Číslo 39 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Kristýnou Novákovou.


 

 

 

 

 

 

 

 

 


 



Jan Halas, publicista

Co mi chybí na Vltavě

Zjišťuji, že mi jako důchodci na Vysočině nestačí objímání stromů. Asi ten utěšený kraj působí nejen na politické giganty ve výslužbě, ale i na prosté penzisty. Stále se totiž v myšlenkách i prostřednictvím radiopřijímače vracím na „místo činu“, tedy do rozhlasu, kde jsem celý život pracoval. Sem tam připravím i nějaký pořad, hlavně však poslouchám novinky, které vznikly už za mé nepřítomnosti. Většinou spokojeně vrním, občas mi ale něco chybí. Právě o tom bych chtěl v krátkosti napsat.

Tak například literární cyklus. To je žánr vysloveně rozhlasový, který lze připravovat neobyčejně živou formou a vůbec mi není jasné, proč byl před lety z vysílacího schematu stažen. Jen namátkou připomínám cyklus Rudolfa Matyse Semper viva nebo cykly Proti a pro, případně Z Čech až na konec světa. Na tyto živé a nesmírně zajímavé pořady usedá v archívu prach, další by mohly vznikat.

Na stanici Vltava vysloveně chybí samostatná řada četeb na pokračování z literatury faktu. Tato literární oblast (zejména tematicky zaměřená na historii 20. století) má stále se rozšiřující čtenářskou obec, byla by tedy i posluchačsky vděčná. V cyklu Osudy sice občas zazní četba z memoárů zajímavých osobností, ale to je málo. Je třeba neustále připomínat naše nedávné dějiny, nostalgiků, tvrdících, že za Hitlera byl pořádek a za komančů se žilo klidně a levně, nějak neubývá. Přitom velké procento mezi nimi tvoří mladí lidé, kteří si nic nepamatují. Je jasné, že skromňoučký IQ těmto hudralům nedovoluje poslouchat Vltavu, těm chytřejším však může takový poslech rozšířit zásobu protiargumentů.

Ve stávající řadě četeb na pokračování by mne občas potěšila kvalitní detektivka. To je žánr pro rozhlasové vysílání přímo šitý. Četba tohoto žánru není žádná ostuda, dobře napsaný kriminální příběh do literatury rozhodně patří. Na tomto poli však rozhlas poněkud ustrnul, když stále jen tančí kolem základního kamene – jistě půvabného, ale poněkud naivního Sherlocka Holmese. Občas lze zaslechnout otce Browna, komisaře Maigreta nebo Elleryho Queena, je toho však žalostně málo. Jsem si vědom toho, že příprava detektivky jako četby na pokračování je přetěžký úkol. Téměř žádná kniha se v rozhlase nečte celá a dobrý autor tohoto žánru roztrousí na všech stránkách knihy drobné stopy, které vedou k dopadení pachatele. Tyto náznaky, zakryté do falešných stop, nelze vypustit. Zkušený autor rozhlasových četeb si však s tímto problémem poradí.

Naprosto ideálním rozhlasovým žánrem je sci-fi. Zejména v dramatizovaných formách lze totiž využít všechna zvuková kouzla, kterých je rozhlas schopen. Zelení mužíčci z vesmíru, kteří na obrazovce nebo na plátně působí poněkud směšně, mohou ve své rozhlasové podobě vyvolávat na tělech posluchačů nefalšovanou husí kůži a problémy s časem a prostorem má rozhlas dávno vyřešeny.

Bylo by toho jistě víc, ale prostor pro tento článek je také dávno vyřešen. Tak snad někdy příště.



 Jak to vidí Jaromír Štětina
   Zkraje týdne
 
 Josef „Pepi“ Bican

   Nalaďte si
 
 České lázně – poklad v srdci Evropy
   Téma