Číslo 43 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s herečkou.
Vandou Hybnerovou.


 

 

 

 

 

 

 



Ve výboru je zastoupena i tvorba uruguayského spisovatele Horacia QuirogyPolštář, který pije krev mladé ženy

Je to někdy pořádná nuda žít v časech, kdy rozum úspěšně mýtí vše nadpřirozené a tajemné. Pro cokoliv máme vysvětlení, skutečnost je jasná jak facka. S únikovou cestou pro ty, kteří občas zatouží po vzrušení a nebojí se nechat otřást jistotou, že hlava rozlouskne každou záhadu, přišel brněnský Host. Výbor fantastických povídek autorů Latinské Ameriky Had, který se kouše do ocasu je slušnou porcí příběhů, v nichž se zpod krusty banalit všedního dne dere mocným proudem zázračný svět.

Soubor pětapadesáti textů od sedmačtyřiceti autorů časově opisuje oblouk od chvíle, kdy se před rovnými sto padesáti lety Ekvádorec Juan Montalvo podepsal pod vůbec první hispanoamerickou fantastickou povídku Gaspar Blondin, až ke spisovatelům současným. Tým překladatelů vedený hispanistkou Evou Lukavskou nevedla snaha sehnat do jednoho houfu výhradně autory s visačkou světové proslulosti (vedle jmen jako Julio Cortázar či Jorge Luis Borges najdeme ve výboru tvůrce, s nimiž se český čtenář setkává vůbec poprvé) ani záměr důsledně zmapovat terén fantastické tvorby ve všech zemích Latinské Ameriky (prim tak hraje především laplatská oblast). V pozadí události, kterou kniha bezesporu je, byla jednoduchá myšlenka: prostřednictvím kvalitního čtení – včetně hutné úvodní studie adresované odborníkům i hloubavým laikům – představit podivuhodný prostor latinskoamerické fantastické povídky. Na kontinentu, který dal světové literatuře magický realismus, se jí už pěkných pár desítek let daří náramně dobře.

Podle teoretiků žánru je přitažlivost fantastického vyprávění založena na střetu reálného s nadpřirozeným. Nevysvětlitelné a nepochopitelné člověka vzrušuje, ale zároveň v něm probouzí neklid, nejistotu, strach. Rozum se dostává do úzkých. Jako rána palicí působí třeba povídka Péřový polštář, v níž uruguayský spisovatel Horacio Quiroga líčí příběh tragických líbánek. Mladá žena upoutaná na lůžko lehkou chřipkou po pár dnech upadá do bezvědomí, blouzní, nedovolí nikomu, aby se dotkl její postele, a nakonec umírá. Když mrtvolu vynesou, služka v úžasu zjistí, že v peří uvnitř podezřele ztěžklého polštáře, který měla mrtvá pod hlavou, žije „odporný živočich, živá a vazká koule, příšera“, která během pěti dnů a nocí vysála z nemocné všechnu krev.

Zajímalo by mě, kolik asi čtenářů při večerním natřásání polštáře ho teď jako já také důkladně prohlédne a opatrně prohmatá.

René Kočík



  O svobodě a zodpovědnosti
   Televizní glosář
 
   Pán z Pístova

    Nalaďte si
 
   „... a zrodila se republika“
   Téma