Číslo 5 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Anetou Langerovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Příběhy rozhlasových bakalářů

Staňte se rozhlasovým bakalářem a pošlete nám příběh, který jste sami zažili, nebo ten, který se odehrál ve vaší rodině, příběh, který se stal vašim blízkým nebo předkům, lidem, které jste potkali v dětství, ve škole nebo třeba na dovolené. Takto své posluchače vyzývá Český rozhlas České Budějovice, který už déle než rok vysílá rozhlasovou obdobu televizních Bakalářů nazvanou Vaše příběhy. Rozhlasové bakaláře naladí posluchači na jihu Čech, ale i ti, kteří rádio poslouchají třeba digitálně, také po celý letošní rok.

Herci Jihočeského divadla Petr Šporcl a Jan Dvořák při natáčení Vašich příběhů

„Úvodní hudba, potom náhle zvuk – několikeré zaržání koně, dále slyšíme mužský hlas: ‚Prosím o prominutí, ale ten kůň, ač pěkný, černý, takový, kterému se v legendách křížovek říká oř nebo ještě bujněji rap, nemá s mým příběhem nic společného. Měl jen přilákat vaši pozornost a naznačit, že možná půjde o nějaké klusání, cválání, ba trysk, o nějakou cestu... Zkrátka o případ, kterému se dnes říká road mowie a kdysi to byly příběhy takřečené pikareskní, a to vůbec není daleko od toho, co vám chci povědět. Dílem pro pobavení, dílem pro poučení, třebaže vím, že lidé, zvláště mužská část, jsou ve své podstatě nepoučitelní. Co se má udělat, pořád se odkládá a odkládá, a tak není divu, že se to vymstí. Začalo to už o havelském posvícení v naší malé, avšak milé a spokojené domácnosti....‘ (Miloň Čepelka).“
Právě tímto textem opatřeným scénickými poznámkami začínal jeden ze scénářů, podle kterého vznikla epizoda pro cyklus Vaše příběhy. V roce 2014 jsme natočili celkem na padesát takových příběhů, vysílaných v premiéře v neděli týden, co týden na vlnách českobudějovického rozhlasu.

Jít po příběhu

Vaše příběhy vznikaly (a stále vznikají) onou jedinečnou bakalářskou metodou – na základě výzvy ve vysílání posluchači mohou posílat své vlastní příběhy, zažité i odposlechnuté, rodinné i po generace tradované historky a vyprávění, které se pak stávají námětem dramatizované situační, převážně komorní rozhlasové hříčky v rozsahu dvaceti až pětadvaceti minut. Cílem není událost zdokumentovat, ale jít takzvaně „po příběhu“, tedy navázat na pradávnou lidskou tradici vyprávět si zažité, podělit se o prožitek, kdy je dovoleno (v rámci zaujetí publika) i leccos nadsadit, dobarvit, opatřit výraznou pointou. Rozhlas, který má k oněm vyprávěcím „černým hodinkám“ z médií jistě nejblíže, se zdá být ideálním prostředníkem. Může nabídnout navíc dramatizovanou formu – tedy proměnit vyprávění v situaci.
Natáčení předchází pochopitelně pečlivá a mnohdy nelehká dramaturgická a scenáristická práce s posluchačskými příspěvky a náměty. Lidé v dobré víře – často na mnoha stranách dopisů – půvabně a upřímně líčí velký úsek svého života („Píši vám, jak jsme se třináctkrát stěhovali...“), ale my v rozhlase pochopitelně hledáme jednotlivé zajímavé epizody, často jediný odstavec, větu, která by se stala námětem a byla srozumitelná nejen pisateli a aktérům samotným, ale měla univerzální přesah.
Protože během loňského roku přišly stovky dopisů, příspěvků a také ohlasů, věříme, že Vaše příběhy měly a také v letošním roce mají své místo v rozhlasovém vysílání. Pozoruhodné je, že v minulosti se do žánru „bakalářů“ nepustil nikdo před námi, alespoň se nám – a to i za pomoci pamětníků – nepodařilo najít v archivu Českého rozhlasu stejný nebo i podobný typ pořadu. Naopak kolegové na Slovensku (SRo Regina) svou zkušenost mají – v letech 2005 až 2009 vznikla řada s názvem Rozhlasoví bakalári (Milan Gonda, Pavol Matula, Peter Karpinský, Vladimír Húska a další, režie Peter Vilhan).

Na lince s posluchači

Kromě příběhů samých mají Vaše příběhy i pozoruhodný druhotný účinek – a ne jeden. Totiž přímou komunikaci s posluchači: kromě posluchačského podílu na autorství jednotlivých pořadů bylo překvapivé, jak mnozí z nich vnímali a dokázali se vcítit, vžít do procesu rozhlasové tvorby. Najednou – díky komentářům a průvodnímu slovu – bylo možné „nahlédnout do tvůrčí kuchyně“. A nešlo jenom o vybrané autory námětů. V ohlasech i další z posluchačů komentovali příběh, všímali si způsobů provedení, ocenili scenáristy (Jan Míka, Miloň Čepelka, František Niedl, Milena Kolářová, Hana Hosnedlová a další) i aktéry („To vám tam v tom rádiu muselo dát ale práce! Jak jste to udělali?“).
V případě bakalářských příběhů nejde o umění, toho jsou si tvůrci vědomi. Jde o žánr, jehož největší předností je snad právě aktivní vztah s posluchačem. A mám za to, že – ve vší úctě k televizním kolegům – právě rozhlasu tento typ pořadu sluší. Rozhlasovou předností obecně je ona schopnost pohybovat se – obrazně řečeno – v jakýchsi „meziprostorech“ žánrů, jakou jsou četba na pokračování, dramatizace či rozhlasová adaptace. Ještě to není divadlo, ale už to není „pouze“ literatura. Už to není jenom prosté vyprávění, ale je to téměř dramatický tvar. Epizody Vašich příběhů by patrně v literárním, filmovém nebo divadelním prostředí tak docela neobstály, ale rozhlas si svými prostředky může dovolit důstojně proplout mezi velkými žánrovými kontinenty a nají si své ostrůvky, kde hrdinové, prostředí i situace mohou docela dobře a překvapivě zdatně prospívat.

Spolutvůrci cyklu Vaše příběhy jsou samotní posluchači. Jejich příběhy, zažité i odposlechnuté, rodinné i po generace tradované historky a vyprávění, se stávají námětem komorních rozhlasových hříček.

Zapojte se i vy!

Vaše příběhy budeme v Českém rozhlase České Budějovice vysílat i v letošním roce, vždy v nedělním podvečeru krátce po 18. hodině. Posluchače, kteří nejsou ve vysílacím dosahu, můžeme odkázat na online vysílání, případně na streamový archiv všech pořadů na stránkách českobudějovické rozhlasové stanice. A pokud se chcete zapojit se svým příspěvkem, není nic jednodušího. K dispozici je vám adresa: Vaše příběhy, Český rozhlas, U Tří lvů 1, 370 01 České Budějovice; nebo mail: vase.pribehy@cb.rozhlas.cz.

Luboš Koníř, spolutvůrce, dramaturg a režisér cyklu Vaše příběhy



  Moji hrdinové v písních
  Zpěvník Jana Buriana
 
  Polanski šokuje i dojímá
  Dívejte se
 
  Na hranicích dvou světů
  Navštivte