Číslo 46 / 2008.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s režisérkou.
Magdalenou Švecovou.


 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




Petr Koudelka, spisovatel a publicista

To je ale nepříjemné!

Vždycky když se dostanu do cukrárny Charlota v jednom šumavském městečku a usednu ke kávě a obřímu moučníku, který tady umějí dělat skutečně opulentní, připomenu si, jak jsme se právě tady před pár lety rozhodovali, jestli jet do Súdánu pomáhat likvidovat hladomor, nebo ne. Dorty se mění, jednou jsou karamelové, jindy ovocné s jahodami a malinami, nebo čokoládové, a v Africe je pořád někde hladomor. Je možné, že se to někdy dostane až k nám? Není to nakažlivé?

Hlad má různé podoby. Výstřední mládež trpí hladem schválně, aby byla hubená. V jedné zemi už přijali dokonce proti tomu zákon. Zákon proti hladovění. A na druhém konci pomyslného žebříčku kandidátů hladomoru jsou penzisté a vůbec lidé na sklonku života. Proč jezdit do Súdánu, když je potkávám tady.

Když je prý důchodce sám, neuživí se. Opravdu? Ano, ověřil jsem si to. Většinu peněz utratí za nájem a za složenky, zbytek je na jídlo, ale velmi skrovné. Určité východisko je jenom v tom, když jsou dva. To je potom život o něco snazší. Ale vždycky se nepodaří sehnat druhého do hry proti hladu.

Naši poslanci, senátoři, to jsou hodní lidé. Dozvěděli se to v parlamentu a řekli: „To je ale nepříjemné.“ Neudělali ovšem nic.

Ministři, vláda, prezident zrovna tak: „To je ale nepříjemné,“ řekl každý. Jeden ministr měl nápad, že udělají zákon, kterým se ukládá dětem, aby se o hladové rodiče postarali. Zákon proti hladu. A dál nedělají nic.

Jenže než zákon bude, co bude taková bývalá učitelka ze základní školy, která zůstala sama, dělat? Chodí kolem kontejnerů v našem sídlišti, ale brání se té myšlence, že by… Zatím ne!

Třeba je to i vaše bývalá učitelka, Mirku, Petře, Václave! Měli byste s tím něco udělat.

Teď to nejde, teď je finanční krize. Ředitelé peněžních ústavů, burziáni a majitelé soukromých bank si budou muset utáhnout opasky. Místo dvou milionů měsíčně třeba jen jeden. Pohroma. Nějak bychom jim měli pomoci, říkají vlády v Evropě a v USA. Dávají miliardy dolarů a eur těmto lidem, kteří způsobili finanční katastrofu svou chamtivostí. To je prokázané, že to byla chamtivost.

Tyto banky se musí udržet, protože prý jsou příliš velké na to, abychom je nechali padnout. Takové logice nikdo nerozumí. Ale všichni pokyvují hlavou. A peníze v bankách uložené se musí prý pojistit státními financemi. Jak je dále prokázáno, je to pojištění peněz vkladatelů jejich vlastními penězi, daněmi. Sami sobě budeme platit za ztráty někoho jiného.

Náš ministr financí, dobrák, v televizi prozradil, že je to stejně podvod. Kdyby mělo Německo jako stát vyplatit náhle všem vkladatelům jejich peníze, nebude na to mít.

To je ta otázka, která měla napadnout každého: kde stát tyto miliardy najednou bere? Kde budou chybět?

A druhá: Jak to, že se nikdo neptá, jak se tyto banky změní, co udělají, aby se to neopakovalo? Žádné záruky po nich nikdo nechce. Chamtivost je totiž pozitivní vlastnost, na které stojí rozvoj kapitalismu. Musí to být hodně velká, osobní a dynamická chamtivost, pak se vyplatí nám všem.

Podvod a lež nás drží nad vodou. Ano, jen důvěra může ten stav krize zvrátit. Ale všichni víme, že je to falešná důvěra. Falešné sliby zvedají kurzy na burzách, virtuální obchody způsobují vzestup nebo krach.

Jak to, že jsme tak hluboko klesli? A jak se vymanit z moci hlupáků a podvodníků? Ještě si hrají na světovou politiku!

Ve skutečnosti jde jen o peníze. Ve společnosti, kde bývalá učitelka, důchodkyně bude muset hledat jídlo v popelnicích, nebo musí zákon jejím dětem přikázat, aby se o ni postarali, není něco v pořádku. Lépe řečeno není nic v pořádku.

V této chvíli je legitimní hledat odpověď na tyto otázky u našich přátel ve zglobalizovaném světě. To oni nás přesvědčili, že globalizace je to nejlepší a donutili nás, abychom se zglobalizovali. Ani to jinak nešlo. Teď jsme s nimi na jedné lodi, sedíme u jednoho stolu s Bushem, Billem Gatesem a dalšími. Jsme jedna rodina. Sedíme kolem stolu, šest a půl miliardy nás sedí kolem jednoho stolu. V rohu místnosti vstane člověk a říká o té učitelce. Oni sedí a nic. Jeden si čte noviny, další zašívá ponožky – ten je z rozvojového světa, třetí hledí do stropu.

Tak ten člověk v rohu znovu vstane a bouchne pěstí do stolu. Co s tím uděláme? Poradí nám někdo? Ale ta naše zglobalizovaná rodina zase nic.

Nakonec se ten člověk rozhodne a začne jim střílet ze samopalu nad hlavou. Konečně se někdo v té teď už sedmimiliardové místnosti pohne a řekne: „To je ale nepříjemné!“ A dál už zase nic.

To je stav tohoto světa a je to příběh s otevřeným koncem. Bude se bouchat pěstí nebo střílet? To nikdo neví.

Sedím v cukrárně Charlota poměrně dost často, protože výlety na Šumavu jsou kouzelné. Nad hlavou pod stropem nám každou chvíli přejede automatický vláček a zahouká. Vedle sedí u stolu známí z Německa, kteří si sem přes hranice zajedou v neděli odpoledne na laciné české dorty s kávou.

Ta učitelka mi nejde z hlavy. Mám v Africe přátele, ne přímo v Súdánu, ale to nevadí, někde jinde. Ti vědí něco o hladomoru. Myslím, že je čas zeptat se jich na to.

Rozhodně si zatím dám ještě jeden dort. Ten s pařížskou šlehačkou!



  Jak to vidí Leo Pavlát
   Zkraje týdne
 
   Vzpomínka na Martu

     Pořiďte si
 
   Životní martyria „lhářky“ z gulagu
    Téma