Číslo 32 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s klavíristou.
Liborem Nováčkem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 



Rozhlasové herectví naší přední herečky zpříjemní srpnové nedělní večerySrpen s Jiřinou Bohdalovou

Milovníci dobrých rozhlasových her už vědí, že svůj oblíbený žánr naleznou ve vysílání Českého rozhlasu 2 – Praha vždy v neděli večer pět minut po dvacáté hodině. Tituly vybíráme z bohatého rozhlasového archivu a řadíme je do krátkých tematických cyklů. Červenec jsme strávili s komediemi Williama Shakespeara, v srpnu budeme poslouchat inscenace, ve kterých své herecké mistrovství předvedla Jiřina Bohdalová.

Hned třetího srpna si budete moci naladit hru Diplom autorů Jiřího Daňka a Jana Koláře. Byla natočena v roce 1988, dramaturgicky a režijně při ní spolupracovali Marie Říhová a Jiří Horčička. Propojení tvůrčího mistrovství jednoho z našich nejlepších rozhlasových režisérů s nezapomenutelným výkonem nejen Jiřiny Bohdalové, ale i Josefa Kemra, Josefa Dvořáka nebo například Aleny Vránové slibuje skvělý večerní zážitek.

Následující neděli (10. srpna) zařazujeme do vysílání rozhlasovou koláž Lubomíra Lipského vycházející z povídek Jaroslava Haška Host do domu, Bůh do domu. Hra vznikla v roce 1983. Dramaturgem byl Ivan Škapa, režisérkou Olga Valentová. Jiřina Bohdalová se představí v roli Klárinky, ženy velkoobchodníka v podání Miloše Kopeckého.

Třetí hrou (17. srpna) se vrátíme ke klasice ruského dramatu. Michail Saltykov-Ščedrin se ve svých komediích vysmíval hrabivosti a neotesanosti svých současníků. Hra Smrt Pazuchina se točí kolem událostí, které rozvíří hrstka dědiců po smrti bohatého statkáře. Pro rozhlas ji upravil Hynek Pekárek s použitím překladu Jany Klusákové. Dramaturgem byl Pavel Minks, v roce 1991 inscenaci nastudovala Lída Engelová. V titulní roli Ivana Prokofjiče Pazuchina exceluje Rudolf Hrušínský, Jiřina Bohdalová se představí jako jeho hospodyně Anna Petrovna Živojedová.

Čtyřiadvacátého srpna vás pozveme k poslechu hned dvou her. Poslední ze série večerů s Jiřinou Bohdalovou zahájí Posel hydrometeorologického ústavu, rozhlasový žert Zdeňka Svěráka, který svou mystifikační zápletkou předznamenává příchod Járy Cimrmana. S touto inscenací se pojí několik zajímavostí. Poprvé byla natočena koncem šedesátých let, v době, kdy byl Zdeněk Svěrák redaktorem Československého rozhlasu. Snímek v režii Jana Fuchse se ale bohužel nedochoval. V roce 1992 vznikla nová verze, opět v režii Jana Fuchse, a roli Rouska v ní hraje sám Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová redaktorku Mílu Pilnou. V roce 2007 vyšla tato verze na CD ve vydavatelství Radioservis společně s hrou To jeli dva ve vlaku. Zdeněk Svěrák v bukletu napsal: „To jeli dva ve vlaku už svým názvem připomíná začátek nějakého vtipu. Na té hříčce je znát, že jsem byl venkovským učitelem a že jsem miloval Fráňu Šrámka a Karla Čapka. Nejvíc vás asi potěší dva herci, kteří tu zanechali stopu svých hlasů: Bohuš Záhorský a Rudolf Deyl ml. A to nevíte, jak první z nich potěšil mě. Po natáčení mně, nesmělému začínajícímu autorovi, řekl: Človíčku, měl byste zkusit napsat něco pro divadlo nebo pro film, poněvadž umíte dialog. Posel hydrometeorologického ústavu je veselejší kousek. Fascinovali mě tenkrát podvodníci a mystifikátoři. Tak dlouho jsem o nich psal povídky, až jsem se usadil na mystifikaci s Járou Cimrmanem. Posel byl natočen dvakrát. Poprvé s Karlem Högerem v roli zubaře a s Jiřím Sovákem v roli Rouska. Tato verze byla však na příkaz shora v sedmdesátých letech smazána, neboť režisér Jan Fuchs se octl na černé listině. Vy máte v ruce pozdější jeho nahrávku, při níž přidělil zubaře Josefu Abrhámovi a Rouska bůhvíproč mně. Z tohoto hlediska je dobře, že je verze se Sovákem zničena. Aspoň nemáte srovnání.“

Trapas jako vystřižený z výše zmíněné rozhlasové hry se stal čtyřicet let poté, co byla hra napsána, a to v BBC. Hlavním hrdinou byl africký přistěhovalec a řidič taxíku Guy Goma, který do slovutné britské mediální instituce přišel na pohovor. V téže chvíli měl v rozhovoru na BBC News 24 vystoupit odborník na téma sporů mezi společností Apple Computers a značkou Apple Corp, redaktor specializovaného internetového magazínu Guy Dawney. Vinou asistenta produkčního došlo podle BBC k nepochopitelnému nedorozumění a do studia odešel místo Downeye Goma…

Skvělou komedii Zdeňka Svěráka vystřídá poslední srpnovou neděli neméně zdařilá hra Milana Uhdeho Zubařovo pokušení. Inscenace z roku 1990 je minihororem o tom, co by se mohlo stát, kdyby zubař podlehl přepracování a pocitu životní absurdity. Režisér Jiří Horčička přizval k dramaturgické spolupráci Oldřicha Knitla. V roli zubního lékaře uslyšíte Luďka Munzara, Jiřina Bohdalová se ujala role pacientky. I tato hra byla napsána dříve, než si směla začít hledat cestu k posluchačům – v roce 1976.

Takový bude srpen s Jiřinou Bohdalovou na vlnách Prahy. A malá pozvánka na závěr: Na Vánoce jsme si pro vás schovali ještě jednu vynikající inscenaci s Jiřinou Bohdalovou v hlavní roli – slavný Pygmalion G. B. Shawa. Už teď se můžete těšit na Miloše Kopeckého v roli profesora Higginse a samozřejmě na řadu dalších skvělých hereckých výkonů.

Jitka Škápíková, dramaturgyně ČRo 2 – Praha


  Jak to vidí Ivan Kraus                                     Chlápci v pozadí                                      Srpen s Jiřinou Bohdalovou