Číslo 7 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor se sopranistkou.
Barbarou Frittoli.

 

 

 

 

 

 

 


 


Jaromír Štětina, senátor a novinář

O ruském plynu a naftařských kavalcích

Ruský plyn k nám teče, případně občas neteče, z povodí veletoku Ob. To je ta první z velkých sibiřských řek za Uralem. U osady Berjozovo na břehu řeky vytryskl vůbec první plyn západní Sibiře. V Berjozovu na letišti mají oprýskanou desku, z níž jsem si před lety opsal:

„My níže podepsaní: náčelník skupiny Surkov G. D., zástupce staršího geologa Pastuchovová T. N., vrtmistr Melnikov V. N., mechanik Kovtun G. F. a vrtná brigáda ve složení Něžeckij, Provodinnikov, Jakovlev, Korikov, Jansugin sepsali tento zápis o tom, že 21. září 1953 ve 21.30 na vrtu R-1, ve chvíli vytahování nářadí při provrtávání cementace došlo k náhlému výronu plynu. Z vrtu bylo do výše 200 metrů vyhozeno několik pětimetrových rour a dláto. Výška plynovodní fontány 45 až 50 metrů.“

Historicky první západosibiřský plyn vytryskl půl roku po Stalinově smrti, v době, kdy byl geologický průzkum a pokusné vrty v plné kompetenci GULAGu a podstatná část slavné posádky vrtu R-1 patřila k vězňům Stalinových koncentráků.

Čtvrt století jsem se toulal po Sibiři a objevoval zrnka odporu proti kremelské imperiálnosti. Šel jsem po stopách děkabristů, obdivoval svobodomyslnost a noblesu kněžny Marie Volkonské, hledal jsem stopy polských povstalců, v Berjozovu jsem pátral po ztraceném hrobu Alexandra Menšikova. (Menšikov byl přítel Petra Velikého, první gubernátor v Petrohradě, kníže, generalissimus ruské armády. Pak vyhnanec – panská láska po zajících skáče.)

V pralesních srubech tajgových traperů a uprchlých vězňů jsme se učili tajemstvím ruské duše, s hledači zlata v Magadanu jsme objevovali zásady války zlatokopů a nacházeli Jacka Londona na zlatých polích u Bodajbo. Na jenisejských vorech ze sibiřských sosen, daleko od všech těch selsovětů, komsovětů, oblsovětů jsme zpívali Krylovy písničky a dychtivě naslouchali krasnojarským dřevařům, kteří se styděli za eufemismus bratrská pomoc a nazývali okupaci Československa sovětskou armádou okupací.

Na naftových a plynových ložiscích jsme nocovali s dělníky vrtných souprav. Kavalců bylo tak málo, že dělníci uléhali do postelí zahřátých těly vstávající směny. Možná se taky jmenovali Jakovlev, Korikov nebo Jansugin. Jeden z nich v době Brežněvova samoděržaví vyryl do veřejí maringotky nápis: Lépe být zajatcem SS, než otrokem KPSS (pro mladší: KPSS znamená Komunistická strana Sovětského svazu). Ruská svobodomyslnost kvetla v zapadlých sibiřských osadách v době Nikolaje, v době Stalina i v době, kdy se sovětská říše rozpadala.

Ani mechanik Kovtun, ani vrtmistr Melnikov nemohou za to, že Moskva dnes Evropě přiškrcuje sibiřský plyn. Léta jsme se učili oddělovat od sebe politiku sovětských bolševiků, kremelských vládců a imperiálních generálů a sílu ruské myšlenky, stolypinovských demokratických tradic a hlasu ruské kultury. Letos přijede do Prahy ruský ministerský předseda Putin. Navštíví-li Senát Parlamentu České republiky, odejdu z budovy. Moje vzpomínky na vrtné dělníky Západosibiřské nížiny jsou příliš živé.



  Když do hnoje, tak zvesela
  Jak to slyší Jan Halas
 
   I upír může strádat

   Navštivte
 
   Vstanou noví opričníci!
   Nalaďte si