Číslo 29 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor se spisovatelkou.
Doris Lessingovou.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Přejděte na digitální signál

Na začátku byl černobílý obraz o velikosti pohledniceCo je to digitální televize? Potřebuju k tomu něco? Naladím to na své televizi? Co když mám satelit? Kdy bude digitální signál u mě doma? A kdy mi vypnete rádio? Dnešním tématem Týdeníku Rozhlas je digitalizace pro nás, kteří nejsme absolventy ČVUT...

Možná si pod vlivem informací z různých novin a televizních pořadů myslíte, že digitalizace je něco strašně složitého. Dost možná váháte, jestli se vůbec do něčeho podobného pustit, protože se nechcete utopit ve zkratkách, cizích pojmech a výhodných nabídkách jednotlivých prodejců. Nebojte se, zvládnete to bez problémů a nakonec se budete divit, proč je kolem něčeho tak banálního takové haló.

Nárok na signál

Digitalizaci si nikdo nevymyslel jenom tak. Je to stejné, jako když se z černobílého obrazu o velikosti pohlednice stal barevný obraz na velké televizi. Technický vývoj podobu televize zkrátka měnil už několikrát, a digitalizace je jenom jednou z dalších etap. Není tedy ani první, ani poslední, protože další novinky budou následovat.

Na rovinu si řekněme, že stát není povinnen vám zajistit televizní signál konkrétní stanice. Na sledování televize není žádný právní nárok, nemůžete se domáhat, aby (třeba) Prima byla digitálně v každé vesnici. V době volného trhu je jenom na majitelích stanic, jaké diváky chtějí oslovit. Jediné dva subjekty, které musí zajistit pokrytí po celé republice, jsou Česká televize a Český rozhlas. Ostatní mohou část země klidně vynechat, když se jim to nebude hodit.

Zapamatujme si tedy první pravidlo: Digitální nabídku nebudou mít všichni vždy stejnou, ale většinou ano. Velký počet programů je možné čekat v příhraničních oblastech, zejména v dosahu německých a rakouských vysílačů.

Jak se připravit

Když se mluví o digitalizaci, je v naprosté většině případů řeč o pozemním šíření signálu. Přeloženo do češtiny: jde o anténu, co máte na střeše, ať už vaši samostatnou, nebo společnou. Televizní programy ale můžete digitálně přijímat i jinými cestami, třeba satelitně a na anténu zapomenout. Víc o jednotlivých možnostech píšeme ve zvláštním rámečku. Pro jednoduchost se tento hlavní text zaměřuje jen na pozemní příjem, na který spoléhá kolem sedmdesáti procent Čechů, Moravanů a Slezanů.

Schéma zapojení starého televizoruPokud máte svoji anténu, je napůl vyhráno. Musí být ale kvalitní, žádný zrezlý drát protažený rámem okna, což zní neuvěřitelně, ale bohužel to bývá dost běžné. Čím silnější anténa, tím lépe.

Dalším krokem je otočit televizi a podívat se, jaké má zdířky. Pokud máte hodně starý televizor, zvažte, jestli si rovnou nekoupíte nový, situaci by to dost usnadnilo. Zřejmě na něm totiž najdete jenom kulatý otvor, do kterého je zastrčená anténa. Jestliže si takový přijímač chcete nechat a sledovat na něm digitální programy, sáhněte po set-top-boxu s modulátorem. Záhadný název znamená, že ho s televizí propojíte právě přes tuto kulatou zástrčku.

Pokud máte vzadu na televizi plochou zdířku s jedenadvaceti dírkami, pak vězte, že je to vstup na kabel typu SCART. V prodejně elektrospotřebičů si díky němu můžete hned vybrat z mnohem víc set-top-boxů. Pokud máte video nebo DVD přehrávač, je správnou volbou set-top-box se dvěma tunery. Překlad: na jeden program se budete dívat, druhý se vám bude nahrávat. Kdybyste si pořídili jen základní set-top-box, nahraje se vám to samé, na co bude právě přepnuto.

Třetí možnost je, že místo SCART máte na televizoru tři různobarevné zástrčky – červenou, žlutou a bílou (případně jenom žlutou a bílou). V tom případě si k set-top-boxu kupte i propojovací kabel SCART-CINCH, kde na jednom konci je výše zmíněná „placka“, na druhém konci tři kabely, červený, žlutý a bílý.

Až set-top-box připojíte a zapnete, sám najde všechny digitální programy a seřadí je pěkně za sebe. Pozor, programy budete přepínat na set-top-boxu, ne na televizoru!

Před cestou do obchodu pamatujte na druhé pravidlo: Prodavač musí vědět, co k televizi můžete připojit a zda chcete set-top-box propojit ještě s jiným zařízením (video, DVD...).

