Václav Kasík,
generální ředitel Českého rozhlasu

Začněme pohledem do minulosti. Ke kterým ze slavných jmen rozhlasové historie máte zvlášť silný osobní vztah?

Nemohu pominout zakladatele rozhlasového vysílání, kteří dokázali prosadit zcela nový technický vynález, jemuž okolí nedůvěřovalo a zpočátku jej považovalo za pouťovou atrakci. Jména Eduard Svoboda, Miloš Čtrnáctý, Josef Strnad či Ladislav Šourek budou už navěky s rozhlasovým vysíláním těsně spjata. Díky nim předchůdce Českého rozhlasu – Radiojournal – byl druhou stanicí v Evropě, která zahájila pravidelné rozhlasové vysílání. Nemohu dále pominout lidi, kteří s obrovskou odvahou vysílali ve dnech Květnového povstání – za všechny připomenu alespoň hlasatele Zdeňka Mančala či reportéra Alfréda Technika. Stejně tak se mi v mysli vybaví rozhlasoví pracovníci čelící srpnové okupaci roku 1968. S těmito vypjatými okamžiky je spojena spousta jmen odvážných rozhlasáků, ale kdybych některé z nich vyjmenoval, právem by mi neodpustili ti, které bych mohl ve výčtu opomenout.

Které momenty z pětaosmdesátileté historie českého rozhlasu považujete za klíčové?

Roky 1945 a 1968, kdy rozhlas mobilizoval a stál v čele boje za demokracii. Rok 1989, kdy rozhlas jako jeden z prvních začal vysílat programová prohlášení Občanského fóra a připojil se ke generální stávce. První leden 1993, kdy vznikla samostatná veřejnoprávní instituce Český rozhlas jako nástupce Československého rozhlasu a všech jeho předchůdců. A konečně 21. říjen 2005, kdy bylo zahájeno řádné digitální vysílání a vznikly první digitální stanice Českého rozhlasu.

Seznam osobností profesně spjatých s rozhlasem je antologií českého kulturního a společenského života 20. století. Zdá se ale, že současný trend dává prostor spíše univerzálním osobnostem moderátorského nebo bavičského typu a tvůrci přicházejí do vysílání spíš zvenku, jako hosté vysílání. Dříve si specialisté ve vědeckých nebo kulturních oborech „přibrali“ moderování, dnes je to samostatná profese. Myslíte, že je to nevyhnutelný vývoj?

Moderní rychlá doba s sebou nese neuvěřitelný nárůst poznatků v každém oboru. Lidé se stále více specializují, ubývá takzvaných renesančních osobností, které ovládaly mnoho oborů. Vznikají obory nové – a mezi nimi i obor moderátor. Tomuto vývoji se nedá vyhnout a je to dobře. Nestranný moderátor, jinak vnímáno hostitel, může pozvat do vysílání osobnosti z různých oborů nebo několik specialistů, a jeho profesionální výbava mu umožní diskusi řídit. Musí mít značný, jak já říkám, vědomostní převis. Profesi moderátora však najdeme pouze u určitých typů stanic. Například ve vysílání stanice Vltava je mnoho odborníků – hudebních či literárních vědců, jejichž práce u mikrofonu není moderování.

Na počátku se vysílalo hodinu denně z jediné vysílačky a koncesionáři se nepočítali ani v desítkách. Kolik hodin vysílá Český rozhlas v souhrnu všech stanic dnes a kolik má celkem posluchačů?

V roce 2007 stanice Českého rozhlasu celkem odvysílaly 402 057 hodin. K tomu můžeme připočíst 8760 hodin pořadů, které vytvořil Český rozhlas 7 – Radio Praha pro zahraničí. Denně si některou ze stanic Českého rozhlasu naladí jeden milion šest set dvacet dva tisíc posluchačů. Týdně si některou z našich stanic naladí dva a půl milionu posluchačů. Moderní technologie a členství Českého rozhlasu v mezinárodních rozhlasových organizacích navíc umožňují, aby si naše vysílání naladily další miliony lidí po celém světě. V roce 1999 měl Český rozhlas jedenáct stanic, dnes jich je rovných dvacet.

Milan Pokorný

Celý rozhovor najdete v tištěném vydání Týdeníku Rozhlas – na stáncích od 20. 5.


  Jak to vidí Petr Koudelka      Zimomriavky a jiné sladkosti      Račte prominout, legenda je taky jenom člověk