Číslo 18 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hoslistou a zpěvákem.
Jiřím Pavlicou.

 

 


 


Jak pan Bouček balamutil samotného Žižku

Matěj Brouček je počestný měšťan, majitel činžovního domu, který má rád pivečko a rád si na něj zajde do hospůdky Na Vikárce na pražských Hradčanech. Jednoho dne cestou domů, posilněn zlatavým mokem a představou středověkých podzemních chodeb pod hlavním městem, o něž se vedla pře, se náhle propadne do zcela jiného místa i času.

Praha je potemnělá, ovzduší nevábně páchne odpadky, a když potká prvního člověka, musí se smát jeho podivnému oděvu i řeči. Píše se rok 1420. S nadcházejícím dnem však Brouček zjistí mnohem víc. Praha je v obklíčení křižáckými vojsky a hrdinní husité jsou odhodláni ji ubránit. Ale ani uprostřed husitského tábora nevládne jednota. Původně vážený občan Matěj Brouček se dostane do nejrůznějších situací, včetně bojové vřavy. Je to však typický maloměšťák, kterému jde vždy především o sebe a o své pohodlí, a proto nevídaně bleskurychle dokáže převléknout kabát a zakulatit slovíčka, jen aby nepřišel k úhoně. Dokonce se pokusí obalamutit i samotného Žižku.

Role šitá na míru – Arnošt Goldflam jako Matěj BroučekPremiéru rozhlasové dramatizace satirické povídky Svatopluka Čecha uvede v pátek 1. května ve 13.05 Český rozhlas 2 – Praha. Arnošt Goldflam, stejně jako před časem v divadelním představení, se ujal role Matěje Broučka a je v ní neodolatelný. Přesně vystihuje lidskou karikaturu, která je k smíchu, ale zároveň její sobectví a vypočítavost vyvolává asociace, které sahají k současnosti měrou víc než vrchovatou. Goldflamovi navíc zdatně přihrávají svou bezelstností další, především Vladimír Čech, Ljuba Krbová či Oldřich Vlach, a to vše pod režijním vedením autora rozhlasové dramatizace Dimitrije Dudíka.

Ještě malý dodatek, který je i pozvánkou k poslechu. Knížka Svatopluka Čecha náležela k takzvané povinné četbě, což často býval důvod ji vůbec neotevřít. Tentokrát by ale byla škoda rozhlasovou hru prošvihnout, protože je fakt dobrá. Toto je už slovník 21. století, leč vězte, že se můžete velmi dobře pobavit.

Václava Ledvinková, dramaturgyně ČRo 2 – Praha


Ivan Klíma
  Proklikat se k třídní nenávisti
  Jak to vidí Věra Nosková
 
   Nálady a náladičky Lemury Lepé

   Počiďte si
 
   Dopisy z lásky i bolesti
   Téma