Číslo 28 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Klárou Melíškovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Letní jazzové novinky

S Radiotékou se můžete vydat po stopách jazzu – nejen toho „velkokapelového“ v podání rozhlasových i jiných big bandů, ale i toho takzvaně moderního pro menší obsazení.

„Jazz je především americká hudba. Samozřejmě, že je spoustu skvělého evropského jazzu, ale musíš jít ke kořenům. Člověk musí vidět Harlem, všechny kluby ve Village a New Orleans, aby se naladil na tu správnou vlnu. Jazz je žijící věc a je to stejně tak filozofie jako hudba.“ Autorem tohoto vyznání je tenorsaxofonista a skladatel Karel Růžička ml., považovaný za českého jazzového vyslance v New Yorku. I jeho rozhlasové nahrávky nyní najdete v jazzové kategorii Radiotéky. V rámci miniřady Jazz combo se představuje Skupina Karla Růžičky ml. ve složení zvučných jmen: Karel Růžička na tenorsaxofon, David Dorůžka na kytaru, Jaromír Honzák na kontrabas, Radek Němejc na bicí nástroje a klavírista Stanislav Mácha. Náladově proměnlivé snímky vznikly v karlínském Studiu A v roce 1996.

Janu Koubkovou na nahrávce Tekutý milenec doprovází i violoncellista Jan Keller, který si k jazzu odskakuje z České filharmonie

O vaši přízeň se však ucházejí i další mezinárodně etablované osobnosti českého jazzu. Album Pramen jazzové vody představuje tvorbu Emila Viklického s různými formacemi. Jak sám autor uvádí, „v některých skladbách překračuje jazz napříč žánry směrem k folkloru či současné vážné hudbě“. Všechny Viklického skladby tohoto alba byly natočeny v karlínském studiu v roce 1981. Ve skladbách Blues pro nic za nic, Do rocku a do dna, Ještě jednou slunce, Posunutá píseň a Siesta doprovází další sólisty, například Laca Decziho, Petra Krále nebo Miroslava Krýsla. V ostatních skladbách spoluúčinkuje s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu, se svým kvartetem či studiovou skupinou.

V Radiotéce je připraveno i album Tria Vojtěcha Eckerta, souboru existujícího na české jazzové scéně od roku 1983. Nahrávky pocházející z konce osmdesátých a počátku devadesátých let byly natočeny buď v Karlíně, nebo v rozhlasovém studiu v Ústí nad Labem. Společně s dalšími hosty se s klavíristou a autorem některých skladeb Vojtěchem Eckertem představují kontrabasista Jaromír Honzák a Martin Šulc na bicí nástroje. K ostřejšímu jazz rocku inklinují nahrávky skupiny Jazz Q ze sedmdesátých a osmdesátých let. Autorem většiny skladeb je česká jazzová legenda, skladatel a vůdčí osobnost kapely Martin Kratochvíl.

Texty (deklamované i zpívané) z knížky Kluby poezie o Vladimíru Boudníkovi v hudebním ztvárnění Jany Koubkové vás čekají, pokud kliknete na album Bohumil Hrabal/Jana Koubková: Tekutý milenec. Vedle osobitého projevu Jany Koubkové, jež se prosadila jako vokální jazzová sólistka již v sedmdesátých letech, se na nahrávce z roku 2013 podíleli klavírista a hráč na Hammondovy varhany Ondřej Kabrna a violoncellista Jan Keller.

A na závěr lahůdka z nejnovějších jazzových počinů: Euroradio Jazz Orchestra, tedy unikátní mezinárodní hudební těleso s dlouhou tradicí, do jejíž novodobé historie promluvil i Český rozhlas. S orchestrem, založeným na podpoře mediálních společností sdružených v EBU, je možné se setkat na albu In Prague. Kapela vystoupila v roce 2014 pod vedením Jana Jiruchy ml. a provedla skladby Jiruchovy, Štěpánky Balcarové a jednu kompozici rumunského autora.

Ať vám jazzová improvizace zpříjemní letní chvilky, které budete trávit s hudbou.

Robert Škarda, dramaturg hudby Radioteka.cz



  Kdo po Obamovi?
  Jak to slyší Jan Petránek
 
  Tři dny na útěku před smrtí
  
Dívejte se
 
  Duše Jana Husa...
  
Nalaďte si