítězky soutěže Pražského jara v oboru lesní roh Kateřiny Javůrkové, klavíristy Ivo Kahánka, harfistky Berlínských filharmoniků Marie-Pierre Langlamet anebo violoncellisty Michala Kaňky. Pod taktovkami Vladimíra Válka, Petra Altrichtera a Libora Peška přednesou vrcholná díla světové hudební literatury.

Nová sezona rozhlasových symfoniků přinese klasický repertoár, oslovit chce ale také ty, kteří vyhledávají stylovou rozmanitost. V programu najdeme jména šéfdirigenta Ondreje Lenárda, houslisty Jana Mráčka, harfistky Marie-Pierre Langlamet či hornistky Kateřiny Javůrkové. Představí se i kytarista Michal Pavlíček či hudebník Ondřej Brousek. Nová sezona rozhlasových symfoniků přinese klasický repertoár, oslovit chce ale také ty, kteří vyhledávají stylovou rozmanitost. V programu najdeme jména šéfdirigenta Ondreje Lenárda, houslisty Jana Mráčka, harfistky Marie-Pierre Langlamet či hornistky Kateřiny Javůrkové. Představí se i kytarista Michal Pavlíček či hudebník Ondřej Brousek.Nová sezona rozhlasových symfoniků přinese klasický repertoár, oslovit chce ale také ty, kteří vyhledávají stylovou rozmanitost. V programu najdeme jména šéfdirigenta Ondreje Lenárda, houslisty Jana Mráčka, harfistky Marie-Pierre Langlamet či hornistky Kateřiny Javůrkové. Představí se i kytarista Michal Pavlíček či hudebník Ondřej Brousek. Nová sezona rozhlasových symfoniků přinese klasický repertoár, oslovit chce ale také ty, kteří vyhledávají stylovou rozmanitost. V programu najdeme jména šéfdirigenta Ondreje Lenárda, houslisty Jana Mráčka, harfistky Marie-Pierre Langlamet či hornistky Kateřiny Javůrkové. Představí se i kytarista Michal Pavlíček či hudebník Ondřej Brousek.Nová sezona rozhlasových symfoniků přinese klasický repertoár, oslovit chce ale také ty, kteří vyhledávají stylovou rozmanitost. V programu najdeme jména šéfdirigenta Ondreje Lenárda, houslisty Jana Mráčka, harfistky Marie-Pierre Langlamet či hornistky Kateřiny Javůrkové. Představí se i kytarista Michal Pavlíček či hudebník Ondřej Brousek. Nová sezona rozhlasových symfoniků přinese klasický repertoár, oslovit chce ale také ty, kteří vyhledávají stylovou rozmanitost. V programu najdeme jména šéfdirigenta Ondreje Lenárda, houslisty Jana Mráčka, harfistky Marie-Pierre Langlamet či hornistky Kateřiny Javůrkové. Představí se i kytarista Michal Pavlíček či hudebník Ondřej Brousek.

Nové tváře i houslová smršť

Novinková koncertní řada s názvem Nové horizonty (více v rozhovoru s Tomášem Braunerem v TR 40/2014) našla zázemí ve Smetanově síni Obecního domu. Chce oslovit ty posluchače, kteří vyhledávají stylovou rozmanitost, nové, třeba i méně známé tváře interpretačního umění anebo osobnosti z jiných kulturních kontextů, než na jaké jsou návštěvníci zvyklí z obvyklé koncertní produkce orchestrálních těles.
Zároveň se snaží oslovit ty, kteří nejsou stabilními návštěvníky koncertních sálů. Ty, co tuší, že symfonická hudba dokáže obohatit lidské nitro, avšak kvůli dosavadní absenci posluchačské zkušenosti, někdy možná z obavy z přílišné formálnosti nenacházejí zatím pravidelně cestu na koncerty, v jejichž středu stojí symfonický orchestr. Dramaturgie Nových horizontů se snaží nalézt styčné body pro ty, kteří touží prožít mimořádný večer ve společnosti hudby prostřednictvím osobnostních, programových i žánrových spojení, která nejsou zrovna obvyklá.
Zahajovací večer cyklu Nové horizonty má datum 13. října a je věnován spojení symfonického orchestru a jazzového big bandu v dílech autorů, které na straně jedné můžeme považovat za „klasiky“, přesto jejich hudební jazyk nese znaky neobyčejně pestré hudební mluvy. Určitě mezi takové řadíme Bernsteina, Joliveta i Gershwina. Tento krok však provokuje také tvorbu mladých autorů, jako je Jan Kučera. Zazní i „vážná kompozice“ autora, kterého má širší veřejnost spojeného s tvorbou jiného ražení – muzikanta a herce Ondřeje Brouska.
Spojení kytaristy Michala Pavlíčka se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu není úplnou novinkou, nicméně na jednom z dalších koncertů rozhlasových symfoniků v Obecním domě se odehraje na půdorysu tvůrčího rozjímání na bachovském půdorysu. Připravena jsou dále vystoupení skvělých mladých houslistů, jejichž mentorem se stal fenomém české houslové školy Václav Hudeček. Vedle Jana Mráčka se představí koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček a laureát mezinárodních soutěží Petr Matěják. Jejich koncert se stane pravou „houslovou smrští“.

V srdci a mysli

Úplnou novinkou pak je, že večery Nových horizontů provedou moderátoři Lucie Výborná a Jan Pokorný. Právě tyto výrazné osobnosti Českého rozhlasu reprezentují ty, které rozhlasoví symfonici chtějí oslovit a přilákat do koncertního sálu. Nečekejme od nich poučení o datu narození Ludwiga van Beethovena, považujme je za průvodce na společné cestě za objevováním krás hudby, jež se natrvalo usadí v našich srdcích i myslích.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu v nové sezoně přichází s takovou nabídkou, ve které si posluchač nalezne to své, ať už ctí klasické hodnoty, nebo je příznivcem méně formálních přístupů k hudbě jako takové. Máme trému stejně jako ti, kteří před posluchači vystoupí na pódium koncertních síní.

Jan Simon, ředitel Centra uměleckých těles, soutěží a přehlídek ČRo

Foto Tomáš Vodňanský, Bushmills a archiv


  Srnky a letadla
  Zpěvník Jana Buriana  
 
  Ateista Buňuel se nebál...   
  Dívejte se
 
  Mezi dokumentem a mýtem
  Navštivte