Číslo 10 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s primabalerínou.
Nikolou Márovou.

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

Milan Slezák, komentátor ČRo

Poetika a úskalí sítí

KdyzSpatrisHolubaZarviHura. Tak schválně: co jsem tu teď předložil? Jen nějaký bizarní výrok? A jak jsem vůbec k té divné větě bez diakritiky a mezer přišel? Potměšilá složka mé povahy mne nutká, abych vás nechal hádat. Jenže to bych tenhle text nenapsal. Musím naopak hned zkraje naplno říci, že jde o – název wi-fi sítě! O proniknutí do pozoruhodného světa těchto názvů jsem nijak neusiloval, otevřel se mi samovolně. Ale když už jsem do něj vstoupil, napadlo mne, že bych se mohl o své zkušenosti podělit. Pro některé z vás to může být stará vesta – leč kdo ví. Třeba setrváváte u starého typu mobilních telefonů. Těch, které nejsou „chytré“. Já si přesně takový typ také vybral, když jsem před dvěma lety musel nahradit dosluhující soukromý mobil. Jenže služební mobil mám už „chytrý“. A když člověk přejíždí tramvají po Praze, když sedí v hospůdce nebo v čekárně a když se přitom chce podívat, co nového se mu objevilo v mailové schránce, program dostupných sítí se mu načte automaticky. A že to jsou někdy originály!
Nejméně zajímavou kategorií jsou jména, která majitelé sítě dávali zjevně bez hlubšího zamyšlení anebo dokonce ponechali tovární nastavení: RTWifi, VOIP, Android, AndroidAP, HCLegal, euinfo-P4-250, EUROSIGNAL_RBC, CSystem, HomeNet, EF, BBBB, CUEnet. Z některých názvů jasně plyne, čím se majitel sítě zabývá. Příklady: VitalFitness, Cognac_Gallery, sirenafilm, CzechDance, cwfbike (servis jízdních kol a jejich prodej). Často tu figurují jména – a zdaleka ne pouze česká. Namátkou uvádím: network Osaro (=křestní jméno nigerijského původu), DavidWifi, john.czfree.net, APAndrea, Petra, Anna-WIFI, Sabina, shabaka, Sam, Ema, sisanek.praha12.net. Čímž jsme se nenásilně posunuli k místním názvům, takže ruče přihodíme několik dalších příkladů: Des_Chuchle55, astorie-dobeška, braník-dobeška-com, Zlenice, studio Žižkov.
Leckdy se vám zobrazí jméno podniku. Například ve stodůlecké hospodě U Drsnejch vám mobil nabídne síť udrsnejch. Stejnojmennou síť má i půvabná výtoňská hospůdka U voraře. Co říkáte? Že s něčím tak samozřejmým vás nemám obtěžovat? Dobrá, dejme výhost nudné transparentnosti a soustřeďme se na taje. Co se asi chtělo říci těmito názvy wi-fi sítí: AaaravPrague, Centurion, jompi, hotspot.vasecio.cz, Pupa, Babriel? Z pozice nezasvěcence je nevyložíte – vyjma toho centuriona, samozřejmě. A co chtěl světu nebo sobě sdělit majitel či majitelka sítě nazvané cernosi? Má ta dotyčná osoba slabost pro černou pleť? Je snad sama černá, kakaová, ebenová, anebo má, ach, pleť nejkrásnější, totiž pleť barvy bílé kávy? Co může znamenat název wi-fi sítě mine-us? Vytěž nás, anebo Zaminuj nás? A kdo si asi založil síť s názvem Krakonošovo? Milovník hor, nebo milovník pohádek?
Pozadu nezůstávají ani milovníci zvířat. Padl jsem na tyto názvy wi-fi sítí: Králík, rabbitpit (králičí nora?), Papoušek, Koala, Lion. Nezapomíná se ani na květiny a rostliny: Orchid, Jilm2Platan, Sipek2Serik, Tresen2Sipek. Populární je též domov. Variantně se objevuje jako: Domov, Wi-Fi doma, Myhome, Domeček, Chaloupka, Pracovna.
Síť Dlouhej vlas detekovatelnou v okolí mého vlastního domova si nejspíš založil soused vlastnící vlasy odpovídající délky. Pojmenování NoFreeWifi se obejde bez jakýchkoli spekulací, má jasnou výpovědní hodnotu. Co si však počít s počítačovou sítí otok? Má ho někdo, anebo se myslelo na chorvatské slovo označující ostrov? Anebo – co znamená název pilidi? Objevil jsem rovněž sítě Génius a Autist. A také, a to se podržte, toto:slepicinec.zvyk.com!
Závěrem něco vážnějšího. Když se dnes kdokoli nepovolaný tak jednoduše může podívat na název vaší sítě, může se leckdo trochu nadanější podívat i do ní. Věnovali jste jejímu zabezpečení aspoň takovou pozornost jako jejímu pojmenování?



  Muži, kteří nenávidí ženy
  Dívejte se
 
  Různá Ruska, jejich sláva...
  Pořiďte si
 
  Na startovní čáře světovosti
  Navštivte