Číslo 33 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
Rozhovor s hercem.
Erikem Pardusem.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Ivan Klíma, spisovatel

Homo sapiens?

Napadlo mě to v tramvaji. Všiml jsem si už dávno, že zvláště dívky ve věku od deseti do čtyřiceti let většinu jízdy protelefonují. (Mladí muži o trochu méně, z čehož se dá soudit, že dívky často volají zase jen dívky.) Občas se do jejich hovorů zaposlouchám. (To nedělám ze zvědavosti ani z touhy nahlížet někomu do soukromí, v podstatě mi nic jiného než poslouchat nezbývá, protože do mobilu lidé obvykle nemluví, ale řvou.) O čem se baví? Většinou oznamují, kde jsou, kdy kde budou, co právě dělaly, s kým mluvily, co měly k obědu, co viděly včera v butiku anebo v televizi, co jim kdo říkal. (Muži přidávají něco o sportu anebo domlouvají obchodní záležitosti.) Málokdy, aspoň to nezúčastněnému posluchači tak připadá, říká někdo z nich něco podstatného, něco, co by nějakou chvíli nepočkalo, co by nemohli oznámit volanému či volané ve chvíli, kdy ho (ji) uvidí.

Tuhle jsem seděl na lavičce a čekal na autobus. Vedle mě celých patnáct minut prokřičela do mobilu jakási slečna. Když jsme nasedli do autobusu, pokračovala, a když vystupovala, stále ještě mluvila. Protože volání mobilním telefonem navzdory všem výhodám, volným minutám a slevám, které nabízejí mobilní operátoři, je spíše drahé, člověk se ptá, proč vlastně ti lidé tolik volají? Není za tím něco příznačně posedlého?

Ještě nedávno, i když je to těžko představitelné, lidé neměli mobilní telefony, a pokud jeli dostavníkem, tramvají či vlakem sami, buď si četli, koukali se z okna (za nimi se vždycky něco dálo), anebo dokonce přemýšleli.

Člověk jako jediný živý tvor si vytvořil řeč, kterou si může sdělovat všechno, co mu tane na mysli (i kdyby to byla sebevětší pitomost), a šířit tak povědomí o vlastním žití či bytí. V poslední době si navíc vymyslel spoustu prostředků, které mu poskytují nádhernou možnost šířit svůj hlas na dálku přes devatero řek a devatero hor, dokonce i přes devatero moří. Tedy přesněji: pokud možno bez ustání šířit svůj hlas anebo poslouchat hlas někoho jiného. Proč? Obojí dává možnost uniknout tichu. Nemluvím jen o telefonech. Když vstoupíte do jakékoliv větší samoobsluhy či restaurace, ať sám, nebo s někým, pro případ, že byste snad chvíli chtěli jen mlčet a užít si ticha, hraje vám tu z rádia hudba, v restauraci navíc žvaní televize. Chodíme po ulici se sluchátky v uších a šňůrou k MP3. V mnoha domácnostech je to obdobné: vstoupíme do bytu a zapneme nějaký hlas, nějaký zvuk. Není podstatné, co sděluje, je důležité, že zní.

Éterem se šíří vlny s bezpočtem nesmyslných příběhů a prázdných vět, frází a sdělení, která nic nesdělují, nemají význam anebo dokonce lžou. Ale posloucháme je, protože zapuzují ticho, které nás obklopuje, a hlavně ticho, které tkví v nás. Jen nezůstat sám se sebou, jen nebýt sám sebou.

Člověku přijde až nepředstavitelné, že většina našich předků o samotě nebo jen v přítomnosti volka či koně pracovala na poli, kde ticho porušovali leda ptáci či vítr. Anebo jiní, jak tomu bývalo v řecké akademii za dávných antických časů, si jen zvolna při chůzi a na směšnou vzdálenost, kam dolehl hlas mluvícího, sdělovali takové ty stručné banality, jako že vědí, že nic nevědí.

Dá se ovšem předpokládat, že ovládali jedno zapomenuté umění, totiž umění mlčet, protože jedině během mlčení se dá i přemýšlet. Jako třeba moudrý rabín ze známé anekdoty. Z velké dálky k němu připutovali jeho ctitelé a obdivovatelé, aby mu položili tu nejdůležitější otázku: Co to je život? Rabi dlouho, předlouho mlčel a pak sdělil: Život – to je hluboká studna. A všichni dlouze mlčeli, pak poděkovali za to, že budou mít o čem přemýšlet, a zase odputovali, odkud přišli.

Dneska by rabína přemluvili, aby buď vystoupil v televizním programu mezi nějakou duchaprázdnou soutěží a telenovelou, anebo aby svolal velkou mezinárodní konferenci na téma: Je život hluboká studně? Na ní by promlouvaly desítky učenců, badatelů, umělců a politiků, aby předvedli to, co se od nich všech očekává a požaduje: aby mluvili.

Moderní doba nám poskytla čas i možnost mluvit, ať máme, či nemáme posluchače po ruce či v dohledu, ať si něco myslíme, anebo nemyslíme. Hlavně nemlčet. Kdo není slyšet, přestává existovat.

Člověk už nepotřebuje moudrost, potřebuje zaplašit ticho. Homo sapiens (člověk moudrý) dospěl do nové fáze svého vývoje, vzniká nový druh živočicha s příhodným názvem Homo garrulus.

Pro ty, kdo se neučili latinu anebo učili, ale už ji zapomněli, dodávám, že garrulus znamená: žvanivý.


  Jak to vidí Ivan Klíma                               O umírání a smrti s nadějí                               Trienále: sex, hry a video