Číslo 13 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se zpěvačkou.
Marií Rottrovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Týden seniorů

Počátkem týdne mi zavolala neznámá starší paní a sdělila mi, že dlouhá léta měla v knihovně jednu moji knihu, ale že ji teď nemůže najít. Znělo to tak naléhavě a osudově, že jsem nevydržel, zeptal se, o kterou knihu jde, řekl si o adresu a slíbil, že ji pošlu.
„To byste byl hodnej,“ pravila s ulehčením, jako by jí spadl kámen ze srdce...
Naštěstí se takové rozhovory neodehrávají každý den.
V pátek večer jsem spolu s mnoha dalšími hudebníky vystoupil na večírku na počest našeho kolegy, nejstaršího z nás, který loni na podzim naprosto nečekaně zemřel. V Malostranské besedě se nás sešlo asi dvacet a na mě padl smutek z toho, že ještě před rokem jsme na tomtéž místě oslavovali jeho pětasedmdesátiny. Tehdy seděl na jevišti u piana a celý večer bavil narvaný sál; já teď v zákulisí pořád jako bych očekával, že se otevřou dveře a dostaví se i on... Ale nepřišel. Zato jsem tam potkal spoustu kolegů, které jsem léta neviděl. Tváře či postavy některých z nich doznaly za tu dobu zásadních změn, a tak jsem se přistihl, že sem tam vykám někomu, komu jsem před dvaceti lety tykal, protože jsem ho nepoznal. Chvílemi jsem si připadal jako na srazu spolužáků ze základní školy.
Hovory se sice vesměs točily kolem kloubů, plotének, infarktů, vyšetření a operací, ale kolegové se tvářili statečně a vypadalo to, že jim ta spousta neduhů vůbec nebrání v profesionální činnosti. Potvrzovalo se to ostatně na jevišti, kam jsme se postupně odšourali hrát či zpívat a kde z nás opotřebovanost a únava rychle spadly; snad to nepřeženu, ale tolik energie a radosti ze hry jsem už dlouho nezažil. Publikum se z velké části rovněž skládalo z lidí zhruba stejně starých jako my, což bylo moc dobře, protože člověk těžko odhadne, co by si o takovém řádění pomyslela naše vnoučata...
Po návratu z jeviště do zákulisí se navzdory odevzdanému výkonu nikdo nehroutil; jednou z výhod stáří totiž je, že člověk už má většinou své vášně pod kontrolou a nevyčerpává se do krajnosti, i když to tak třeba může vypadat.
„Já mám teď v důchodu nejvíc kšeftů, co jsem kdy v životě měl,“ prohlásil jeden baskytarista, který mimochodem vypadá pořád stejně jako před pětadvaceti lety, kdy jsme spolu mluvili naposledy. „Abych to vydržel, občas sednu na kolo a dám si takových padesát kilometrů...“ No nemá ten podzim života něco do sebe? říkal jsem si v duchu. Ačkoli kdybych se o totéž pokusil já, byl by příští koncert v Malostranské besedě na mou počest...
A v sobotu v poledne můj zvláštní seniorský týden pokračoval. V liberecké knihovně se dražily moje fotografie z cyklu humorných snímků ze hřbitovů celého světa. Normálně bych je nikomu nevnucoval, ale aktivní kamarády napadlo, že uspořádají veřejnou dražbu a vyberou peníze pro místní hospic, který je nutně potřebuje. Za pomoci šarmu Jaroslava Duška se nakonec vybralo sedmdesát tisíc, navíc se celý sál nad mými hřbitovními fotografiemi celkem slušně bavil.
Když jsem se vracel po dálnici do Prahy, volala znovu ta starší paní a zdrceně mi vyčetla, že jsem na ni s tou knihou zapomněl.
„Nezapomněl,“ ohradil jsem se, „jen jsem měl hodně práce. Můžu vás požádat ještě o trochu trpělivosti?“ huhlal jsem omluvně.
„Já jsem, pane, vydržela se svým manželem padesát let,“ ohradila se důrazně. „Myslíte si snad, že to není důkaz mé trpělivosti?“
„Určitě je,“ vypadlo ze mě, protože mě trochu rozhodila, „i když já jsem tedy vašeho manžela neznal... Vydržte prosím vás ještě pár dnů a já vám tu knihu doopravdy pošlu!“
Chtěl jsem ještě dodat: A když ne, máte přece můj telefon, jenže to už netrpělivě zavěsila...

Jan Burian, písničkář a spisovatel



  Za maskou klauna smutek...
  Dívejte se
 
  Z Trnkova ateliéru do Zahrady
  Navštivte
 
  Severská krimi...
  Téma