Číslo 18 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s muzikantem.
Šimonem Ornestem.

 

 

 

 

 

 

 

 

Duch a síla aneb Farář v battledressu

Paměti Hugo Vaníčka jsou ojedinělým svědectvím řeholníka, který prošel bojišti druhé světové válkyJemný obličej, kulaté brejličky, kněžský kolárek. Kdo by čekal růžolícího velebného patera a jemnocitného nepraktického intelektuála, mýlil by se. Tento má na sobě vojenskou uniformu a na hlavě černý baret. A za sebou účast v bojích druhé světové války. Nadporučík P. Hugo Vaníček (1906–1995).

Když v šedesátých letech začal psát své paměti, z nichž jsou sestaveny další vltavské Osudy (na Vltavě od pondělí 27. dubna vždy v 11.30) , příznačně je nazval Duch a síla. V první kapitole Londýn můžeme číst Vaníčkův popis sebe sama: „Bylo odpoledne 13. července 1939. Otec Václav, mladý jezuita české provincie, vystoupil v Harwichi z lodi. S tou trochou angličtiny, kterou s námahou vpravil do svého nelingvistického mozku v Praze, vyřídil stěží nejpotřebnější při prohlídce pasu a zavazadel. S blahým pocitem překonání posledních obtíží se pak uvelebil v pohodlném oddělení vlakové soupravy. ‚Děkuji ti, Bože, za šťastné vyváznutí z tolika nebezpečenství a za přistání v zemi svobody. Provázej mne i v díle a veď bezpečně k vytouženému cíli.‘“

Autobiografické vyprávění Hugo Vaníčka je věnována rokům druhé světové války, kdy se autor aktivně zapojil do československého zahraničního odboje na Západě. Jako mladý jezuitský kněz odjel v létě 1939 z obsazené vlasti do Londýna, kde se měl připravit na cestu do africké misie. Zde jej však zastihl začátek války. Krátce nato se dobrovolně přihlásil do řad československé zahraniční armády a stal se jedním ze zakladatelů její duchovní služby. Jako jediný kněz se zúčastnil ústupových bojů ve Francii v červnu 1940. Po evakuaci do Velké Británie dále sloužil u čs. pozemních jednotek jako duchovní, koncem války byl polním kaplanem 1. tankového praporu Čs. samostatné obrněné brigády na frontě u severofrancouzského přístavu Dunkerque.
Jak připomíná editor Vaníčkových pamětí, historik Jiří Plachý „kniha vzpomínek Hugo Vaníčka je do jisté míry unikátní. Poprvé vycházejí válečné vzpomínky katolického kněze, nevojáka a bytostného pacifisty, který však ani na chvíli neváhal a místo do africké misie dobrovolně a mezi prvními vstoupil do řad formující se zahraniční armády. Mnohého překvapí samotný fakt, že nebyl jediný – do konce války oblékly battledress s nášivkou „Czechoslovakia“ na dvě desítky katolických kněží a více než čtyři desítky řeholníků, z nichž nejméně šest položilo život v boji za svobodu vlasti. Pater Vaníček byl však zřejmě jediným, který o tom vydal tak rozsáhlé a podrobné svědectví. Vedl vytrvalý, avšak i z jeho pohledu marný boj Ducha proti Síle.“

Jana Doležalová, spolupracovnice ČRo Vltava



  Jak se rozhořely dny násilností
  Dívejte se
 
  „Veletržák“ žije!
  Navštivte
 
  Povstání, které se nehodilo...
  Téma