Číslo 24 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s houslistkou.
Midori.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


O Češích, kteří se nevzdali

Na tomto místě parašutisté obrátili zbraň proti sobě a ukončili tak svoji bitvu s německou přesilouPíše se 16. června 1942 a od atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha uplynuly dva týdny. Po parašutistech, aktérech atentátu, jako by se slehla zem. Gestapo je stále bez podstatné stopy a nacistická zvrhlost nezná mezí – v Praze, v Brně, Pardubicích i Klatovech jsou popravovány desítky českých vlastenců. V této atmosféře všeobecné tísně, neustálých kontrol a razií nalezli parašutisté úkryt v pražském pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici.

Postupně se do pravoslavného chrámu a jeho krypty stáhli Jan Kubiš a Josef Gabčík, Jaroslav Švarc z paraskupiny Tin, gestapem už hledaný zástupce velitele Operace Silver A Josef Valčík, Josef Bublík a Jan Hrubý z výsadkové skupiny Bioscop a Adolf Opálka, velitel sabotážní operace Out Distance. Protože chrámová krypta byla dosti chladná, kaplan Petřek zorganizoval přenocování tak, že vždy polovina parašutistů mohla spát na chrámovém kůru. O zásobování se stará především nesmírně obětavá Marie Moravcová, která v té době úplně zešediví. V této vybičované atmosféře děsu selhává Karel Čurda, člen paraskupiny Out Distance. V hluboké depresi Čurda vstupuje kolem poledne do budovy gestapa v Petschkově paláci, kde vyzradí dvě desítky rodin spolupracovníků. Gestapo následně ze zatčených vytlouklo místo, kde se parašutisté skrývají.

Bojový poplach

Ve 2 hodiny v noci ze 17. na 18. června 1942 byl šestapadesátiletý Karl von Treunfeld, velitel Waffen-SS na území Prahy, telefonicky povolán k vyššímu veliteli SS a policie v Čechách a na Moravě Karlu Hermannu Frankovi. Treunfeld nechal okamžitě vyhlásit bojový poplach. Během následující porady na úřadovně gestapa v  Petschkově paláci se Treunfeld dozvěděl od Franka a šéfa pražského gestapa Geschkeho, že Němcům se konečně podařilo zjistit úkryt „vrahů pana Zastupujícího říšského protektora“ – pravoslavný kostel v Resslově ulici.

Dosud nepublikovaný unikátní snímek z archivu Jaroslava Čvančary přibližuje okamžik, kdy byl parašutistům v kryptě chrámu sv. Cyrila a Metoděje vytržen žebřík, kterým vystrkovali z okénka krypty hydrantové hadiceNěmci parašutisty rozhodně nepodceňovali. Rovněž je znepokojovalo, že jsou ukryti ve staré sakrální stavbě. Obávali se totiž existence podzemních únikových chodeb do kanalizace. Proto byli ještě v noci povoláni znalci staré Prahy, historici umění a gestapo se jich na tyto věci vyptávalo. Přizvaní němečtí odborníci ovšem nedokázali gestapu poskytnout detailní informace o interiéru chrámu. Porada v budově pražského gestapa skončila ve tři hodiny v noci a již o osm minut později obdrželo 759 Treunfeldových mužů z jednotek „D“ (Deutschland) a SS-Wachbatalion Prag rozkaz nastoupit v plné zbroji ve 3.45 hodin do Norimberské (dnes Pařížské) ulice. Začátek „razantní policejní akce“ byl naplánován na 4 hodiny 15 minut.

Bitva o kůr

Gestapo začalo svoji akci přesně. Komisař gestapa Leimmer a dalších čtyřiašedesát úředníků zahájilo razii v přilehlém bloku domů. Dalších pět úředníků gestapa v čele s Heinzem Pannwitzem, v doprovodu deseti mužů z Waffen-SS vyzbrojených samopaly a ručními granáty, vniklo do kostela. Němci s sebou prozíravě vlekli spoutaného kněze Vladimíra Petřka, kterého zatkli v jeho bytě. Měl jim pro případ střetnutí s parašutisty posloužit jako živý štít.

Po prohlídce chrámové lodi, která trvala asi pět minut, se Němci rozhodli otevřít železné dveře k točitým schodům vedoucím na kůr. Náhle začali být ostřelováni parašutisty Adolfem Opálkou, Josefem Bublíkem a Janem Kubišem, ukrytými na kůru za sloupy empory. Vrchní kriminální asistent Kurt Kahlo byl zasažen do ruky a SS-Rottenführera Grahlerta zachránila před smrtí jeho ocelová přílba. V tutéž chvíli začali muži z Waffen-SS, kteří byli v protilehlé budově školy, střílet do oken kostela. Bezhlavou střelbou ohrožovali samozřejmě nejen protivníky, ale i Pannwitze a jeho doprovod. Němci museli proto kostel rychle opustit.

