Číslo 51 / 2007.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s divadelním a operním režisérem.
Davidem Radokem.


 


 


 

 

 

Muži podle Buriana

„Všichni kluci z naší třídy si vzali svoje matky,“ zpívá Jan Burian v jedné z nejpovedenějších písní svého nového dvojalba Muži jsou křehcí (vyd. Indies MG Records), jež nese přiléhavý podtitul Dvacet jedna příběhů o mužské nedokonalosti.

Album je koncipováno obdobně velkoryse jako Burianův předchozí, rovněž dvojdiskový titul Dívčí válka, kde byly skoro dvě desítky jeho skladbiček „ze života dívek od sedmnácti do osmdesáti let“ představeny jak v autorské interpretaci, tak v podání pečlivě vybraných zpěvaček a hereček, od Hany Hegerové po Evu Holubovou.

Novinka není v tomto ohledu tak důsledná, ubylo protipólů autorských verzí a přizvaných hostů, písně o pánech rozličných typů a ustrojení tu nezpívají vždy muži, Burian není výhradním autorem hudby a přičiněním syrového litvínovského písničkáře Xaviera Baumaxy, ani textů – Baumaxa si totiž k obrazu svému přepsal i původní text písně Odešli spolu.

Tato nedogmatičnost nakonec desce prospěla, další z hostujících samorostů, Jiří Konvrzek či Petr Váša, natožpak noblesní Přemysl Rut či kreativní dívčí kvartet Yellow Sisters se spíše než o trefování do Burianova nikterak jednoznačného rukopisu snažili porozumět duchu skladby a po svém si ji vyložit.

Burian opět natáčel s muzikanty ve věku svých dětí. Jeho syn Jiří, jinak frontman kapely Southpaw, společně s Mikolášem Růžičkou a Ondřejem Ježkem, opatřili písně moderním zvukem, který nikterak „neválcuje“ sdělení alba, spíš ho činí přitažlivým i pro jinou nežli Burianovu generaci. Totéž platí o bukletu a obalu Roberta Houzara, ale také o internetové prezentaci projektu.

Jan Burian pokorně přiznává, že se rád nechá mladšími poučit, a dobře dělá: zatímco jiní folkoví matadoři se vůči době (i sobě) vyhraňují nepovedenými pamflety, je z jeho tvorby cítit nezatíženost a nadhled. Což ale neznamená, že by nesděloval podstatné. Píseň, z níž je citováno na začátku článku, končí pointou stejně logickou jako znepokojivou: „Všechny ženy kluků z naší třídy, mami, zůstaly samy.“

Milan Šefl


  Rozhovor s Davidem Radokem            Hudební glosář Milana Šefla           Vánoce starých mládenců a velbloudů