Číslo 51 / 2014.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s basbarytonistou.
Adamem Plachetkou.


 

 

 

 

 

 

 

 

Jakub Kamberský, publicista

Sedmnáctý listopad listopad v éteru

Celý rok se všechny stanice Českého rozhlasu věnují významným výročím. Neopomenutelným je letos hlavně sté výročí od vypuknutí první světové války. Mezi mnoha dalšími bylo důstojně připomenuto například dvojí výročí Karla Kryla. Dalo se tedy očekávat, že i 25. výročí sametové revoluce bude rovněž hojně skloňováno. Stalo se, a každá ze stanic pojala vzpomínání tak říkajíc po svém.
Dětské rádio Junior přišlo s dětskou publicistikou, žánrem u nás stále neobvyklým. Zora Jandová pro tyto účely sepsala čtrnáctidílný cyklus Letopisy Želvíry čili želvy Elvíry, který si dal za cíl zábavnou a edukativní formou seznamovat děti s tím, co se ve škole nestihly naučit. Tento cyklus není špatným vykročením a byl by i zdařilý, nebýt přílišného odbíhání od podstaty věci.
Dvojka letos bohužel nepřinesla nic převratného. Nebýt zpráv v každou celou hodinu a občasných zmínek v proudových blocích, například velmi citlivého rozhovoru s Janem Kačerem, posluchač by ani nepostřehl, že republika slaví svátek.
Vltava si vedla o poznání lépe, byť zařadila spoustu pořadů natočených ke dvacátému výročí listopadových událostí. Došlo ale i na několik premiér, mezi nimiž dominovala kompozice Magor z textů Ivana Martina Jirouse a jeho dcery. Za zmínku také stojí pozoruhodný dokument Oklikou přes Mnichov, který rozkrýval činy tiskové agentury v Mnichově, jež odkupovala od informátorů z Československa zprávy pro vysílání Svobodné Evropy.
Vrcholem vltavského vysílání byl jistě koncert Fenomén Karel Kryl z pražského paláce Akropolis. Šlo o velmi kultivovaný a decentní večer. Kultivovaný díky laskavé moderaci Aleše Opekara a decentní díky komornosti celého večera, o kterou se postarali zejména Vlasta Třešňák a Dáša Vokatá, Krylovi souputnící v exilu.
Nejlépe se s tímto významým svátkem podle mého soudu vyrovnala publicistická stanice ČRo Plus, kde bylo na listopadové události a následný vývoj nahlíženo z mnoha úhlů. Vzpomínali pamětníci, k reflexím se dostali i dnešní studenti. Renata Kalenská se jistě zapotila v pořadu Pro a proti s Jiřím Stránským a Johnem Bokem, kteří si nebrali žádné servítky. V podobném duchu se nesl pořad Den podle...
Nebývale dramatické okamžiky přinesl přímý přenos koncertu z Václavského náměstí nazvaný Znovu 89, vysílaný stanicí Radiožurnál. Byl to dramaturgicky zvládnutý koncert. Překvapením bylo, že k vystoupení svolil Jaroslav Hutka, častý kritik rozhlasových poměrů, o to víc jeho vystoupení na závěr potěšilo. Kdo ale jistě způsobil horké chvily moderátorům večera Michalu Horáčkovi a Lucii Výborné, byl nejspíš David Koller, který si neustále bral do úst bývalého prezidenta Klause, a nejvíc pak současného prezidenta Zemana. Není divu, když po celý den probíhaly v centru města protestní akce.
Výbornou atmosféru koncertu však narušovala jedna zásadní věc, a sice nevyvážený zvuk. Je možné, že přímí účastníci tuto nedokonalost ve vřavě nepostřehli, ale u rozhlasových přijímačů to mnohdy komplikovalo poslech.
Rád bych ještě na závěr zmínil záslužný projekt Sametové Rádio Retro, mapující polistopadové události a rok 1990. Děkuji Tomáši Černému za erudovaný výběr cenných nahrávek z doby, kdy slovo mělo smysl a váhu, kdy chytrost převažovala.
Kéž se taková kvalita pořadů do éteru navrátí, lidé, navrátí…



  Alfréd Radok mezi...
  Dívejte se 
 
  Boj o prezidenta v prosinci ´89
  Nalaďte si
 
  Turbolet, mezipřistání šanson   
  Pořiďte si