Číslo 39 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Kristýnou Novákovou.


 

 


 



Josef Bican v dresu SlavieJosef „Pepi“ Bican

Jmenoval se Josef, ale říkali mu „Pepi“. Narodil se roku 1913 ve Vídni v české rodině. I jeho otec byl vynikající fotbalista, ale Pepi se stal nejlepším hráčem, který kdy stanul na fotbalovém hřišti ve střední Evropě. Nastřílel 518 ligových gólů, většinou ve Slavii Praha. Kdybychom přičetli jeho trefy v reprezentacích – hrál postupně za Rakousko, Československo i za protektorát – dostali bychom se k číslu 589. Statistiky se ale poněkud liší.

Jisté je, že Bican byl „nejčastějším králem ligových střelců“ minulého století. Někteří znalci tvrdí, že to byl vůbec nejlepší fotbalový střelec světa. Ale to není to jediné, proč k němu generace fanoušků – a nejen jich – vzhlížejí s úctou. Legenda českého i rakouského sportu Josef Bican byl přímo vzorem sportovce své doby. Měl všechny předpoklady být skvělým hráčem. Dovedl „to“ oběma nohama, měl neobyčejnou hráčskou inteligenci a byl nesmírně rychlý. Stovku prý uměl za 10,8 sekundy. Kdyby se věnoval atletice, natřel by to mnohdy i těm nejrychlejším sprinterům své doby. Bican tvrdil, že špičkový sportovec musí být profesionálem. Jeho úkolem je sportem bavit publikum – podobně, jako je to úkolem herce.

Ale život není jen sport. Do Bicanova osudu zasáhly obě totality – ta nacistická, i ta komunistická. V té první hrál za Slavii a odmítl přijmout německé občanství, v té druhé se stal pomocným dělníkem. Na svou lásku – fotbal ale nezapomněl. Osud legendárního fotbalisty, kteřý zemřel v roce 2001, připomene v úterý 23. září v 17.30 další z pořadů Velké osudy na stanici Praha.

Pavel Kácha, redaktor ČRo 2 – Praha



 Jak to vidí Jaromír Štětina
   Zkraje týdne
 
 Josef „Pepi“ Bican

   Nalaďte si
 
 České lázně – poklad v srdci Evropy
   Téma