Číslo 28 / 2015.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Klárou Melíškovou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výlety s Vltavou: tajemné hory i slavné boudy

Ani letos v prázdninovém vysílání nechybějí oblíbené Výlety s Vltavou. Připraveno je osm sérií, z nichž dvě úvodní vznikly v Českém rozhlase Hradec Králové. Od pondělí 6. července tak stanice Vltava nabídne pětidílné putování po tajemných horách a kopcích východních Čech. Týden nato posluchači navštíví slavné krkonošské boudy.

Výlety s Vltavou zavítají na tajemné Trosky i stolovou horu Ostaš. Přiblíží také osudy slavných krkonošských horských bud (na snímku Vosecká bouda dříve a nyní, Vlašské boudy a dobový pohled na Erlebachovu boudu).   Výlety s Vltavou zavítají na tajemné Trosky i stolovou horu Ostaš. Přiblíží také osudy slavných krkonošských horských bud (na snímku Vosecká bouda dříve a nyní, Vlašské boudy a dobový pohled na Erlebachovu boudu).

Výlety s Vltavou zavítají na tajemné Trosky i stolovou horu Ostaš. Přiblíží také osudy slavných krkonošských horských bud (na snímku Vosecká bouda dříve a nyní, Vlašské boudy a dobový pohled na Erlebachovu boudu).   Výlety s Vltavou zavítají na tajemné Trosky i stolovou horu Ostaš. Přiblíží také osudy slavných krkonošských horských bud (na snímku Vosecká bouda dříve a nyní, Vlašské boudy a dobový pohled na Erlebachovu boudu).

Za dalekými výhledy i geologickou minulostí, do skalních labyrintů i na svahy sopek, za drahými kameny, kultovními místy i pověstmi – tam všude se Výlety s Vltavou v úvodní sérii vypraví. Tajemné hory a kopce východních Čech představí geolog Vlastimil Pilous. Posluchače čeká „král Českého ráje“ Kozákov, stolová hora Ostaš, vrchol Jestřebích hor Žaltman, Trosky s keltskou i středověkou minulostí a vulkán Kumburk.

Z Kozákova na Kumburk

Vrch Kozákov (6. července) by díky své geologickou stavbě, možná nejsložitější ze všech českých hor, mohl sloužit jako učebnice. Na jednom místě tu najdeme bezpočet zajímavostí: zdejší polodrahokamy už za Karla IV. zdobily pověstné florentské mozaiky, ve svazích se dolovalo uhlí a z temene hory lze obhlédnout téměř čtvrtinu Čech. Ostaš (7. července), tabulová hora „rovná jako stůl“, vévodí celému Policku. Nalezneme tu obrovské pískovcové bloky, skalní město plné bizarních tvarů, útvary spojené s pověstmi i vyhlídky na mimořádně rozmanitou krajinu Broumovska. Žaltman (8. července) je hora mnoha přívlastků: hory Jestřebí, uhelné, araukaritové i „Brendy“, známé z pohádek Karla Čapka, rodáka z blízkých Malých Svatoňovic. V zapomnění neupadly ani historky o zdejším loupežníku Salzmannovi, jehož jméno zůstalo v názvu Žaltman. Mohutný hřeben je krajem zkamenělých karbonských plavuní a přesliček i tajemných slojí, ale také rozvodím řek Metuje a Úpy.

Na Trosky zavítají Výlety s Vltavou 9. července. Dva sopečné vrchy s věncem pískovcových skal jsou symbolem Českého ráje. Zároveň je to kultovní mezník letního slunovratu, na jejich úpatí se nachází jeskyně s keltským pokladem a na obou vrcholech středověký hrad s vřeteny sopečných pum v základech.

A konečně Kumburk (10. července) – mohutný „vulkán“, jehož čedičové sloupce posloužily stavitelům gotického hradu. Tato dominanta Jičínska a Novopacka patří k nejkrásnějším rozhledovým místům celých Čech. Ze zříceniny Kumburku se rozhlédl i Karel Hynek Mácha a o příběhu nešťastné lásky Elišky Kateřiny Smiřické dodnes zpívá jedna z nejznámějších lidových písní.

Pouť krkonošská

Putování po tajemných horách a kopcích východních Čech sice skončí ve sklepení hradu Kumburka, ale hned v druhém prázdninovém týdnu vystoupají posluchači Výletů s Vltavou až na hřebeny Krkonoš. Čeká je pět slavných horských bud, jejich osudy i lidé, kteří tvořili legendy, historii a kulturní krajinu nejvyšších českých hor.

