Číslo 33 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s hercem.
Erikem Pardusem.




 



Oproti předchozím generacím se dnes s odchodem našich blízkých i s vlastní smrtelností srovnáváme mnohem hůřO umírání a smrti s nadějí

„Co jste vy, byli jsme i my. Co jsme my, budete i vy,“ takto – bez okolků – dovede promluvit starý nápis na hřbitovní zdi. Naši předkové byli se smrtí často konfrontováni a byli vůči ní i vůči okolnostem, které ji provázejí, jaksi odolnější. My jsme se v tomto ohledu velmi změnili.

Obrovský pokrok a rozvoj medicíny prodloužil lidský život, ale zároveň umírání a smrt  institucionalizoval. Závěr života se z domova a z rodiny přesunul do rukou odborníků v nemocnicích. Většina našich blízkých umírá bez naší přítomnosti a dokud smrt nezaklepe na naše vlastní dveře, vlastně s ní samotnou máme pramálo kontaktu a zkušeností. Postupně se ukazuje, že oproti předchozím generacím se s odchodem našich blízkých i s vlastní smrtelností dnes srovnáváme mnohem hůř.

O tom všem bude řeč v dalším díle rozhlasových dokumentů z pravidelného sobotního podvečerního cyklu Českého rozhlasu 2 – Praha Dobrá vůle s názvem O smrti s nadějí (sobota 16. srpna, ČRo 2 – Praha, 17.30). Posluchačům se představí pražský domácí hospic Cesta domů, který pomáhá těm, kdo se rozhodli zůstat se svými blízkými až do úplného konce. Vrací umírající z nemocničních zařízení do rodinného kruhu a bere na svá bedra řadu praktických starostí, které jsou s tímto rozhodnutím spojeny, aby klienti i poslední den svého života prožili důstojně a v rámci daných možností naplno. Domácí hospic Cesta domů už takto podpořil na pět set pražských rodin, věnuje se osvětové a vzdělávací činnosti a také pozůstalým, kteří potřebují prožít svůj zármutek a najít sílu pokračovat dál.

Lenka Svobodová, redaktorka ČRo 6


  Jak to vidí Ivan Klíma                               O umírání a smrti s nadějí                               Trienále: sex, hry a video