Číslo 20 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s klavíristou.
Janem Simonem.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Ivan Kraus, spisovatel

Jezírko

Když bylo jezírko na naší zahradě hotovo, usedli jsme s ženou na kámen, abychom se potěšili pohledem na to vodní dílo. Žena zatoužila po rybičkách. V odborné příručce se dočetla, že vodní plocha o rozměru třicet krát třicet centimetrů stačí pro rybu dlouhou pět centimetrů, měřeno od tlamky po konec ocasní ploutve.
„Co se stane, když ryby vyrostou?“ zeptala se.
Napadlo mne, že možná existují prostředky na omezení růstu rybiček pro menší vodní plochy, ale tu úvahu jsem si raději nechal pro sebe.
Žena přečetla z knihy Kouzlo zahradního rybníčku zajímavou informaci: rybníček o ploše devíti čtverečních metrů stačí pro stovku pěticentimetrových, padesát deseticentimetrových nebo pětadvacet dvaceticentimetrových rybiček.
Pak jsme se vypravili do zahradnictví pro rybičky.
Žena vzala s sebou příručku a přečetla z ní nahlas informaci o tom, že pokud jsou rybky různě dlouhé, postačí vodní plocha devíti metrů čtverečních na rybky, jejichž celková velikost nepřekročí pět set centimetrů.
Prodavač se podíval na knihu a pak na ženu.
Prošel se kolem kádě a pak pravil, že pracuje v oboru už řadu let. Za dvacet let prodal tisíce ryb různých druhů, barev i velkosti. Umí je krmit i chytat. Ví, jak o ně pečovat. Přiznal, že během let zapomněl mnoho školních pouček a vzorců a není si už jist, jakou tyč je nutno třít liščím ocasem, aby vznikla elektřina, ale pokud jde o živé rybky, je si naprosto jist tím, že by je do řady nedostal ani sám Einstein.
Nějaký muž s velkým oleandrem se zastavil u kádě a poslouchal zahradníkův projev.
Zahradník chodil kolem kádě a kreslil na papír různé formace rybek. Obrázky doprovázel komentářem. Namaloval dvě a nazval kresbu duo. Pak namaloval trio, kvarteto, kvinteto a sexteto. Nakreslil také velké hejno se sólistkou a dokonce dvě hejna nad sebou. Velmi se mu také povedl obrázek, který vypadal jako roj vojenských stíhaček.
Tvrdil, že taková a podobná seskupení jsou normální. Pokud však jde o pětimetrový zástup rybek plujících za sebou, jak tvrdí autor příručky – něco takového je u ryb zcela vyloučeno.
Mezitím muž s oleandrem, který se představil jako profesor matematiky, požádal ženu, aby si mohl přečíst zadání příkladu.
Nahlédl do příručky a začal cosi počítat.
Zahradník využil toho okamžiku, sáhl do kapsy a napil si z placaté lahvičky něčeho ostrého.
„Naše jezírko je větší než to, které popisuje autor v knize,“ upozornil jsem zúčastněné, abych dal najevo, že věc není třeba řešit.
Nebylo to však nic platné.
„Co se stane, když rybky vyrostou ?“ ptala se opět žena.
Zahradník zabručel, že budou patrně větší.
Žena řekla, že to ví sama a že to neměla na mysli.
Profesor vysvětloval, že sto pěticentimetrových rybiček si lze představit jako padesát deseticentimetrových anebo deset padesáticentimetrových.
Zahradník se rozesmál a řekl, že žádný karas ani zlatý kapřík nevyroste do velikosti půl metru.
„To je naprostý biologicky nesmysl.“
„Já to beru jen jako matematický příklad,“ vysvětloval profesor trochu dotčeně.
Zahradník se znovu napil z placaté lahvičky a pošimral rybky v kádi. Pluly volně, samostatně i ve skupinách. Rozprchly se však v okamžiku, kdy se nad káď naklonil profesor, aby zjistil jejich délku.
„Vidím, že v průměru mají sedm centimetrů,“ pravil učenec, skláněje se znovu nad výpočtem.
Zahradník se podíval na titul ženiny příručku. Když zjistil, že se autor knihy jmenuje Brown, pravil, že by si Angličané měli uvědomit, že to, co dělali s Indy v koloniálních dobách, nelze dělat s rybami.
Profesor dopočítal příklad a zjistil, že pokud by byly rybky sedmicentimetrové, vešlo by se jich do našeho jezírka čtyřicet dva celých a osmdesát pět setin rybičky.
„Já žádnou rybku porcovat nebudu,“ pravil prodavač rozhodně.
Profesor dal ženě svou vizitku a zapsal si naši adresu.
Pak se zeptal, jak velké je naše jezírko.
Když mu prodavač řekl, že do toho mu nic není, a postavil se bojovně před káď, raději jsme ho požádali, aby nám konečně vylovil párek zlatých kapříků a párek karásků.
Doma jsme je nasadili do rybníčku.
Zalíbilo se jim v něm tak, že na jaře jich bylo už čtrnáct a v létě už dokonce pětačtyřicet.
Profesor nám dále posílá své příklady.
Na jejich konci pluje rybka s desetinnou čárkou.


  Jak to vidí Věra Nosková             Ve studiu s Abercrombiem            Pražské jaro 2008: pestrost jmen i žánrů