Číslo 24 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hudebním dramaturgem.
Jelle Dierickxem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hotel nad Zarathustrovým kamenem

V létě roku 1881 Friedrich Nietzsche náhodou objevil v údolí Innu obec Sils Maria, nejkrásnější místo v jednom z nejkrásnějších horských údolí světa, kde se „jižní světlo lomí o slavnostní vážnost hor“. Na břehu Silvaplanského jezera u Sils Maria, na poloostrově Chasté, se nalézá mohutný žulový kámen pyramidovitého tvaru. Tady prý Nietzscheho napadla myšlenka o věčném návratu. Na počest tohoto nápadu byl kámen nazván Zarathustrovým kamenem.

V Nietzscheho domku v Sils Maria se dnes nalézá filozofovo muzeum

Nietzsche opustil ze zdravotních důvodů basilejskou univerzitu s penzí tři tisíce švýcarských franků ročně. Dům, v němž míval najatý pokoj, stojí trochu stranou od vesnice, ve stínu pod tmavým srázem. „Byla to prostá světnice venkovského domu, který ležel tři minuty od silnice: Nietzsche si ji v sezoně pronajímal za frank denně,“ vzpomíná na svou návštěvu v Sils Maria filozof Paul Deussen. „Zařízení bylo co nejjednodušší. Na jedné straně byly seřazeny jeho knihy, potom tu byl selský stůl s hrnečkem na kávu, skořápky od vajec, rukopisy, toaletní potřeby, páté přes deváté, a tento nepořádek pokračoval dál přes zouvák s botou až k neustlané posteli. Všechno ukazovalo na nedbalou posluhu a trpělivého, se vším smířeného pána.“ Filozof T. W. Adorno, který v šedesátých letech při návštěvě Sils Maria bydlel v luxusním hotelu Waldhaus, prohlásil: „Je vidět, s jakou důstojností mohl být člověk před osmdesáti lety chudý. Dnes, pokud by žil za podobných materiálních podmínek, byl by společensky znemožněn.“

Vysokohorská vesnice Sils Maria se dnes proměnila v hojně navštěvované alpské středisko. Tuto slávu nemá na svědomí jen úchvatné údolí, ve kterém se nalézá, ale samozřejmě i Nietzscheho dům. Na návrší nad vesnicí Sils Maria byl v prvním desetiletí 20. století postaven už zmíněný hotel Waldhaus. Jeho autorem je architekt Karl Koller, autor slavného hotelu Kulm ve Svatém Mořici. Výčet jeho slavných hostů je úctyhodný: Albert Einstein, C. G. Jung, Hermann Hesse, Otto Klemperer, Thomas Bernhard. Nostalgickou slávu těchto hotelů, ve kterých se dveře od pokojů ještě otevírají klíči a ne čipovými kartami a ve veřejných prostorech se nesmí telefonovat mobilem, nedávno posílil film Grandhotel Budapešť režiséra Wese Andersona o fiktivním hotelu, ve kterém pozorný divák nalezne stopy skutečného Waldhausu.

V roce 1998 vyšla k devadesátinám hotelu Waldhaus kniha s příspěvky významných umělců, kteří využili služeb tohoto ubytovacího zařízení, Luka Bondyho, Clauda Chabrola, Alexandra Klugeho. K stému výročí hotelu připravil originální divadelní představení proslulý švýcarský režisér Christoph Marthaler. Nedávno režisér Olivier Assayas natočil s Juliette Binoche film Mraky nad Sils Maria, jehož jedna scéna se odehrává ve Waldhausu. Některé švýcarské hotely, mezi něž patří i Waldhaus v Sils Maria, se staly svým způsobem kulturními institucemi.

Loni v létě jsme s redaktorkou Eliškou Závodnou v Sils Maria na všech místech připomenutých v článku natáčeli reportáže, které si nyní můžete poslechnout – v sobotu 13. a 27. června – ve dvou sobotních Víkendových přílohách stanice Vltava.

Jiří Kamen, redaktor ČRo Vltava

Foto Jiří Kamen


  Kdo je na světě
 
  nejchytřejší?

  Jak to slyší...
 
  Minulost i přítomnost
   
věčného města

  Dívejte se
 
  Hotel nad Zarathustrovým
   
kamenem
  Nalaďte si