Pamětní deska českým vlastencům na zdi chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově uliciNa ulici propukla hádka mezi šéfem gestapa Geschkem a velitelem Waffen-SS Treunfeldem. Oba se prohlašovali za velitele akce. Ve sporu nabyli vrchu SS-Manni. Treunfeld rozhodl sestavit „úderný oddíl“ z patnácti dobrovolníků s bojovými zkušenostmi. Úderný oddíl byl vyzbrojen velkým množstvím ručních granátů a samopaly. Přesto jejich boj se třemi parašutisty vyzbrojenými pouze pistolemi, trval téměř dvě a půl hodiny.

Němcům padl do rukou umírající Kubiš, který po zásahu granátem rychle vykrvácel. Parašutista Opálka, poté co utrpěl tříštivou zlomeninu ramenního kloubu, ukončil život vlastní zbraní a stejně tak i parašutista Bublík, kterému granát přepůlil chodidlo na pravé noze. Během důkladné prohlídky kostela gestapo objevilo žebřík k šachtě do podzemí chrámu. Parašutisté byli zřejmě ústy kriminálního sekretáře gestapa Josefa Chalupskyho přesvědčováni, aby „vyšli dobrovolně ven a postavili se ke svým činům jako muži!“ Parašutisté Josef Gabčík, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc a Josef Valčík gestapu odpověděli: „Češi se nevzdávají!“

Účast českých hasičů

Němci uvítali, že z podzemní krypty kostela neexistuje úniková cesta. Ovšem dobytí podzemního prostoru krypty s hrobovými tumbami, rohy a výklenky nebylo jednoduchou záležitostí. K dispozici měli malé okénko do krypty z ulice a větrací šachtu, jíž do krypty po žebříku sestupovali parašutisté a kněží, kteří se o ně starali. Pokus spustit se větrací šachtou a vrhat na muže v kryptě granáty přinesl pouze průstřely nohou dobrovolníka z řad Waffen-SS. Němci proto začali házet šachtou i okénkem z ulice do krypty granáty a dymovnice se slzným plynem.

Nikoho z parašutistů se jim však nepodařilo zasáhnout. Po více než hodině boje se němečtí velitelé rozhodli povolat na pomoc pražské hasiče. Hasič Václav Shrbený o tom po válce vypověděl: „V kritický den, mezi osmou a devátou hodinou, byl vyhlášen poplach. Vyjeli jsme na nákladním voze, ale kam a proč jsme nevěděli. Na místě nám bylo nařízeno zakrýti v kostele okénko, vedoucí do ulice. Stále jsem nevěděl, oč jde. Pak začala palba. Schoval jsem se. Potom přijely další vozy s hydranty a hadicemi, které strčili do okénka.“ Nacisté se rozhodli, že muže v kryptě jednoduše utopí.

Parašutisté ovšem vzdor soustředěné střelbě a výbuchům granátů soustavně vystrkovali hydrantové hadice na ulici pomocí dlouhého žebříku. Potom velitel hasičů Němec Kloutschek nařídil, aby jim byl žebřík vytržen hasičským hákem. To se bohužel podařilo. Voda v kryptě však stoupala velmi pomalu. Němci byli netrpěliví. Během slídění Zbraň, která stála na počátku příběhu z Resslovky. Tímto typem samopalu se Josef Gabčík pokusil zavraždit Reinharda Heydricha. Přístroj však selhal a atentát musel dokonat granát hozený Janem Kubišemgestapa v kostele se podařilo objevit kamennou desku, která uzavírala vchod na vstupní schodiště do krypty. S pomocí dynamitu byla kamenná deska snadno rozmetána. Patnáct mužů Waffen-SS se vrhlo po schodech do krypty. Jak později ve své zprávě uvede Pannwitz: „V podzemí se divoce střílelo, explodovaly tam nepřetržitě granáty.“

Parašutisté Němce ostřelovali ze svých úkrytů v hrobových tumbách, voda jim stěžovala pohyb a slzný plyn i oblaka zvířeného prachu je oslepovaly. Navzdory masivní převaze byli Němci z krypty vytlačeni. Měli navíc dva těžce raněné. Pak došlo k dalšímu útoku po schodech do krypty. Ozvaly se čtyři výstřely. Parašutisté obrátili zbraň proti sobě a ukončili tak svoji bitvu s německou přesilou.

Pamětnická svědectví

Rozhlasový dokument Resslovka aneb Češi se nevzdávají, který podrobně vypráví o heroickém boji československých parašutistů a konfrontuje nově nalezené archivní materiály s výpověďmi dosud žijících svědků, byl na stanici Český rozhlas 3 – Vltava prvně odvysílán 8. května, o repríze se jedná. Autorům se podařilo vyhledat bezmála dvě desítky pamětníků, kteří v inkriminované době bydleli či se pohybovali v blízkosti dobývaného chrámu. Své svědectví poskytli například Radim Palouš, Vladimír Justl, Karel Vrána, Miroslav Česák, Věra Vašutová, Miroslava Richterová, hasiči Pavel Rubeš a František Jůna, typograf Jiří Blažek, Josefína Napravilová, Olga Rožnovská-Čiklová a další.

Miloš Doležal, redaktor ČRo 3 – Vltava

Vojtěch Šustek, archivář


  Jak to vidí Jaromír Štětina                                  O Češích, kteří se nevzdali                                  Jubilejní Marsyas