Putování začne 13. července na Vosecké boudě. V nadmořské výšce 1260 metrů ji najdeme už v roce 1743 na Grauparově mapě jako boudu Františkánskou. Zda si tu vskutku hodlal zřídit poustevnu nějaký eremita, zůstává dodnes v rovině pověstí, první zmínka o prostém seníku ale pochází už z roku 1710. I když původní přístřešek posléze přestavěl Václav Kraus na Novou českou boudu, vyrábělo se zde proslulé máslo a sýry a v devadesátých letech 19. století už sloužila i turistům, Jindřich Ambrož ji ve svém průvodci příliš nechválí. Spalo se tu prý stále na seně. Teprve hrabě Jan Harrach se postaral o větší rekonstrukci a také o vybudování úseku horské cesty k Labské boudě. Dodnes Vosecká bouda nemá zavedenu elektřinu, zůstala jí tak atmosféra horské chalupy.

Sahlenbašské či Rokytenské dvorské boudy (14. července) v severní části Vlčího hřebene založila rodina Scheierů či Šírů v roce 1707. Roku 1893 Dvoračka vyhořela, spáleniště ale koupil hrabě Harrach a postavil zde novou boudu, dokonce i s pokojem pro sebe. Roku 1921 přešla Dvoračka do majetku státu, nájemcem tehdy už zanedbaného objektu se stala rodina Půhonných a legendární Ella Půhonná boudu posléze koupila. Krásná dáma nezdolné energie dokázala ze Dvoraček vytvořit podnik s vynikající pověstí a neopakovatelnou atmosférou, kam rádi jezdívali i Edvard a Hana Benešovi. Dvoračky s obnovenou Štumpovkou si zachovaly dobrou pověst a v nadmořské výšce 1140 metrů ohromí jedinečným výhledem do nitra Čech.

Erlebachova bouda pod Stříbrným hřebenem, kam mají Výlety s Vltavou namířeno 15. července, loni oslavila tři a půl století své historie. Jméno má po jednom z prvních majitelů, Františku Erlebachovi, horském vůdci, fotografovi a výrobci sněžnic. Na samostatnou knihu by vydal i příběh jeho dcery Karolíny a adoptovaného syna Františka Kukačky-Erlebacha, který vedl boudu až do roku 1961. Dnes má „Erlebaška“ svou poštovní známku, znak, zástavu s heslem a také nedávno postavenou kapličku přímo pod Malým Šišákem.

Lahrbusch, jedno z nejprudších stoupání pro pěší v celých Krkonoších a kdysi i součást prastaré Slezské cesty, spojil se světem enklávu Lahrovych bud (16. července). Dodnes je součástí lyžařských tras a od Hříběcí boudy i „nástupním místem“ do centrální části Krkonoš. Není už mnoho takových pamětníků, jakým byl zdejší Johann Adolf. Kromě péče o horské louky a hospodářství byl i zručným dřevařem, ševcem, vyhlášeným sedlářem, truhlářem a kolářem. Málokdo uměl vyrobit tak bytelné saně rohačky jako on, a ještě na nich svážet těžké náklady dřeva.

Na Vlašských boudách (17. července) budou Výlety s Vltavou hosty novodobých krkonošských hospodářů. Farma nad Velkou Úpou je možná nejvýše položenou u nás. Turistům už sice neslouží, ale David Sosna se svou ženou „na Valšovkách“, jak se v téhle části Krkonoš říká, hospodaří dodnes. Bez jejich přičinění by jedna z nejpěknějších horských enkláv s loukami plnými vzácných divokých orchidejí zanikla. Dodejme jen, že chalupě v nadmořské výšce 1020 metrů je nejméně dvě stě padesát let a že právě někde v těchto místech prý žili pověstní Vlaši, jejichž tajemné Vlašské knihy jsou údajnou kronikou prvních prospektorů – hledačů zlata, drahých kamenů a arzénových rud, nezbytných pro výrobu benátského skla.

Eliška Pilařová, publicistka

 

Výlety s Vltavou 2015

Tajemné hory a kopce východních Čech (6. až 10. července)
O slavných krkonošských boudách (13. až 17. července)
Ozvěny válek na Jesenicku (20. až 24. července)
Hadrníci, textiláci, podnikatelé, donátoři a stavitelé (27. až 31. července)
Mlýny na řece Blanici (3. až 7. srpna)
Melancholické procházky Brnem a okolím (10. až 14. srpna)
Příběhy ostravských válečných pomníků (17. až 21. srpna)
Slavné vily Plzeňského kraje (24. až 28. srpna)



  Kdo po Obamovi?
  Jak to slyší Jan Petránek
 
  Tři dny na útěku před smrtí
  
Dívejte se
 
  Duše Jana Husa...
  
Nalaďte si