Společný televizní problém

Pokud bydlíte v domě, kde je společná televizní anténa, musí přechod na digitální signál vyřešit především majitel domu (město, družstvo...). Je velmi vhodné se v takovém případě obrátit na specializovanou firmu, která rozvody zkontroluje, proměří a navrhne optimální řešení. Některé společné antény jsou v děsivém stavu, a pokud na ně léta nikdo nesáhnul, může to být citelná finanční rána (počítejte s tisícovkami až několika desítkami tisíc podle velikosti domu). V každém případě se ale vyhněte „provizorním řešením“, která se v konečném důsledku jedině prodraží a do budoucna způsobí další problémy.

Relativně nejlevnější řešení je, když bude společná anténa přijímat digitální signál a převádět ho na analogový. Je to ovšem také krok zpátky, popření digitalizace jako takové a odkládání problému, který se stejně za pár let vrátí jako bumerang, až se postupně přestanou prodávat analogové televizory. Čas na třetí pravidlo: Nikdo není tak bohatý, aby sahal po laciných řešeních.

Víc rodin, víc přijímačů

Možná patříte mezi domácnosti, které mají víc, než jenom jeden televizor. Tady záleží především na vašich finančních možnostech – můžete koupit set-top-box ke každému televizoru, nebo u každé televize zvolit jiný typ digitálního příjmu (jedna na anténu, druhá se satelitem), nebo signál rozbočit. Možnosti zapojení se liší podle parametrů televize a set-top-boxu, nejlepší tedy bude se na konkrétní řešení zeptat třeba v elektroprodejně.

Vyschne mi Vltava?

Mapa pokrytíTelevizní digitalizace se okrajově týká také rozhlasu, ale neznamená to, že máte vzít svůj tranzistorák a hodit naladěnou Vltavu... do Vltavy. Vlastně je to naopak. Dokud rozhlas nebude mít samostatnou digitální síť, můžete programy Českého rozhlasu poslouchat digitálně aspoň v televizní síti. A to buď z televizoru, nebo z některého z kapesních přijímačů, které se pro DVB-T také vyrábějí. Každopádně vypínání dosavadních FM stanic není na pořadu dne dříve, než kolem roku 2020, do té doby tedy můžete být naprosto klidní.

Filip Rožánek, vedoucí internetové redakce Český rozhlas Online

DIGITÁLNÍ MOŽNOSTI V KOSTCE

A) pozemní příjem (DVB-T)

Musíte být v oblasti pokryté signálem. Potřebujete kvalitní anténu a set-top-box (nebo televizor, který už má podporu digitálního signálu zabudovanou). Za příjem se nic neplatí, počet naladěných programů se může lišit místo od místa, na většině území jich postupně bude kolem deseti. Existují i přijímače do auta, k vodě, či do kempu.

B) kabelová televize (DVB-C)

Analogová je skoro v každém větším městě, digitální od UPC jen někde. Musíte se doptat na infolince firmy. Za příjem se platí měsíční poplatek, počet programů se liší podle objednané nabídky.

C) satelitní příjem

Dostupný na celém území republiky. Potřebujete satelitní přijímač (krabička, na které budete přepínat programy), parabolu (kulatá anténa většinou s průměrem 60 cm), konvertor a přístupovou kartu k nabídce. Nejsnažší cesta je pořídit tohle všechno od některého z prodejců platforem CS Link, UPC Direct či DigiTV. Platit budete měsíční poplatek, lišící se podle toho, jaké všechny programy budete chtít.

D) IPTV

Zkratka označuje příjem televize přes telefonní linku. Musíte mít pevnou telefonní linku a bydlet v oblasti, kde je služba dostupná. Dostupnost se liší podle toho, od jaké firmy si tuto službu objednáte. Dva hlavní poskytovatelé jsou Telefónica O2 (O2TV), která službu nabízí na většině území, a Telekom Austria (Volný TV), jehož nabídku mohou využít zákazníci v Praze 2, Praze 4, Praze 8, Praze 10, Brně, Plzni, Ústí nad Labem a Hradci Králové. Měsíční poplatek se liší podle počtu programů, které si objednáte.

E) mobilní televize (DVB-H)

Připravovaná možnost příjmu, v provozu zřejmě od roku 2009 v prvních několika oblastech. Musíte mít mobilní telefon, který tuto formu vysílání zvládá. Prodávat se mají od podzimu, v běžné prodejní síti čekejte cenu přes deset tisíc korun.


  Jak to vidí Jaromír Štětina                              Láska, sůl a věčnost                                Přejděte na digitální signál