Číslo 50 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Pavlem Soukupem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


 

Pavel Kácha, publicista

Advent – naděje... a pravda

Ano, je tu advent, období trochu zjihlého prožívání času a světa a světla. Měl bych tedy volit slova dostatečně předvánočně zjihlá. Ale když jsem si uvědomil, co je podstatou adventu, tedy naděje a víra v cosi dobrého, co přichází, nějak se mi to všechno spojilo s oslavami čtvrtstoletí od „Sametového listopadu“ a se vzpomínkou na tu dobu. Přicházím se svou trochou do mlýnice možná pozdě, ale to snad nevadí.
Byl jsem v té době redaktorem kulturní rubriky Svobodného slova. To byly noviny, které už nejsou. Sídlily v budově nakladatelství Melantrich na nejslavnějším náměstí našeho hlavního města. Z oken Melantricha viděli jsme několikrát, jak se hrstky, skupinky a později skupiny statečných lidí snaží připomenout podivnému státu jeho vlastní dějiny. Viděli jsme a někdy i na vlastní kůži cítili, jak podivný stát odpovídal pendreky a vodními děly. A bývalo tam věru hojně vody i pendreků. A bývalo mnoho ran do těl a do duší.
Za okny Melantrichu pracovali lidé nijak zvlášt se nelišící od běžné společnosti. Možná jen trochu víc informovaní.
Odpoledne sedmnáctého listopadu 1989 někteří vyrazili pod transparentem, na kterém stálo „Možná přijde i kouzelník!“, na Albertov, kde se houfovali studenti ke své manifestaci. Ke studentům jsme už dávno věkem nepatřili. Ale šli jsme s nimi, protože bylo dobré s nimi jít, sdíleli jsme jejich radost, odhodlání a energii. Až na Národní třídu jsme však už nedorazili. Byl pátek, mnozí spěchali na víkend, já mezi nimi. Nesli jsme si však domů slavnostní pocit, že se něco pozitivního děje. A teprve v sobotu jsme se ze zpravodajství rozhlasových stanic, které režim označoval jako štvavé, dozvídali, co se s čelem průvodu optimisticky naladěných studentů stalo. Neuvěřitelná zpráva. V čase, kdy velká část Evropy rozbíjela zdi nesvobody, intolerance a zastydlé ideologické nanávisti, v kulturní zemi uprostřed kontinentu mladí halamové v uniformách Veřejné bezpečnosti dusili a mlátili ty mladé lidi, jako by z nich chtěli vymlátit poslední stopy po jejich nádechu. Bylo to kruté. A neúprosně to odhalilo podstatu toho, v čem jsme žili.
Ale něco se stalo. Nepřišel sice kouzelník, ačkoli – kdo ví? Byl to přece zázrak.
V neděli jsme se sešli v redakci. I ti, kteří neměli službu. V pondělí vyšlo Svobodné slovo s prohlášením svého vydavatele, tehdejší strany socialistické, které studenskou manifestaci vzalo opatrně v ochranu proti těm, kteří na ni poslali opendrekované halamy. A přineslo i první svědectví zmlácených studentů. Nevídané! A věci dostaly spád – studentská stávka, herecká stávka, Občanské fórum … a desítky dalších událostí, které už většinou známe. Byly to dny, které se mi ve vzpomínce slily do jednoho, plného hektické práce, napětí, obav a radosti.
Melantrišská budova měla balkon, který dlouhé roky čekal na svou dějinnou příležitost. Ta přišla v úterý. Po neuveřitelných peripetiích v budově Melantrichu i mimo ni mohli k desetitisícům lidí, kteří se na Václaváku ocitli naplněni dychtivým očekáváním věcí příštích, promluvit ti, kteří měli co říci. Byl mezi nimi i Václav Havel, disident, dramaturg, režisér, diplomat, stratég i polní velitel v té zvláštní bitvě. A lidé poslouchali a rozuměli. Mohli jsme z oken Melantricha a z jeho balkonu sledovat zázrak jednotné vůle davu, který reagoval, komunikoval a sám se organizoval. Téměř jednohlasně vyjádřil, co si přeje a co už nikdy nechce. Slušně a ohleduplně, přímo sametově.
Melantrišské balkony se ještě opakovaly. Pak se strana socialistická zalekla vlastní odvahy a čile přibrzdila. Ale to už se děly jiné věci a na jiných místech.
Už není Melantrich, není Svobodné slovo, ani strana socialistická nezdobí náš politický hájek. Ale ti lidé z Václaváku, z Letné a jiných míst někde jsou a pamatují si čas, kdy slova „pravda“ a „láska“ nikdo nepoužíval jako nadávku. Dějiny se tehdy přestěhovaly přímo před okna naší redakce. Lidé nám do nich volali: „Slovo píše pravdu!“, a když se ukázněně rozcházeli, přidali úžasný imperativ: „Zítra zase pravdu!“ Bylo to uznání i obavy. A velká naděje. Přicházela svoboda.
Adventus.



  Ucho u země
  Zpěvník Jana Buriana 
 
  V podroušení nic nepodepisujte
  Dívejte se
 
  Svůdná maska zrůd   
  Navštivte