Číslo 35 / 2009.

V TOMTO ČÍSLE:.
.Rozhovor s hercem.
Martinem Fingerem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Rudolf Křesťan, fejetonista

Kulišení za kulisami

Nechci dělat z komára velblouda, a to ani z komára jižního typu, tedy z moskyta. Faktem však je, že kolem tohoto hmyzu se odehrálo letos na ostrově Srí Lanka cosi kromobyčejného. Neváhám říct, že význam události dosahuje přinejmenším velikosti velblouda ze zmíněného rčení. Možná i rozměrů velevelblouda.
Šéf tamní společnosti na výrobu repelentů se snažil o zvýšení prodejnosti produkovaného zboží svérázným způsobem. Jeho firma tajně chovala v několika sudech bodavé krvežíznivé moskyty. Vše se odehrávalo s předpokladem, že pokoutně vypouštěná hejna budou nejúčinnějším motivem pro zákaznické rozhodnutí k zakoupení repelentu. Tedy hlavního výrobního artiklu dotyčné firmy.
Ostrovní policie se dala do vyšetřování, aby zjistila, kdo s tím bizarním nápadem přišel. Jisté je, že šéf firmy tomu člověku neřekl „Jdi se bodnout!“, nýbrž naopak jeho bodavou marketingovou myšlenku přijal.
Řediteli repelentového podniku za to hrozí podle vyjádření srílanské kriminální inspektorky Rohany de Silva vězení v trvání šesti měsíců. Řečeno severočeským zeměpisným názvem – je to zřejmě tamní komáří výška (trestu).
Závažnost celého případu tkví v tom, že moskyti na dotyčném ostrově roznášejí vážné infekce včetně horečky dengue. Stejně alarmující je však samotný princip celé té kulišárny. Tedy umělé vytváření zájmu o dotyčný výrobek.
Shodou okolností jsem o komáří kauze četl právě v době, kdy se v naší zemi objevil nový elektronický virus jménem Bredolab. Útočil na počítače s operačním systémem Windows. Tedy i na ten můj. Šlo dokonce o větší hrozbu, než jakou představoval o něco mladší vrtavý computerový červotoč Conficker. Výrobci i prodejci antivirových programů bili na poplach: kupte si co nejdřív nejnovější verzi našeho ochranného štítu!
Bezděky jsem si tu obchodní výzvu spojil s komáry chovanými záměrně v sudu, aby se prodalo víc repelentů. Není tomu náhodou tak i s antivirovými programy? Nepodílejí se na vzniku virů někdy záměrně i firmy dodávající ochranu proti nim? Co když ty elektronické viry taky chovají v nějakém pomyslném sudu, množí je tam a pak postupně vypouštějí do počítačové sítě? Když pak firma začne následně úspěšně prodávat ochranu proti rozesetým vetřelcům, sklízí zisk. Aby byl profit trvalejší, je zapotřebí vytvářet další nové typy virů, aby zájem o ochranu proti nim byl trvalý.
Jestliže věhlasný historický trojský kůň byl jen jeden, jeho současných virových verzí je nepřeberně – je to celé stádo.
Omlouvám se, že jde z mé strany nejspíš nespravedlivé podezření, ale z obchodního hlediska by mělo logiku. Není to navíc nic tak nového. Vnucení následné ochrany má svou tradici z časů americké mafie. Svého času docházelo v Chicagu plánovaně k přepadům tamních prádelen jen proto, aby úplně stejná mafie nabídla vzápětí těmto provozovnám svou ochranu. Poplatkem pak zdaleka nebylo jen bezplatné vyprání, naškrobení a vyžehlení Al Caponových parádních košil.
Tento princip takzvaného výpalného a „ochrany“ se usídlil i u nás. Postižení o tom neradi hovoří – a zřejmě vědí proč. Nechtěl bych však, aby mě postihla paranoia a abych všude viděl jen kulišení za kulisami. To bych mohl podlehnout i představě, že farmaceutičtí výrobci séra proti hadímu uštknutí chovají utajeně a cíleně zmije, které pak rafinovaně rozmisťují v turisticky frekventovaných oblastech. Je to samozřejmě nepravděpodobné, ale to ještě neznamená, že vyloučené. Vždyť stejně nepravděpodobné je, aby hasič zakládal požáry a posléze se vyznamenával při jejich likvidaci. Výjimečně se to však může dít, jak dotvrzují novinové zprávy.
V loňském roce byl v Polsku zatčen mladý hasič Pawol Leszek, který založil několik požárů dokonce jen proto, aby si opakovanou službou zvýšil příjem. Modelově jde o stejný princip jako u chovu komárů se záměrem získat profit z následného prodeje repelentů.
Vyvolání umělé hrozby je vyzkoušenou a osvědčenou fintou v politice. Včetně té mezinárodní. Není nad to poukazovat na vnější ohrožení, byť jen pomyslné, a současně se pasovat na rytíře-zachránce. Zbrojařské firmy jsou v tomto ohledu mistry. V zájmu výroby dokážou leckdy operovat i s virtuálním nebezpečím, jen aby produkce dále stoupala.
Když už maluji čerta na zeď, nemohu si odpustit ani domněnku, že k zájmům rozličných bezpečnostních agentur nepatří, aby bylo zcela bezpečno. Co by pak hlídaly? Kdyby k jistotě a ke klidu skutečně došlo, nevylučuji, že by se možná o nějakou tu vloupačku postaraly samy, aby získaly lukrativní smlouvu k ochraně dotyčného objektu. V této souvislosti stojí za povšimnutí, že tu a tam se stává, že přistiženým pachatelem je černý šerif. Výsledně je to vnímáno pouze jako osobní selhání. Ale co když ta krádež měla mít jiný, výše naznačený cíl?
Od chvíle, kdy jsem se dověděl, že komáři nemusí létat jen tak, ale i komerčně účelově, dívám se kolem sebe poněkud jinak. Ano, připouštím, že možná slyším trávu růst. Když už se o ní zmiňuji: roste opravdu jen tak? Nejsou za jejím růstem náhodou skryté zájmy výrobců sekaček?



  Jan Neruda a základní výzkum
  Jak to vidí Jaroslav Vanča
 
   Adresát: Polička,
   odesílatel: Martinů

   Nalaďte si
 
   Život s šesticípou hvězdou
   Téma