Petr Koudelka, spisovatel a publicista

Bát se a nekrást

Tak už jsem konečně přišel na hlavní příčinu našeho současného marasmu. Nebo to snad není marasmus, když vůz (stát) vězí v blátě (morální bahno), v parlamentu a ve vládě se přetahují a bývalý premiér se raději odstěhuje na Floridu? Příčina toho všeho je jednoduchá: nikdo se ničeho nebojí.

Jde to napříč nejen politickým, ale přímo lidským spektrem. Děti se nebojí facky, kriminálníci se nebojí policie, politici se nebojí voličů. Pedofilové se nebojí trestu, zloději se nebojí na hřbitově. Jde to tak daleko, že ani prasata se nebojí řezníků (dávají jim na to prášky).

Konšelé, magistrátní úředníci se nebojí defenestrace. Pražští divadelníci protestovali proti radnici, ale tam se jim vysmáli: my se vás nebojíme. A to se jich podepsalo třináct tisíc, přičemž na vyhození z oken (na vidle) by jich stačilo dvacet. Jeden student, který tam byl, napsal do novin: Něco se musí stát. Ale nestane se, protože se arogantní mocipáni nebojí.

Petic se vůbec nikdo nebojí. Tisíce lidí podepíší petici, ale žádná odezva. Znamená to snad, že právo u nás není vymahatelné? To jsme si vymysleli hezké slovo: vymahatelné! Co to znamená? Že se nebojí ani právníci, advokáti a soudci. Kolikrát jsem už slyšel v televizi větu: Ani úřad ombudsmana s případem nehnul! Nebojí se ani ombudsmana.

Někdo mi vyprávěl, že v minulosti (za komunismu) se nakonec, když už se vyčerpaly všechny možnosti, řeklo: „Tak to dáme do Dikobrazu!“ A často to prý opravdu pomohlo. Dnes média nezmohou nic. Nikdo se jich nebojí. Řekl jsem si, že to vyzkouším a napíšu článek: Chybí nám vůdce! Chybí nám někdo jako Martin Luther, který by přibil na vrata kostela memorandum, výzvu k revoluci. Vím dokonce, co by v té výzvě mělo být: Země se zmocnila nekontrolovaná a nemravná moc. Každá politická strana zabere pro sebe stát a dělá si s ním, co chce. Od té chvíle začne taky krást. Začne? Ti nikdy krást nepřestali. Tak! Takový Martin Luther kdyby se narodil. Ale já to nebudu, se mnou nepočítejte! Tak jsem ten článek nakonec nenapsal, abych se nestal Martinem Lutherem. Nebo nedej bože Janem Husem! Ale napsal jsem pár jiných článků. Nestalo se nic. Nikdo se jich nebojí.

Má to své tragické důsledky. Vím, Karel Čapek o tom taky uvažoval. A napsal Bílou nemoc. Arogantní mocipáni se ničeho nebáli a chtěli jít do války. Nedalo se to zastavit. Tak si vymyslel bílou nemoc. Na chvíli se toho lekli, ale pak jim otrnulo. A toho doktora, který s tím přišel a chtěl je zastrašit, nakonec ušlapali. Hezký příběh. Ale v životě to nefunguje. Chtěl bych vidět doktora, který by přišel za Julínkem a řekl (hlasem Hugo Haase): „Nedělejte to, pane ministře, co když se to bude týkat i vás!“ A Julínek by si zaťukal na to necitlivé místo na hrudi a zasípal by: „Proboha, pomozte mi. To je bílá nemoc.“ Julínka by odstavili a přišel by někdo jiný, ještě nemilosrdnější. Kdepak dnes bílá nemoc!

To, o čem mluvím, nemá nic společného s kapitalismem, s globalismem, ani se socialismem, s demokracií; jsou to poměry odvozené od lidské chamtivosti, pyšného sebevědomí a arogance moci. Je to totalita nebojících se ničeho. Drží nás v ní ti nahoře a její nakažlivý dech zasahuje všechny a všechno. Všichni se mu snaží přizpůsobit, aby přežili. Srazili nás na kolena. (Ten článek, o kterém byla řeč a který jsem nikdy nenapsal, jsem chtěl kvůli nové totalitě moci ukončit slovy známé písně: „…ne, nejsme na kolenou. Ryjeme držkou v zemi.“)

Velký spisovatel Dostojevskij se tím také trápil a převedl tento problém na existenciální a náboženskou platformu. Lidé se přestali bát boha, takže je vše dovoleno.

Je dovoleno podvádět a lhát. Lháři bezostyšně hovoří do televizních kamer. Nedávno jsem viděl nenápadný pořad, zastrčený do odpoledního času. Popisoval, jak se lidem děje velké příkoří, všem bylo jasné, kdo má pravdu. Ale za zlem, možná i zločinem stál poslanec parlamentu. A jeho hlásná trouba, krajský úředník, v televizi tento zlý čin obhajoval. Kamera zabírala zblízka jeho prolhaný výraz, uhýbal očima, jeho vousatá tvář ho prozrazovala, jako by se odmítala podílet na tom svinstvu. Lhář, který později dostane svou odměnu. Lže a krade, samozřejmě. To jde ruku v ruce.

Co to jen napadlo našeho tatíčka Masaryka, aby nám dal heslo Nebát se a nekrást! Pravda, bylo to v době, kdy se všichni báli – boha, úřadů, zákonů. Děti se bály rodičů a facek. Bylo zapotřebí ten národ trochu povzbudit. Ale kyvadlo se za sto let pěkně obrátilo!

Je nezbytné, ba přímo nutné postavit TGM z hlavy na nohy: Bát se a nekrást! V sázce je naše existence. O koho se přitom opřít? Hledejme kolem sebe ty, kteří se bojí. Člověka, který se bojí o svou práci. Jiného, který se bojí, jestli bude mít na nájemné. Matku s dětmi, která se bojí, jestli vyjde s výplatou. Lidé, kteří se bojí, nám mohou být užiteční. Senioři a budoucí senioři. Vy všichni, kteří čtete tento článek, budete jednou seniory. Bojte se! Václav Klaus spočítal (a napsal do novin), že zatímco dnes je ze sta obyvatel třicet pět důchodců, v roce 2050 jich bude sedmdesát pět!

Budoucnost patří těm, co se dnes bojí!


  Jak to vidí Petr Koudelka      Zimomriavky a jiné sladkosti      Račte prominout, legenda je taky jenom člověk