Číslo 28 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Klárou Melíškovou.

 

 

 

 

 

Duše Jana Husa v antickém podsvětí

Autorem hry Revize aneb Pochodeň bez čísla je Miloslav Vojtíšek píšící pod pseudonymem SdChV neděli 12. července bude patřit vysílání cyklu Radia Wave na vltavských vlnách cyklu Hry a dokumenty nové generace. A svým tématem se ještě vrátí k 600. výročí upálení mistra Jana Husa. V rámci hodiny věnované neotřelým dramatickým či dokumentárním počinům zazní tentokrát premiéra hry Miloslava Vojtíška (píšícího pod pseudonymem SdCh) Revize aneb Pochodeň bez čísla. Text vznikl na výzvu Českého rozhlasu v souvislosti tématem roku 2015 – Hrdina.cz. Autora v jeho groteskní miniatuře vedou paradoxy, které provázejí Husův osud i odkaz, k originálnímu historicko-dramatickému spojení zdánlivě vzdálených osudů.

Co se stane, když duše Jana Husa vstoupí do antického podsvětí a žádá o revizi svého případu – neboť ač bojovala celý život za pravdu, v jí nejvlastnějším kulturně-religiózním okruhu není její čin dosud bezvýhradně uznán a oceněn? A jak se tyto pochybnosti jeví v kontextu činu Josefa Hlavatého, takzvané „pochodně bez čísla“ – pivovarského dělníka, který se upálil krátce po smrti Jana Palacha dle vlastních slov na protest proti okupaci? Jeho skutek byl v zárodku zpochybněn a nedošel žádné společenské odezvy. Inscenaci Vojtíškovy hry připravila režisérka Martina Schlegelová s herci Petrem Stachem, Richardem Fialou či Pavlínou Štorkovou.

Debata, která premiéry v cyklu Hry a dokumenty nové generace provází, přiblíží kromě samotné rozhlasové hry i další zajímavé divadelní a dramatické počiny, které se v souvislosti s husovským výročím na kulturní scéně objevily. Vedle Miloslava Vojtíška tak budou hosty ve studiu také hudebník a režisér Miloš Orson Štědroň, autor hudebně-divadelního projektu Hus až do konce, a režisér Ondřej Lážnovský, který v Divadle Aqualung připravil inscenaci Pan Hus.

Klára Novotná, dramaturgyně  Kdo po Obamovi?
  Jak to slyší Jan Petránek
 
  Tři dny na útěku před smrtí
  
Dívejte se
 
  Duše Jana Husa...
  
Nalaďte si