Číslo 32 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s klavíristou.
Liborem Nováčkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



Truchlivý bůh Jiřího Kratochvila

„Po dopsání této knihy jsem si uvědomil, že je to vlastně filmová povídka pro Stanleyho Kubricka nebo Romana Polańského. Jenže Kubrick je už na onom světě a Polański je pro mě zrovna tak nedostupný,“ poznamenal na okraj své novely Truchlivý Bůh spisovatel Jiří Kratochvil. Kniha se zatím zfilmování nedočkala, její rozhlasové zpracování ovšem nabídne dramatizovaná četba na pokračování na stanici Praha.

Jiří Kratochvil (1940) vystudoval filozofickou fakultu a krátce působil jako učitel a archivář. Jako spisovatel se stal zakázaným ještě dřív, než stihl vydat první knihu. V sedmdesátých a osmdesátých letech se živil jako knihovník, památkář, jeřábník, pomocný dělník, noční hlídač, telefonista, topič...

Dvě knížky mu vyšly samizdatem, oficiálně začal publikovat až po roce 1990. Napsal asi deset románů (Siamský příběh, Nesmrtelný příběh, Avion, Urmedvěd, Herec), povídkové soubory (Orfeus z Kénigu, Má lásko, postmoderno, Brněnské povídky), sžíravě úchvatnou novelu Lehni, bestie!, sbírky esejů a fejetonů, rozhlasové i divadelní hry. Své čtenáře získává poutavými příběhy, spřádanými kolem závažných, znepokojivých témat, originálním humorem a nádhernou, jiskřivou češtinou.

Hlavním hrdinou novely Truchlivý Bůh je knihovník Aleš Jordán. Na začátku příběhu se pokusí vypořádat s úděsným traumatem, kterému ho v dětství vystavila vzdálená teta zvaná Dušička. Nevědomky tak roztočí kolo nečekaných dějů, které mu postupně rozkrývají informace o jeho povedené rodině – klanu připomínajícím „kmotrovskou“ mafii v současném českém provedení. Aleš s hrůzou zírá na to, jak jeho příbuzní úspěšně a blahobytně „přežívají“ v každé době, jak se jim daří vyzrávat na dějiny, a snaží se vyvázat ze všech rodinných pout. Ale zároveň zjišťuje, že by musel opustit i svůj vlastní životní příběh a vystoupit z reálného času, což není dáno smrtelníkům.

Truchlivého Boha napsal Jiří Kratochvil k poctě Milana Kundery a J. L. BorgeseJiří Kratochvil je držitelem řady literárních cen a jeho díla jsou překládána do mnoha jazyků. Díky srdečnému vztahu mezi ním a Milanem Kunderou se nám dostala do rukou recenze na francouzské vydání Truchlivého Boha z pera Benoita Duteurtrea: „Tento román se dá číst jako metafora, hra zrcadel, kde břímě rodinné závislosti zároveň odráží celkový státní, sociální, politický, národnostní organismus. Příběh se odehrává v roce 1991 a ukazuje Jordánovský klan jako neurčitý, mlhavě neprůhledný spolek lidí, kteří jsou kdykoliv připraveni ke konverzi. Nejdřív spolupracovali s nacisty, potom s komunisty, a teď zase doufají, že se jim podaří úspěšne vstoupit do kapitalistické společnosti. K tomu jim má napomoci hlavní hrdina příběhu, člověk čistý a nezatížený kompromisy.“

Četba z novely Truchlivý Bůh, kterou pro rozhlas upravila autorka článku, vznikla v Českém rozhlase Hradec Králové. V režii Pavla Krejčího účinkují Jiří Ornest, Jiří Kalužný, Kristina Jelínková, Marie Kleplová, Romana Chvalová či Lída Vlášková. Od pondělí 4. srpna vysílá ČRo 2 – Praha, vždy ve 22.05.

Jana Pithartová, dramaturgyně a publicistka

Foto Jarka Šnajberková


  Jak to vidí Ivan Kraus                                     Chlápci v pozadí                                      Srpen s Jiřinou Bohdalovou